Ideální koupelna - sprchový kout bez vaničky, ale se sedátkem

Ideální koupelna - sprchový kout bez vaničky, ale se sedátkem | foto: archiv LAUFEN/JIKA

Byt nesmí být nepřítel

  • 12
Do vany už prostě nevylezu! Proč jsem si kdysi nepořídil sprchový kout? Také se tak denně ptáte? Pak čtěte, jak zařídit byt pro seniora tak, aby si v něm připadal dobře, a přitom byl pro něj bezpečný.

Prozíravost se vyplatí
Na nejvíce problémů narážejí starší lidé v rodinných domech. Mnoho z nich je kupovalo či stavělo s tím, že tu s nimi budou jednou bydlet jejich děti či vnoučata a že se o ně postarají.

Ale mnohdy to nakonec dopadne tak, že zůstanou ve velkém domě sami. Schodiště do patra pak pro ně znamená katastrofu, zvláště, je-li třeba točité.

Pomoci jim může obvykle jen pevné a praktické zábradlí, protože několik set tisíc korun na výtah či vertikální jezdící plošinu hned tak někdo nemá.

Problémy mohou způsobovat i hladké podlahy, například dlažba v chodbě. Po nich může člověk snadno uklouznout. Nepřítelem staršího či méně pohyblivého člověka jsou rovněž volně ložené koberce, o než je možné zakopnout nebo mohou lehce podklouznout.

Také vysoké prahy, nábytek s ostrými rohy či skleněná deska stolu mohou pro starší lidi znamenat veliké nebezpečí. Proto je dobré je ze seniorova bytu hned na začátku odstranit. Nábytku by v interiéru mělo být poskrovnu, aby nepřekážel a dalo se kolem něj pohodlně procházet.

Lepší než klasické skříně jsou ty vestavěné s posuvnými dveřmi, protože šetří prostor a lépe se kolem nich pohybuje. Věci by se seniorům neměly ukládat do horních polic vysokých skříní, protože mohou při snaze o sundání spadnout, nebo na sebe těžké předměty zvrhnout.

"Myslete na to, aby měl starší člověk okolo sebe zařízení, na něž je zvyklý. A pak, věci mají sloužit člověku, a ne naopak, zvláště ubývá-li mu sil," radí Olga Janíčková, redaktorka portálu pro seniory www.tretivek.cz.

Zvažte tedy, zda by předmětům, ze kterých se jen utírá prach, nebylo lépe někde jinde. Postel pro staršího člověka by měla být o něco vyšší než klasická, ale zase ne moc, aby se z ní dobře vstávalo.

Dobrým pomocníkem jsou polohovatelné rošty, třeba i na dálkové ovládání, které jsou sice drahé, ale může je zaplatit pojišťovna.

Kuchyňskou linku dejte níž
"Bude pohodlnější, když pracovní desku kuchyňské linky dáte níž, než je obvyklé, aby se daly pokrmy připravovat vsedě," doporučuje Jana Soukupová, ředitelka Pečovatelské služby Prahy 6.

"Ze stejné polohy by se měly dát obsluhovat zásuvky, starému člověku se totiž při ohýbání může zatočit hlava." Místo standardní výšky 20 centimetrů tedy klidně zásuvky umístěte do výšky 50 až 60 centimetrů.

Vyhněte se tomu, aby měl senior doma spotřebiče na plyn. Takový plynový sporák, na němž přeteče voda z hrnce a zhasí plamen, může být velice nebezpečný. V koupelně je třeba začít s úpravami už u dveří.

"Ty by měly být široké aspoň 80 centimetrů, místo standardních 60 nebo 70. Jen tak se starý člověk do místnosti dostane, i kdyby byl dočasně upoután na invalidní vozík," radí Jana Soukupová.

Pro starší lidi je ideální sprchový kout, pokud možno s co nejnižší vaničkou, třeba i zapuštěnou do země. Mnohdy není ani nutná skleněná zástěna, stačí i závěs, aby zůstalo co nejvíce volného prostoru.

Pokud někdo trvá na vaně, může si k ní přistavit schůdek pro snadnější vstup. Koupit si můžete speciální sedátko zavěšené na okraji vany, abyste nemuseli sedět až na dně a dobře se vám vstávalo.

Novinkou na trhu jsou vany s dvířky. Stačí jen překročit nevysoký práh, usednout ve vaně na sedátko a zavřít za sebou vodotěsné dveře. Taková vana ovšem vyjde zhruba na 50 tisíc korun nebo až na dvakrát tolik.

V koupelně nesmí chybět madla, která je užitečné umístit i u toalety, aby se člověk mohl při sedání přidržet. Pomocníkem je také zvýšená toaleta, z níž se lépe vstává. Některé firmy nabízejí i sprchovací toalety, tedy záchod spojený s bidetem.

Jaké pomůcky si můžete pořídit pro snazší život se seniorem
Zařizujete byt či pokoj pro seniora? Projdete-li speciální obchody, zjistíte, že existuje mnoho různých "vychytávek", které vám i jemu zjednoduší život.

