Prostor díky použitým materiálům a barvám působí mnohem větším dojmem, než ve skutečnosti je

Prostor díky použitým materiálům a barvám působí mnohem větším dojmem, než ve skutečnosti je | foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Byt pro mladou dvojici: minimum nábytku, maximum prostoru pro fantazii

  • 63
Z malých bytů dokáže udělat větší. Alespoň opticky. Recept architektky Ivana Dombkové je jednoduchý: průhledy, světlé barvy, hodně světla a skla. A minimum nábytku, který by vystupoval do prostoru a rušil zbytečnými stíny.

Při rekonstrukci pražského činžovního domu vznikla v nástavbě mezi dvěma mezonety velká garsoniéra, celých 60 metrů čtverečních. To v paneláku postačí na dvoupokojový byt.

V tomto případě se architektka Ivana Dombková ze studia Design by Donlić rozhodla vytvořit pro dvojici mladých cizinců, kteří byt obývají, pouze "1 + 1", kde hlavní prostor představuje polyfunkční místnost nahrazující kuchyni, jídelnu i obývací pokoj. Ložnici od ní oddělují pouze posuvné skleněné dveře.

Kuchyňskou část odděluje od jídelní velký ostrůvek fungující i jako barový pult

Kuchyňskou část odděluje od jídelní velký ostrůvek fungující i jako barový pult.

Úložné prostory jsou možná nadstandardně velké, zato nebude nutné je nijak doplňovat, pokud se současní obyvatelé rozhodnou pro návrat domů a byt získá někdo jiný.

Zjednodušit, vyčistit

Protože byt  vznikl víceméně v proluce mezi dvěma mezonety, jeho půdorys byl poměrně velmi členitý, se spoustou výklenků i ostrých úhlů. To právě příjemnému pocitu v interiéru nepomáhá.

Architektka Ivana Dombková proto prostor "zarovnala" a vrátila mu tam, kde to bylo možné, pravé úhly. Aby zůstal zachován pocit velkého vzdušného prostoru, lze z haly volně přejít do hlavní místnosti, která místo sledování televize dává přednost návštěvám.

Absence zárubní dodává prostoru lehkost

Absence zárubní dodává prostoru lehkost.

Majitelé bytu totiž rádi přijímají hosty (fotografie vznikly krátce po nastěhování, proto interiér nepůsobí příliš zabydleným dojmem). Mladí cizinci, kteří přišli do Prahy pracovně, podlehli v Praze nejen trendu "velkého stolu", ale také kulinářské vášni (té trochu napomohla i nespokojenost se stravou v českých restauracích).

Nejraději ale vaří v duchu, který se v posledních letech prosazuje v mnoha zemích Evropy. Pro hosty se nevaří dopředu, ale společně. U sklenky dobrého vína pak představuje společné vaření příjemnou zábavu, nikoli povinnost.

Šedá, bílá, kov, sklo a dřevo - to jsou typické barvy a materiály interiérů, pod nimiž je podepsána Ivana Dombková

Šedá, bílá, kov, sklo a dřevo - to jsou typické barvy a materiály interiérů, pod nimiž je podepsána Ivana Dombková.

V kuchyni proto nechybí žádný důležitý kuchyňský spotřebič, samozřejmě vše ve vestavné verzi, ale také ostrůvková pracovní plocha se dvěma dřezy, odolná pracovní deska z Corianu a výkonná digestoř. Protože šlo o rekonstrukci ve starém domě, nebyl problém vyřešit přívody vody a odpad pro ostrůvkové řešení.

Tipy, jak zvětšit byt

Pouze posuvné skleněné dveře oddělují obytný prostor od ložnice, která sází podobně jako celý byt na bílou a šedou. Té je v bytě poměrně hodně, dobře koresponduje s pískovaným sklem, ale také dřevěnou dubovou podlahou.

Architektka Ivana Dombková používá šedou barvu ráda a často. "Dobře namíchaná šedá umí vytvořit příjemně sametové pozadí pro nábytek, lampy i obrazy," vysvětluje.

Ložnici oddělují od dalšího prostoru posuvné skleněné dveře

Ložnici oddělují od dalšího prostoru posuvné skleněné dveře.

Stejně ráda se uchyluje k použití vestavných skříní či skříněk, protože díky nim se pak prostor opticky zvětší. "Vytvářejí čistý a kompaktní celek, který se snadno udržuje," říká Dombková. V interiéru tak neruší zbytečné stíny, ty totiž prostor nepříjemně zmenšují.

Také příčky nebo dveře z pískovaného skla, jimiž může procházet denní nebo umělé světlo, napomáhají zvětšit i nepříliš velké byty. To si autorka ověřila už u mnoha svých realizací.

Majitelům dopřála architektka hned dvě koupelny, nepravidelná dispozice bytu jí k tomu hodně nahrála. Hlavně hosté využívají podlouhlou koupelnu s klozetem, bidetem a umývátkem, kde prostor zvětšuje použitá velkoformátová bílá lesklá dlažba a obklad.

Tzv. kapotované provedení bez zbytečných výstupků usnadňuje úklid

Tzv. kapotované provedení bez zbytečných výstupků usnadňuje úklid.

V ranním shonu oceňují majitelé i druhý klozet ve "velké" koupelně, která využila nepravidelný výklenek pro sprchový kout. Pračku se sušičkou byste však v koupelnách hledali marně. Našly místo v oddělené komoře v hale (viz plánek v galerii fotografií).

Ing.arch. Ivana Dombková

* 1965

Absolventka VUT Brno, Fakulta architektury.
V roce 1998 založila společně s Rostislavem Černíkem firmu Donlić Interier.

Je původně urbanistka, teprve postupně se začala věnovat i navrhování a výrobě nábytku. Proto preferuje komplexní zakázky, od studie objektu, projektu, realizace, stavebního dozoru až po zařízení interiéru. I díky tomu jsou její interiéry typické čistotou provedení.

Pravidelně samostatně vystavuje na výstavách Art & Interior v Praze (2000, 2001, 2002, 2004, 2005).

S dalšími designéry se prezentovala v roce 2005 v rámci výstavy Czech this out ve Vídni.

V roce 2008 otevřela Wines Home - vinotéku na ploše 600  m2 v bývalém industriálním prostoru malé továrny na nábytek, která volně navazuje na prostor studia Design by Donlić.


Získala řadu ocenění:

Vynikající výrobek roku 2000 za kuchyňskou sestavu STIPE II a Vynikající výrobek roku 2000 za jídelní stůl GANDALF II  Cena časopisu Pěkné bydlení  na výstavě Art & Interior 2001 za kuchyňskou sestavu FLY

Cena časopisu Pěkné bydlení za koupelnovou sestavu TOBIAS
Grand Prix Expo Image 2002
Mimořádná cena organizátorů Art &interiér 2002 udělená na komplexu výběrových výstav za Lidský rozměr vnímání designu

Cena novinářů udělená v roce 2002 za celkové vyznění expozice
Cena časopisu BLOK za způsob prezentace firmy v rámci výstav Art & Interiér 2002.