Z hrubé stavby udělali byt, který inspiruje. Je plný vychytávek

  • 67
Klientské změny v průběhu stavby či před jejím zahájení přinášejí často jen komplikace. A nezřídka navýšení výdajů. Řešením může být koupě bytu těsně po dokončení hrubé stavby.

"Už v minulosti jsme poukazovali na nešťastné praktiky tuzemských developerů a jejich 'klientských změn', které bývají jedinou nabízenou formou, jak splnit individuální požadavky klientů. Pro toho, kdo má ale představy o svém bydlení výrazně jiné, jde o řešení, které je časově i finančně nákladné a poměrně nesmyslné," tvrdí architektka Radka Valová z pražského studia oooox (více zde ).

Možná právě pro tento postoj se na studio obrátila společnost Orco, která u projektu Mostecká přistoupila k prodeji bytových jednotek typu "shell & core". Tento výraz používají developeři pro koupi těsně po dokončení hrubé stavby.

Studio oooox tak navrhlo v projektu Mostecká jeden z menších půdních bytů, aby si mohli klienti představit, že každý interiér může být opravdu individuální záležitostí, že není nutné se držet standardních materiálů a přístupů.

Pohled na památky na Malé Straně představuje obrovský benefit bytu.

"Aby viděli, že si mohou realizovat byt přesně podle svých představ, od požadovaných změn v dispozicí až po finální dokončení povrchů, aniž by museli absolvovat nesmyslné odpočty nerealizovaných částí projektu," vysvětluje Radka Valová.

Může se hodit

Hledáte moderní bydlení v Praze? Vybírejte z nabídky nových bytů na Reality.iDNES.cz.

Konečnou podobu si tak v tomto případě určuje klient. Může byt zrekonstruovat vlastními silami, nebo využít dvou nabízených standardů developerem: levnější "standard Orco", nebo dražší od architektonického studia.

Pilotní byt

Výměra celého bytu je poměrně malá, jen 59 m2, navíc v podkroví. Obytný pokoj rozděloval šikmý železobetonový nosník. Výhodou této místnosti byla dvě velká ateliérová okna, ložnice však disponuje pouze úzkým vikýřovým oknem.

"Obytný pokoj jsme se rozhodli opticky zvětšit. Železobetonový nosník jsme tak nahradili ocelovou příhradovinou a od ložnicové části jsme koupelnu oddělili posuvnou prosklenou stěnou," popisuje architektka Valová.

Za stěnou je tak na první pohled ukrytá neviditelná chodba s koupelnou, toaletou a ložnicí. Dutinu pod šikminou, přístupnou z obývacího pokoje, využili autoři projektu pro rozměrnou šatnu s komorou.

Byt svým designem odpovídá pánskému stylu, lehce připomíná lofty. Tomu napomohla také ateliérová okna. "Kvůli malé rozloze bytu jsme obytný pokoj ponechali světlý, v kombinaci dubového dřeva, zlatavé a černé barvy," vysvětluje architektka Valová.

Na kuchyňskou část navazuje barový stolek a následně přechází do police pod televizor. Nízká část kuchyně byla vyrobena z dubové desky a nerezu, na stěnu se použila metalická zlatavá barva.

Vysoká část kuchyně je naopak v bílé barvě, aby zůstala maximálně nenápadná, skrývá se v ní lednice i pračka. V obývacím pokoji stačilo použít minimum nábytku. Pohodlné sofa je umístěno proti oknům, aby bylo možné vychutnat si výhled na střechy Malé Strany.

"Díky umístění v této pražské čtvrti jsme na stěny i nábytek umístili zrcadla, aby se v nich mohly odrážet i kupole kostelů," upozorňuje Radka Valová. Komoda za sedačkou odděluje sezení od vstupní části bytu.

Stěnu pokrývá tapeta se zvířecími motivy a zrcadlo v rámu továrního okna. Industriální prvek představují i konferenční stolky, což jsou vlastně černé ocelové stoličky z indické železnice. Největší dominantu představuje ovšem posuvná stěna z buku a zrcadel. Ukrývá vchod do soukromé části bytu a vestavný nábytek.

Za stěnou je skrytá i chodba do soukromé části bytu.

Ložnice s romantickou nikou

Ložnice je poměrně malá místnost s velmi úzkým oknem. "Protože výhled z okna je bohužel při stání nepřístupný, rozhodli jsme se do niky umístit nábytek s matrací na horní ploše. Vznikl tak relaxační kout s lampičkou pro čtení a s luxusním výhledem na celou Prahu a Petřín," popisuje Radka Valová.

