Velké prosklené stěny a výhled do volné přírody jsou nespornými výhodami bytu....

Velké prosklené stěny a výhled do volné přírody jsou nespornými výhodami bytu. Závěsná lampa je z BoConceptu. | foto: Ivan Bárta

Byt v přízemí jí díky proskleným stěnám nahradil domek se zahradou

  • 30
Když hledala Denisa bydlení v Praze, zaujal ji projekt Zelené město. S architektem Michaelem Hofmanem se zajela podívat do tehdy zanedbaného třešňového sadu a snažila se představit si nakreslený projekt v reálu. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.
Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt

Představu si podle vizualizace vytvořila správnou a rozhodla se do bytu v přízemí investovat. Společně s architektem si prosadila změny v dispozici a zařídila si příjemný útulný domov v prostředí, které hledala.

Nastěhovala se do něj jako svobodná mladá žena, ze které se časem stala šťastná vdaná paní s malou dcerkou a miminkem na cestě.

"Když jsem viděla vizualizaci projektu, zdála se mi odlišná od ostatních. Byla jsem se tu podívat, abych mimo jiné zjistila, kde a v jaké vzdálenosti od sousedního sídliště budou domy přibližně stát. Lokalita hrála důležitou roli," popisuje svůj postup Denisa.

Architekt změnil původní dispozici podle Denisina přání a výsledkem je kompaktní prostor plný zajímavých řešení.

Její maminka bydlí na východ od Prahy v Českém Brodě, chalupu má rodina stejným směrem a navíc Denisa tuto část Prahy dobře znala. "Také jsem si představovala bydlení v dosahu veřejné dopravy, což tu je. Zároveň jsem měla přání dívat se do zeleně. Tady je krásně upravený park, který patří městu, a to se o něj dobře stará. V blízkosti jsou cyklostezky nebo můžete jít na procházku k potoku Rokytka. Je tu klid a v létě sem jde z údolí kolem Rokytky příjemný vánek," říká majitelka.

Na samotném projektu ji nadchly velké prosklené plochy i to, že dům má ve standardu dřevěná okna a podlahy. To v ní budilo důvěru, měla pocit, že všechno bude kvalitní.

I dobrý projekt občas potřebuje úpravy

Pokud jde o dispozici, majitelka se úpravám nevyhnula. "Především jsme zrušili zbytečnou chodbu, která byla takovým prázdným a tmavým místem. Zvětšili jsme i záchod a koupelnu jsme zpřístupnili z ložnice. Je vlastně její součástí, oddělená jen skleněnou stěnou. Koupelna má navíc denní světlo, což byl také jeden z mých požadavků. Dále jsme vybudovali šatnu. Nemám ráda skříně, takže šatna pro mě byla nutností."

V bytě jí dnes dělá nejvíc radost koupelna, ve které se může při sprchování dívat ven do zeleně, baví ji také kuchyň. Všechny věci, které normálně zabírají pracovní plochu, jsou totiž ukryté za posuvnými deskami a na pracovní ploše je pořádek. Denisa je vděčná i za velká okna a za to, že je byt světlý.

Posuvné dveře do ložnice šetří místo, posuvné desky u kuchyňské linky zase zakryjí spotřebiče, které stojí na pracovní ploše.

V situaci, kdy byt zařizovala a pak v něm bydlela jen s partnerem bez dětí, byl naprosto dokonalý. "Moje představy a zadání byly beze zbytku splněny. Teď s dětmi už tu bohužel není dostatek místa, a tak musíme hledat nové řešení..."

Názor architekta

"Za povedené považuji vytvoření sloupu. Stírá hranici, kde končí byt a začíná terasa. Ta je najednou součástí bytu. Také se mi líbí, jak Denisa s Jiřím byt dokončili, jak dokázali zkombinovat starožitný nábytek s moderním stylem. Pěkná je i minimální barevnost bytu. Výhled z oken totiž barvy dostatečně dodává," říká Ing. arch. Michael Hofman.

Díky transparentnosti přední stěny se mohou majitelé při sprchování kochat výhledem z okna.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.