Můžete si je koupit, mnohé se však dají i dočasně zapůjčit. Hodně pomůcek také částečně či úplně platí zdravotní pojišťovna, ale seniorovi je musí předepsat lékař.

"Pomůcky se předepisují na určitou dobu, například vozíky na pět let, lůžka a zvedáky na deset let, chodítka na tři roky, sedačky do van a sprch na pět let. Po této době můžete opět zažádat u lékaře o novou pomůcku," radí Hana Selicharová z firmy Josef Selichar - Setrans.

Při výběru zvažte, zda bude možné pomůcky v bytě vůbec používat - s vozíkem bude nutné vejít se do výtahu, do dveří či překonat schody. Kvůli chodítku bude nezbytné odstranit prahy, a podobně.

Pokud pomůcky nestačí, můžete si nechat udělat rovnou přestavbu koupelny či toalety na bezbariérové, a to včetně zařízení.

"Zpracování návrhu stojí tisíc korun. S ním pak můžete na odboru sociálních věcí a zdravotnictví požádat o příspěvek do výše padesáti tisíc korun nebo sedmdesát procent z ceny," informuje Jiřina Dehierová ze společnosti HORIZONT-NARE.

Postele
* Polohovací lůžko – od 15 000 do 30 000 korun – může uhradit zdravotní pojišťovna
* Polohovací lůžko elektrické – od 24 000 do 40 000 korun – může uhradit pojišťovna
* Matrace s kompresorem proti proleženinám – od 4 000 do 10 000 korun – může uhradit zdravotní pojišťovna * Polohovací lamelové rošty – mechanické od 2 000 do 8 500 korun, elektrické od 6 500 do 18 500 korun
* Podložky pod záda, lokty a kotníky – do 1 000 Kč – může uhradit pojišťovna
* Vybavení lůžka – stolky k lůžkům, žebříčky na sezení – od 250 do 10 000 korun

Křesla
* Pojízdné křeslo s polohovatelným opěradlem a podnožkou – 7 930 až 13 820 korun
* Elektricky polohovací a stavěcí křesla s náklopnou funkcí – od 15 900 korun
* Polohovací křesla pro kardiaky – od 14 000 korun

Mytí
* Vana s vodotěsnými dvířky – 52 000 až 106 000 korun
* Bezbariérové umyvadlo (vykrojené) – 1 960 korun
* Sedačka do vany nebo pod sprchu – 1 000 až 4 000 korun – může uhradit zdravotní pojišťovna
* Sprchová židle – 3 500 až 9 000 korun – může uhradit zdravotní pojišťovna
* Zvedák do vany – kolem 30 000 korun – může uhradit zdravotní pojišťovna
* Madla nástěnná, stojací, sklopná – 300 až 4 000 korun
* Sklopné zrcadlo – 2 885 korun

WC
* Klozetové křeslo – 2 000 (pevné) až 5 000 korun (s kolečky) – může uhradit zdravotní pojišťovna
* Bidetové sedátko (myje, masíruje, fénuje, je vyhřívané, s dálkovým ovládáním rukou či nohou) –
32 000 až 68 000 korun – možnost získat příspěvek až 100 procent
* Zvýšené WC kombi (cca 50 cm) – 4 900 + sedátko 990 korun
* Sprchovací toaleta (sprcha, fén, dálkové ovládání, masážní sprcha) – 137 000 korun

Pohybové pomůcky
* Vycházková hůl – od 155 až 800 korun – může uhradit zdravotní pojišťovna
* Francouzská berle – 200 až 500 korun – může uhradit zdravotní pojišťovna
* Chodítko pevné, skládací – 1 200 až 3 000 korun – může uhradit zdravotní pojišťovna
* Chodítko s kolečky – 2 000 až 5 000 korun – může uhradit zdravotní pojišťovna
* Chodítko podpažní pro hůře chodící seniory – 4 000 až 8 500 korun – může uhradit zdravotní pojišťovna
* Mechanický vozík "kolečkové křeslo" – od 7 000 do 21 000 korun – může uhradit zdravotní pojišťovna
* Elektrický vozík – od 75 000 korun – může uhradit zdravotní pojišťovna
* Schodolez ("schází" po schodech pomocí pásů, po rovině se přesouvá pomocí koleček) – od 135 000 korun – možný příspěvek až 100 procent

Pomůcky se stavební úpravou
* Schodišťová sedačka (křesílko poháněné motorem na kolejnici) – 100 000 korun – možný příspěvek až 100 procent
* Schodišťová plošina – možný příspěvek až 100 procent
* Vertikální zdvižná plošina (výtah pro ZTP) – 25 000 až 1 000 000 korun – možný příspěvek až 100 procent

Jídlo a pití
* Jídlonosič – od 250 korun
* Dávkovač léků – od 35 do 480 korun
* Kuchyňské prkénko pro lidi po mrtvici (krájí se jednou rukou) – 1 990 korun

Zdroj: Josef Selichar – Setrans, HORIZONT-NARE, internet