Retro byt mladého muže plný nápadů, které vás pobaví. Inspirujte se!

  • 235
Zaplatit za vybavení co nejméně a přitom mít byt zařízený s vtipem a nápady. Tak přistoupil mladý designér Ondřej Bumbálek k rekonstrukci svého bytu 1 + 1 na pražském Žižkově.

Po zakoupení bytu bylo Ondřejovi jasné, že náklady na rekonstrukci a vybavení musí co nejvíce stáhnout. A také přiložit sám ruku k dílu. Práce nakonec trvaly od října 2011 do dubna 2012.

"Byt mě hned na začátku oslovil svojí dřevěnou prkennou podlahou, stačilo odstranit starý koberec a pak nánosy barev. Byl to jeden z důvodů, proč jsem jej vlastně kupoval," vzpomíná Ondřej Bumbálek. Půl roku pak ovšem snad každý víkend trávil mezi kbelíky barev, bruskami a hoblíky.

Kuchyni osvětluje lampa z továrny Aero Vodochody, starou linku stačilo natřít a použít na ni silné dubové desky.

Pokud ovšem neobjížděl nejrůznější bazary, skládky či továrny, kde hledal nevyužité poklady. Občas zabodoval i na internetu, přes který koupil třeba nádherná kožená křesla ze 70. let. "Za pět set jedno," září spokojeností mladý designér nad úlovkem finských odpočivných křesel.

Koncept bytu postavil na technicko-industriálních produktech, které už často měly za sebou několik desítek let fungování. "Snažil jsem se dát jim novou funkci v rámci standardního obytného interiéru," vysvětluje Ondřej Bumbálek.

Když se nehýbe s dispozicí

Základ bytu v žižkovském činžáku byl daný jeho poměrně dobrou dispozicí. To bylo štěstí, úprava nosných zdí by zde stejně nepřipadala do úvahy. Relativně největší změnu zaznamenala koupelna, kam majitel umístil sprchový kout, umyvadlo a klozet. Technický blok pračky a sušičky jasně ukazuje, že milovník retro stylu neodmítá výhody moderní techniky.

Jednotlivé místnosti spojuje jak retro styl, tak i barevnost. Šedou oživuje zejména tyrkysová a modrá barva, zelená sem vnáší klid.

V kuchyni stačilo natřít starou umakartovou linku, jako úchytky nakoupil Ondřej šedé plastové zarážky ke dveřím a malá technická kolečka.

"Mám rád dřevo, takže volba robustních pracovních desek byla jasná, nechal jsem si je uříznout na míru," popisuje svůj přístup.

Snad tři hodiny prohrabávání pokladů na statku nedaleko Jičína také slavilo úspěch: smaltovaný škopek funguje v kombinaci s moderní stojánkovou kuchyňskou baterií jako příjemný kontrast. Stačilo vyvrtat do dna skvělého retro umyvadla za 150 korun otvor a připojit klasický odpad.

Staré zárubně vyplnily police na knížky, průchod do předsíně, které lze tak snadno obnovit. Gauč koupil Ondřej Bumbálek s bytem.

I jídelní stůl z truhlářské hoblice představuje hodně velký kontrast v porovnání se subtilními židlemi z natřené sklolaminátové skořepiny a kovového podnoží. Hoblice je téměř v původním stavu, pouze u ní majitel vybrousil pracovní desku, vyčistil ji a natřel speciálními ochrannými nátěry na dřevo. Svářečské hadice nahradily rám zrcadla nad "stolem", lustry zastoupila svítidla z továrních hal Aero Vodochody.

Z původního vybavení bytu zůstal gauč, který mladý designér jen natřel šedou barvou, stejně jako zárubeň od dveří, které vedly do předsíně s oknem. "Řada nájemníků ji proto používá jako kuchyňský kout, já jsem dveře pouze zaslepil a mezi zárubně použil police. Mám tak knihovnu, kterou lze kdykoliv zrušit," popisuje." Dvoje dveře do předsíně považoval za zbytečné.

V předsíní i ložnici použil také obyčejná prkna, jež vylepšil barvou. Fungují jako obklad stěny v předsíni, aby ji chránily před nečistotou z kola, v ložnici mají zase funkci dveří do šatny.

Vůbec nevadí, že opracování není dokonalé. Hrubá prkna si tak docela dobře rozumí s poleny pod okny. Ta lze částečně zakrýt zelenými závěsy z obyčejných pytlů na listí.  Malý "lesní koutek" působí jako přirozené pokračování stromů ve dvoře.

Originální výzdoba nechybí ani nad postelí: pracovní rukavice pod sklem, písmena vytvořená z nářadí tvoří název značky.

Kolo Favorit je funkční, obklad z prken chrání zeď před zašpiněním.

Hup do postele

Humor a nadhled mladému designérovi rozhodně nechybí. Cedulka na posteli "Hup", doplněná navíc malou stoličkou, pobaví návštěvníka stejně jako řeznický kráječ na "konferenčním stolku". 

Ondřej Bumbálek

* 1985
Absolvent Mendelu v Brně, obor počítačová grafika a Fakulty ekonomické, obor sociálně-ekonomický, pak KLC School of design, London, obor Interiérový design. 

Vytvořil vlastní značku nábytku v retro-industriálním stylu - IndustOfTrial.

"Koncept zařízení jsem postupně doplňoval o další kousky, nakonec mě to tak začalo bavit, že jsem si vymyslel vlastní značku nábytku ´IndustOfTrial´. Hledám po bazarech věci, které mě něčím zaujmou a snažím se je jinak využít," říká mladý designér, který vystudoval interiérový design v Londýně. Možná právě tady pochytil téměř britský humor.

V koupelně s toaletou použil designér obklad z cihlových pásků.

K němu by určitě patřilo "zaťaté" zednické kladívko do boku lékařské skříně a stékající krev (barva) po ní. Jasně tak ukazuje, komu bílý solitér patřil. Takto vyrobený věšák je ovšem zcela funkční.

Totéž platí o věšáčku na klíče. Tady zase stačilo pouze natřít hrábě tyrkysovou barvou a přidělat na bok skříně. Jen musíte mít nejdříve to nejdůležitější: nápad.