Byt se kupuje s metrem v ruce

Když si někdo pořizuje byt o ploše šedesát metrů čtverečních po třiceti tisících a zaplatí tedy 1 800 000 korun - není to právě málo. Možná by se divil, kdyby si byt přeměřil. Chybět mu mohou dva, tři, ale i více metrů čtverečních. Neztratily se. To jen někteří prodejci do výměry započítávají i plochu, kterou zabírají příčky. Takových "rozdílů" se dnes najde víc. Nákup bytu je proto nutné pečlivě zvažovat a všechno si důkladně ověřit.
O ceně bytu dnes hodně rozhoduje místo, kde se staví. Nejlevnější výstavba probíhá samozřejmě v mimopražských lokalitách. Ceny za metr čtvereční tady začínají kolem patnácti tisíc. Takové rozsáhlejší bytové projekty najdete zejména v Hradci Králové,Českých Budějovicích, Brně,Zlíně nebo Harrachově. Ti, kteří chtějí žít v hlavním městě, musí počítat s cenou začínající kolem dvaceti tisíc za metr čtvereční. Byty v těchto cenových relacích se ovšem stavějí hlavně v okrajových částech Prahy s problematičtější hromadnou dopravou. Domy bývají vícepodlažní a standard většinou odpovídá zhruba bývalým panelovým domům - kovové zárubně, na podlaze PVC a nejlevnější koberce, či dokonce jen betonová stěrka. Kdo chce víc, musí připlatit. Často hodně. "Směrem do centra cena samozřejmě roste. Pro méně movité,kteří však potřebují pracovat v Praze,se jako zajímavá alternativa jeví možnost bydlení v některém z menších měst v okolí metropole, jako jsou například Kladno nebo Beroun. Handicap dojíždění je vyvážen podstatně přijatelnější cenou," tvrdí Milan Nemček, který se výstavbou nového bydlení zabývá profesionálně.

Důvěřuj, ale prověřuj...

A na co si je třeba dát pozor při procházení nabídek jednotlivých prodejců? Důležité je pečlivě porovnat nabídky jednotlivých společností. Bude dobré si připomenout několik zdánlivě nenápadných rozdílů, které se mezi nabídkami jednotlivých prodejců objevují. Jedním z nejdůležitějších kritérií, které kupující srovnává, je samozřejmě cena. Většině zájemců není třeba připomínat, že někteří prodejci uvádějí cenu bez daně z přidané hodnoty,jiní se čestně "přiznávají" ke konečné cifře. Méně zřejmé je však to, k jakému splátkovému kalendáři se uváděná cena vztahuje. Často se totiž udává takzvaná základní cena. Ta platí v případě, že zaplatíte 90 - 95 procent již při podpisu smlouvy o budoucí kupní smlouvě. Pokud budete cenu hradit postupně v průběhu výstavby nebo až z úvěru poskytnutého po dokončení stavby, navyšuje se každá opožděná splátka o úrok deset až dvanáct procent. Dalším údajem, pod který firmy zahrnují rozdílné věci, je plocha bytu. Někteří totiž do této plochy započítávají i plochu příček v bytě, někdy dokonce i polovinu tloušťky stěny oddělující váš byt od bytů sousedních! Jiní prodejci udávají pouze čistou podlahovou plochu. Detail? Při ceně kolem 30 tisíc za metr čtvereční zaplatíte klidně za neexistující prostor cenu docela slušného automobilu! Vhodné je také ujasnit si, co investor rozumí pod pojmem standardní vybavení. Někteří v něm zahrnují vybavení kuchyňskou linkou, většina však nikoliv.

Kde získat informace a klid

"Kromě pracného procházení inzerátů v novinách a návštěv jednotlivých realitních společností můžeme pro hledání nového bytu využít i nejmodernější médium - internet. Zajímavým tipem může být adresa www.bydlime.cz, kde je možné nalézt prezentaci téměř všech nově stavěných projektů bydlení včetně zajímavých tipů a poradenství z oblasti financování", radí Milan Nemček. Doby, kdy několik stavebních společností naslibovalo svým klientům krásné bydlení, vybralo od nich zálohy a následně zkrachovalo, nejsou příliš vzdálené. A proto ačkoli jsou v současné době téměř všechny společnosti na trhu již zavedené a poskytují většinou kvalitní služby, jistě neuškodí připomenout si několik zásad bezpečného nákupu. Nejbezpečnějším řešením je samozřejmě nákup již postavené nemovitosti. U většiny bytových projektů však bývají ty nejzajímavější byty rozebrány již ve chvíli zahájení výstavby,a někdy dokonce ještě dříve. Zájemci sepisují s prodejcem takzvanou "smlouvu o budoucí kupní smlouvě" a velkou část peněz platí již v průběhu výstavby. Pokud by však v tomto případě developerská společnost zbankrotovala, budou nejdříve uspokojeny pohledávky státu a bank. Pak klienti nemají jistotu, že by dostali vložené peníze zpět. Proto velká část kapitálově silných společností umožňuje klientům provádět platby na vázaný účet u banky, ze kterého jsou uvolněny ve prospěch prodávajícího až po dokončení a předání bytu klientovi. Další formou bezpečné záruky je takzvaná bankovní garance, ve které se ručící banka zavazuje v případě nedokončení stavby vrátit klientovi vložené prostředky,a to většinou včetně úroků. Při jiných formách placení se rozhodně vyhněte placení záloh za to, co ještě nebylo postaveno. Při platbách vázaných na postup výstavby si pečlivě zkontrolujte odvedenou práci. Protože se bude v mnoha případech jednat o vaši životní investici, vyplatí se každou smlouvu konzultovat s právníkem, který má v dané oblasti zkušenosti. Kromě možnosti nákupu bytu přímo do vlastnictví se v poslední době objevila zajímavá alternativa získání nového bytu se státní nevratnou dotací. Dotace 320 000 korun, kterou ministerstvo pro místní rozvoj poskytuje na bytovou jednotku, je směřována na obec. Ta ji použije k financování výstavby. Budoucí nájemce se pak zpravidla podílí částkou členského vkladu bytovému družstvu, jehož se stává členem. Zbylé finance musí zabezpečit družstvo formou hypotéky. Nositelem hypotéky je tedy družstvo, nikoliv družstevník, který tak nemusí splňovat náročná kritéria pro poskytnutí hypotečního úvěru. Úvěr splácí družstvo po dobu 20 let z nájmu družstevníků, který nesmí překročit trojnásobek regulovaného nájemného. Nájemní bydlení pak trvá dvacet let, poté je bytový projekt převeden do vlastnictví družstva.

Při nákupu bytu je nutné přeměřit si jeho plochu.