Srdcem bytu je multifunkční a multimediální centrum, které podle potřeby slouží

Srdcem bytu je multifunkční a multimediální centrum, které podle potřeby slouží také jako pracovna. Rozkládací sedací soupravu (Softline) doplňuje stolek ERT Elliptical Table Ch. a R. Eamesových (Vitra). | foto: Lukáš Hausenblas

Byt v novostavbě předělali tak, aby vyhovoval pro různé etapy života

  • 8
Lokalita Prahy 6 přirostla Miroslavovi a Erice k srdci, proto byli rádi, že našli rodinné bydlení nedaleko místa, kde dosud žili v pronájmu. Nový domov získali v době, kdy bylo ještě možné ledacos při jeho realizaci ovlivnit. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Včasný zásah architekta do realizace projektu navrženého developerem se určitě vyplatil. Majitelé měli možnost byt přizpůsobit individuálním potřebám, protože vše začali řešit ještě ve fázi před územním rozhodnutím.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt

„Možnost vyjednávat s developerem, zasáhnout do konstrukcí a dispozice bytu považuji za zcela zásadní. Pokud k zásahu dojde později, je méně možností situaci ovlivnit a zpravidla to stojí mnohem víc času i peněz. V tomto projektu se to povedlo. Ovlivnili jsme vše, co bylo v dané situaci pro rodinu stěžejní,“ popisuje architektka Erika Vašutová.

Rodinná situace se během let však změnila. Dnes v bytě žije Miroslav s s dvanáctiletým synem (má ho dnes s již bývalou manželkou Erikou ve střídavé péči).

Flexibilní interiér

„S Erikou jsme velmi dobří přátelé. Interiér bytu se utvářel postupně, pracovala na něm průběžně několik roků až doteď, aby nám bydlení vyhovovalo i v nové situaci,“ vysvětluje Miroslav.

Syn má své soukromí, stejně jako otec, který zvažuje společné bydlení s přítelkyní. Interiér lze však do jisté míry přizpůsobit, navíc developerem byl tento prostor s plochou 86 m2 koncipovaný jako čtyřpokojový byt.

Pracovní ostrůvek je využívaný oboustranně. Z kuchyně poskytuje běžné úložné prostory a ze strany do obývacího pokoje slouží jako bar. Jídelní stůl ve shodném designu je doplněn plastovými židlemi DSR (Vitra) navrženými Charlesem a Ray Eamesovými.

„Oceňuji zde pěkný výhled a příjemný bezprostřední kontakt s okolní zelení. To bylo prioritou stejně jako dosažení otevřeného vzdušného prostoru. Proto jsme odstranili příčku mezi dvěma místnostmi a obývací prostor tak ještě zvětšili. Pokud ale nastane potřeba celek přepažit, není problém vytvořit zde posuvnou stěnu,“ říká Erika.

Může se hodit

Hledáte byt v Praze? Chcete ho koupit nebo potřebujete podnájem? Vyberte si ze široké nabídky na Reality.iDNES.cz.

Prostor pak může sloužit jako dětský pokoj, ložnice nebo pokoj pro hosty. „Protože Miroslav často pracuje i doma, vytvořili jsme tu takové multifunkční centrum, které se stalo srdcem domova,“ upozorňuje Erika.

Na vzdušnosti prostoru přidávají i vyšší stropy (2,9 m). Prostor je smysluplněji využitý také proto, že zde nejsou žádné zbytečné komunikační plochy. Dveře a okna od podlahy ke stropu také hrají velkou roli ve vnímání výšky stropu a pomáhají k příjemnému zvýraznění proporcí interiéru.

Kuchyň je z dýhované a laminované MDF desky na míru danému prostoru podle návrhu Eriky.

Jak se zařizuje s architektkou za zády

Manželé nebyli zastánci žádného antik stylu a velké zdobnosti, oběma je jim blízký funkcionalismus a jednoduché linie, takže se při zařizování snadno shodli.. „Důvěřoval jsem Erice, omezeni jsme byli jen poměrně nízkým rozpočtem,“ vysvětluje Miroslav.

„I pro nás jsem na bytě pracovala jako ve vztahu klient a architekt. Společně jsme si zformulovali zadání a pak už to bylo na mně. Musela jsem znát přesnou představu, jak má vše fungovat. S omezenými prostředky bylo třeba práce rozfázovat s ohledem na priority v daných úsecích,“ hodnotí Erika.

Nechtěli jít do žádných designových extrémů. Rozhodli se pro jádro interiéru z americké třešně a teplé barevné odstíny, které se dobře propojily s exteriérem domu. Základ vyznívá neutrálně, aby jej bylo možné individuálně dotvářet.

Miroslav si přál kompletní ozvučení interiéru, kvalitně a skrytě rozvést kabely v celém bytě. Nelituje toho. Sám se později pořídil červenou plastiku, která krásně oživila celý prostor.

„Mám k ní zcela specifický vztah. Je to takový technický produkt i umění v jednom. Plastika je kinetická, vychyluje se do stran. Jmenuje se Tančící věž. Investoval jsem do vtipného doplňku.“

Prostor chodby v zádveří je opatřen zapuštěnou čisticí zónou a vybaven nástěnnými skříňkami (Ikea), které slouží jako botník. Primárně jsou ale určeny pro využití v kuchyni.

Protože se Miroslav pohybuje v „komunitě architektů“, a to nejen díky své bývalé ženě, ovlivňují ho (v dobrém slova smyslu) jejich preference. Židle manželů Eamesových, které vybrala ještě Erika, doplnil časem jejich konferenčním stolkem.

Budoucnost opět rodinná

Podoba interiéru se rodila pozvolna. Nyní jej čekají další zásahy, aby se přizpůsobil pro soužití čtyř osob s ohledem na dvě starší děti (přítelkyně má dceru).

„Plánujeme předělat dětský pokoj. Je příjemné, že k bytu náleží ještě sklep a parkovací stání a jsem velmi rád, že stávající interiér umožňuje flexibilní proměnu. Nemusíme tak opouštět lokalitu a hledat jiné bydlení. Mám to tady moc rád, odpočívám tady, ale také pracuji. Díky prosklení se tu cítím nějak víc součástí přírody.“

Kůží čalouněné lůžko Las Vegas (Dante Alvaro) je podsvětlené a rámují ho dvě ze stropu zavěšené lampičky (Ikea).

„Pokud potřebujete nepříliš velký prostor rozčlenit pro různé využití a odpovídajícím způsobem ho vybavit, je třeba se také zamyslet nad tím, kdo danou plochu a také kdy a jak využívá. Pokud by byl tento obývací pokoj jen relaxačním prostorem, byl by většinu dne nevyužívaný. Protože je ale vybaven také jako pracovna, slouží majiteli i v průběhu dne,“ říká Erika.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.