Nově postavená příčka prakticky odděluje kuchyň  od odpočivné části, zároveň...

Nově postavená příčka prakticky odděluje kuchyň od odpočivné části, zároveň zachovává dostatečný „zvukový“ kontakt. | foto: Josef Neumann

Vybourali příčky a vpustili do bytu světlo, ale kuchyň schovali za zeď

  • 93
Vytvořit z tmavého a stísněného prostoru světlý a vzdušný, to byl úkol pro designérku Vaidu Kraus. Její klienti si pořídili bydlení ve starším činžovním domě v pražské Libni a věřili, že se byt po rekonstrukci promění podle jejich představ. Povedlo se.

Mladý pár měl jasnou představu, což bývá vždy dobře. „Hned po vstupu do bytu jste se totiž ocitli v úzké, dlouhé a tmavé chodbě, což poznamenalo dojem z celého bytu, který byl navíc v dost dezolátním stavu. Proto jsme se snažili byt pročistit od zbytečných příček, vnést do něj světlo a lehkost, sjednotit interiér,“ vysvětluje Vaida Kraus.

Byt s plochou 115 m2 tak prošel radikální rekonstrukcí, a to včetně dispozičních změn. Razantní změny se odrazily i v množství sutě, kterou bylo nutné vyvézt, zlikvidovat bylo potřeba snad dvacet kontejnerů stavebního odpadu.

Barevnou dominantu odpočivného prostoru představuje žlutá pohovka.

Například bylo nutné vybourat příčky mezi dvěma pokoji, aby mohl vzniknout velkorysý prostor pro kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Nově postavená příčka, která slouží ze strany obývací části jako televizní stěna, rozděluje prostor na kuchyňskou a odpočivnou zónu. Nika v ní funguje jako zajímavý detail na odkládání drobností a zároveň odlehčuje tloušťku stěny.

Když nábytek nepřekáží

„Nejvíce mě potěšilo to, že klienti akceptovali zachování volného prostoru, třeba vestavěné skříně se skryly do připravených výklenků. Citlivý výběr solitérů a nábytek navržený na míru tak nezatěžují prostor. Právě volnost a vzdušnost v tomto bytě je optimistická a povzbuzující,“ vysvětluje designérka.

Požadavek na nábytek na míru byl v tomto případě nutností, v bytě byste jen těžko hledali pravý úhel. To, že designérka navrhovala nábytek přímo do výklenků nebo do určitého prostoru, vedlo ke vzniku atypických a zajímavých solitérů.

Přáním majitelů byl například pracovní kout v obytné části. „Navrhla jsem pracovní místo, které nepůsobí jako typický home office, spíš jako police, která prochází i knihovnou. Pracovní deska je silnější a skrývá zásuvky na drobnosti. Kombinace materiálů, bílý lesklý laminát a dubová dýha, tak vytváří z knihovny s pracovním koutem kompaktní dominantu prostoru,“ popisuje Vaida Kraus.

Pracovní „stůl“ probíhá nenásilně knihovnou, pod pracovní deskou jsou praktické zásuvky.

Barový pult slouží pro příležtostné stolování nebo „popovídání“ s tím, kdo právě vaří.

Nadčasová barevnost

Šedý a lesklý interiér nemá působit chladně, proto byl některý nábytek vyroben z dřevěné dýhy, také jako kontrast. Základ interiéru je neutrální, v jemně šedých odstínech.

„Taková barevnost se vám dlouho neokouká, interiér jako celek působí nadčasově a elegantně. Výjimku představuje pohovka. V původním konceptu měla být také v šedobéžovém odstínu. Jenže majitelé objevili sytě žlutou pohovku a byli tak nadšení, že nakonec padla volba na ni. V šedobílém pozadí nakonec sedačka působí optimisticky a přirozeně,“ říká autorka proměny.

V koupelně je k dispozici vana i sprchový kout walk-in s odtokovým žlábkem a termostatickou baterií s ruční i hlavovou sprchou.

Původní parkety nešlo použít, byly hodně poničené a navíc rozdíl ve výšce podlah dosahoval hned několik centimetrů. Srovnání podlah bylo náročné. Použily se OSB desky a pak stěrka, teprve pak mohl přijít vinyl v dekoru dřeva.

V příjemných neutrálních a nadčasových odstínech je také koupelna. I zde si designérka „pohrála“ s využitím niky nad vanou. Světlé barvy a zrcadla prostor koupelny opticky zvětšují.

Díky dobré spolupráci designérky a klientů vznikl příjemný interiér, v němž se majitelé cítí opravdu doma. Výsledek jejich vzájemného dialogu odráží jak představy mladého páru, tak autorky.

Autorka interiéru

Vaida Kraus - bytová architektka a designérka
Profesionálnímu navrhování interiérů se věnuje od roku 2004. Navrhuje soukromé i veřejné prostory, věnuje se rekonstrukcím, nábytkovému designu a poradenství v oblasti bydlení. Je zakladatelkou interiérového studia vaidaDESIGN a spoluzakladatelkou interiérového studia Sketch Design - návrhy a realizace projektů pro developery a klienty z komerční sféry.

Ložnice má příjemnou velikost i barevnost v přírodních tónech.