Dvoupokojový byt pro mladý pár

Dvoupokojový byt pro mladý pár | foto: Kateřina Mlejnková, iDNES.cz

Byt pro mladé zařízený v moderním designu

  • 33
Obvykle bývá řešení interiéru malého bytu mnohokrát obtížnější než bytu velkého. Jednak proto, že se tam majitel snaží na malou plochu dostat vše, na co je zvyklý z bytu většího. Anebo není ochoten se lecčeho zbavovat a pakliže třeba pracuje doma a potřebuje pracovní kout, nebo hodně a rád vaří a touží po velké kuchyni, začínáme se dostávat do pozice „buď, anebo“ - a to je pak vždy těžké rozhodování.

Článek je součástí poradny
Jak zařídit byt

Co si přál čtenář ve svém bytě - ZDE

Na prvním místě v malém bytě je především praktičnost a dobrá dostupnost a přístupnost veškerého vybavení i uložených věcí. Až v další ředě můžeme řešit estetickou stránku, která samozřejmě ve finále ovlivňuje i cenu. 

Podobu koupelny už měli majitelé jasnou
V tomto případě již majitel musel zadat stavební firmě informace ohledně některých materiálů, které si musel společně s partnerkou rozhodnout dopředu. Jednalo se především o dlažbu a obklad v koupelně, na WC a v předsíňce. Dále pak o sanitární vybavení koupelny a WC.

Do vizualizací jsem tedy použila již vybraný desén oranžové dlažby včetně soklu, bílých obkladů do výšky 180 cm a rovněž v oranžové barvě listelu, kterou jsem umístila nad bílý obklad. Umístění vany, umývadla a WC bylo zřejmé z přiloženého půdorysu.

Myslím si, že by jistě mělo smysl do koupelny umístit skříňku pro uložení kosmetiky. Například horní skříňku závěsnou nad pračku nebo nějaké menší horní skříňky vedle zrcadla, popřípadě poličku.

Předsíň celá v buku
Do předsíňky si zadavatel přál umístit botník a nějakou skříň jako úložný prostor. Možností se nabízelo několik, nicméně volila jsem raději praktičnost.

Původně jsem zvažovala vytvořit botník nízký tak, aby se na něm mohlo i sedět. Ovšem z důvodu velikosti úložného prostoru jsem volila raději botník vyšší se sklopnými dvířky, který vypadá jako komoda.

Naproti němu je šatní skříň, která by měla sloužit jako úložný prostor na kabáty, ale zároveň by měla zastoupit klasický věšák. Vedle je závěsné zrcadlo na stěně.

Vše je v bukovém desénu, s ohledem na to, že dveře jsou v buku a podlaha v obývací kuchyni také. Buk je také ideální, protože není tmavý a nebude malý prostor zbytečně opticky zmenšovat.

Moderní obývací pokoj
Protože je do obývacího prostoru vidět hned od vstupních dveří do bytu, snažila jsem se držet „bukové linie“ a i nábytkovou sestavu jsem navrhla rovněž v bukové desénu v kombinaci s červenými dvířky.

Chtěla jsem, aby celá sestava působila jako zajímavý prvek, přesto, že zadavatel na jedné straně vyžadoval, aby v ní bylo dost úložného prostoru a na straně druhé, aby byl celý interiér vzdušný - což není jednoduché skloubit.

Nejprve jsem zvažovala umístění pracovního koutku pro notebook spojený se sestavou,  ale z důvodu dobrého průchodu spojnic balkon – ložnice – předsíň, jsem sestavu nechala pouze u stěn a bez „vyčnívajících“ prvků.

Vytvořila jsem tedy shodný stolek s konferenčním, pouze ve větší výšce a umístila jsem ho mezi okno a pohovku. Nevidím důvod, proč by nemohl být i na druhé straně sedačky - to ponechávám na majiteli bytu.


Kuchyňská linka s dostatkem úložného prostoru
Zadavatel měl také zhotovený návrh kuchyňské linky, kde bylo důležité se držet umístění spotřebičů a sezení navazující na kuchyň. Protože byt je určen mladému páru, není nezbytně nutné, aby zde byl klasický jídelní stůl.

Pro jejich rychlý způsob života postačí bar, který slouží jako úložný prostor a optické oddělení kuchyně od zbytku místnosti. Zároveň také barové sezení včetně stolování.

Myslím si, že kuchyňská linka díky zvýšeným spodním skříňkám a baru získala dost úložného prostoru. Chladničku jsem ponechala samostatně stojící. Horní skříňky jsem pohledově rozdělila na levou a pravou část. Jedna je s prosklenými dvířky a druhá s plnými.

Vše je v bílé barvě, pouze stěna ve výklenku je také v červené, čímž se spojí s nábytkovou stěnou. Veškeré doplňky jsou skleněné police korespondující se skleněnými stolky a celkově modernějším pojetím interiéru.

Ložnice v tmavé barvě
Poslední pokoj v bytě – ložnice není sice nejmenší, ovšem při umístění dvoulůžka zbývá tak tak prostor na průchod kolem něj. Zadavatel si přál dostatek úložného prostoru nejen na oděvy, ale i vysavač, úklidové prostředky, batohy apod.
 
Skříňová sestava je tak delší a stáčí se ve tvaru „L“ od dveří i na další stěnu. Do zbytku prostoru jsem umístila pouze police na stěnu a noční stolky skleněné, aby se pokoj odlehčil.

Zadavatel si přál v ložnici použít spíše tmavší barvy, což úplně neschvaluji, neboť pokoj není velký a skříňová sestava tvoří velkou a výraznou masu.

Rozhodla jsem se tedy na korpusy použít tmavší desén wenge (může být i ořech, tmavý dub apod.) v kombinaci s desénem slonové kosti na dvířkách, aby se vše odlehčilo a prosvětlilo. Na podlaze bych nechala buď plovoucí podlahu nebo koberec, ale po celé ploše pokoje.

ORIENTAČNÍ ROZPOČET

Předsíň 
botník        
skříň šatní       
zrcadlo 

Ložnice
dvoulůžková postel bez roštu (materiál lamino)   
noční stolky       
police závěsné na zdi (materiál lamino) 
rohová skříň

Kuchyňská linka bez spotřebičů       
(materiál lamino, dvířka MDF folie,
pracovní deska postforming, sklo pískované,
rámečky aluminium)
Spotřebiče orientačně (samostatně stojící chladnička, vestavná myčka nádobí, vestavná pečící trouba,
varná deska, odsavač par, dřez, baterie)

Obývací pokoj
Obývací stěna         
Pohovka         
Konferenční stolek         
Konsolový stolek         

CELKEM   


3.450,-
5.800,-
1.200,-


14.000,-
8.200,-
7.500,-
35.000 až 40.000,-

85.000,-



50.000,-




45.000,-
20.000,-
5.500,-
6.800,-

292 450 Kč


Už příští pátek 9. června si budete moci přečíst o dalším bytě čtenáře, který si bytová designérka vybrala k proměně.

Připravili jsme pro vás novou poradnu - Jak si zařídit byt. Na e-mailnebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00  Praha 5 – Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Jeden týden představíme vybraný byt a druhý týden návrh architektky nebo bytové designérky na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.