I postel pojali autoři jako pánskou záležitost, pro odlehčení prostoru ji navrhli jako "floating", což zdůrazňuje podsvícení ledkovými pásky. Čelo postele tvoří čalouněná stěna, opět s podsvícením.

Vestoje není malým vikýřovým oknem ven vidět.

Romantická nika vybízí ke čtení a odpočinku.

Protože koupelna je vzhledem k celkové dispozici a situování k ložnici poměrně malá, místo klasické příčky dostala směrem do ložnice.přednost celoskleněná tónovaná stěna Umyvadlo je na desce upravené nerezovou mozaikou.

Projekt

Design: OOOOX -  Ing. arch. Radka Valová, Ing. arch. Pavla Doležalová

Investor: Orco Property Group

Realizace: 2012

Velikost koupelny neumožnila ani umístění klasického žebříku, pro vytápění slouží robustní trubkový radiátor v chodbě. Stěny v koupelně, chodbě i toaletě jsou dokončeny mozaikovou omítkou v antracitovém odstínu. "Odrazy kousků slídy dodávají prostoru na luxusu. Materiál je navíc voděodolný, proto mohl být použit i ve sprše," prozrazuje architektka Valová.

Toaletu a koupelnu oddělují od chodby jedny posuvné lakované dveře. Při použití toalety je tak koupelna otevřená, a naopak. Úložné prostory vyřešila šatna v prostoru za obývacím pokojem pod šikminou.

Místo klasické příčky dostala směrem do ložnice.přednost celoskleněná tónovaná stěna.

Další vestavná skříň je ukrytá ve stěně s posuvnými dveřmi. Pro jednotný styl interiéru byly v bytě použité květinové dekorace, textilie na zakázku a doplňky se značkou Loooox, které rozšiřují nabídku studia (LooooX = Luxury by OOOOX).

Mostecká 21

Rezidence Mostecká 21 vznikla rekonstrukcí bytového domu známého jako „dům U Hradeb“ v Mostecké ulici č. 21. Původní budovy z poloviny šedesátých let nyní rekonstruuje společnost Orco Property Group. Kompletní rekonstrukcí prošly fasády a veškeré společné prostory domu, bytové jednotky nabízí developer jako nedokončené.

Na místě dnešní rezidence stály od počátku 16. století dva gotické domy, které zde vyrostly po ničivém požáru Malé Strany z roku 1503. Až do poloviny třicátých let dvacátého století tu byly dva převýšené domy z druhé poloviny 19. století.
V roce 1936 vypracovali otec a syn Hübschmannové studii přestavby a rekonstrukce bloku mezi Mosteckou, Lázeňskou a Karmelitskou ulicí a Maltézským náměstím. V roce 1939 přišel s novým projektem Bohumil Hübschmann mladší. Protože však projekt vycházel více vstříc investorovi a navyšoval objem stavby, byl Plánovací komisí pro hl. m. Prahu pozastaven. Vznikla tak jen hrubá konstrukce budoucího sálu kina. Stavba se přibližně na dvě desetiletí zastavila.

Nové práce byly zahájeny až v 50.letech. Investorem se stalo Ministerstvo národní obrany, studii měl na starosti Bohumil Hübschmann starší. Ten se opět, i přes požadavky investora, pokusil respektovat historické okolí stavby. Díky tomu vznikla například myšlenka štítů do ulice. Konečnou podobu získal objekt v letech 1956 – 58, kdy na projektu pracovala skupina architektů Vojenského projektového ústavu. Stavba byla dokončena v roce 1963, otevření se dům dočkal v roce 1964. Podle tohoto roku dostalo jméno i kino – 64 U Hradeb.

V roce 1992 prodává město společnosti AB Barrandov za 26 milionů s tím, že zde vznikne kulturní stánek Malé Strany, bude zachováno kino i 54 bytů a dva ateliéry jako věcné břemeno na 50 let. Jenže toto věcné břemeno se nikdy neobjevilo v katastru nemovitostí! Když v roce 2002 chtěla společnosti AB Barrandov dům prodat, dohodla se jednoduše s OÚ Prahy 1 a bez vědomí nájemníků podepsala takzvanou smlouvu o narovnání, tedy novou, ale už bez věcného břemene. A obratem dům prodala za 190 milionů korun. Proč šel původní majitel společnosti tak na ruku, se už lze jen dohadovat. Nájemníci museli byty opustit.

Ve vlastnictví se pak vystřídalo několik společností. Firma Orco se v roce 2007 stala jediným vlastníkem objektu.