Vybavení je z běžných obchodů, industriální lampa v kuchyni je úlovek z Aukra

Vybavení je z běžných obchodů, industriální lampa v kuchyni je úlovek z Aukra za 200 korun, židle od babičky z půdy. | foto: Petr ze Žižkova

Čtenář zachránil starou garsonku na Žižkově. Podívejte se

  • 137
Mladí manželé se pochlubili svým kompletně zrekonstruovaným bytem na Žižkově. Líbí se jim skandinávský styl, na severu Evropy také léta žili. Jejich žižkovská garsonka je díky modernizaci vzdušná, atraktivní a pro život příjemná. Čtenář Petr napsal o svých zkušenostech s rekonstrukcí staršího bytu.

Nedávno jsme dokončili rekonstrukci malého bytu na Žižkově o velikosti 30 metrů čtverečních. Nový interiér je částečně inspirovaný Skandinávií, kde jsme strávili s manželkou část našeho života. Při proměně garsonky jsme se ale zároveň snažili respektovat historii a lokalitu Žižkova.

Byt neprošel žádnou výraznější změnou od 70. let minulého století. Původní dispozice nebyla zrovna ideální. Proto jsme ji změnili, aby více vyhovovala současnému bydlení. Proběhla v podstatě kompletní rekonstrukce. Dělali se nové podlahy (použili jsme ale původní materiály, kde to šlo), nové rozvody elektřiny a vody.

Jak se bydlí na Žižkově

V původním bytě nebyla koupelna ani samostatná kuchyň, obojí jsme tedy museli vybudovat.

Rekonstrukce jsme se nebáli, ba naopak, velice nás to bavilo. Alespoň ze začátku. Byla to výzva, protože jsme měli poměrně omezený rozpočet. Chtěli jsme udělat pěkný byt za málo peněz. To se nám myslím povedlo.

Dispozici nám vymyslel kamarád architekt Lukáš Lipert. Z jeho návrhu jsme vycházeli. Konkrétní vzhled a styl jsme si navrhovali sami. Inspiraci jsme hledali hlavně ve Skandinávii. Sledujeme tamní interiérový design především z blogů a časopisů. Vyhovuje nám tím, že je jednoduchý, je z něj hodně cítit příroda a tradiční materiály a také respektuje původní architekturu.

Může se hodit

Uvažujete o koupi malého bytu? Najděte si ten ideální na Reality.iDNES.cz.

"Nefrčí" tam znásilňování architektury jako zde, kde jsou běžné pokusy o ultramoderní interiéry ve starých domech, které ve finále působí divně. Radili jsme se právě s Lukášem Lipertem a také jsme si nechali spočítat statiku kvůli změnám v příčce, která nemá úplně ideální konstrukci.

Od kamarádů máme samé pozitivní reakce. Často to označují za "švédský styl", což je super, protože právě toho jsme chtěli docílit.

Obklady v koupelně například odkazují na teraso, které se vyskytuje ve společných prostorách činžovního domu a také v předsíních větších bytů v domě.

Inspiraci hledali majitelé ve Skandinávii, z tamních blogů a internetových stránkách o místním designu.

Skříň v hlavní místnosti je dělaná na míru dle vlastního návrhu. Myšlenka byla udělat ji co největší, ale zároveň by neměla zmenšovat již tak malý prostor.

Skříň v hlavní místnosti je dělaná na míru dle vlastního návrhu. Myšlenka byla udělat ji co největší, ale zároveň by neměla zmenšovat již tak malý prostor. Toho se nám podařilo dosáhnout výběrem materiálu a eliminací úchytek a čehokoliv dalšího, co může připomínat skříň.

Vybavení je z běžných obchodů, industriální lampa v kuchyni je úlovek z Aukra za 200 korun, židle od babičky z půdy. Baterie jsou kvalitní od značky Grohe. Svítidlo Foscarini je koupeno v Bulbu.

Asi největší výzvou byla podlaha, která je původní. Bukové parkety jsme vytrhali, podložili OSB deskami, abychom srovnali prošlapanou podlahu, a znovu jsme je nalepili. Poté jsme je vybrousili. Jelikož jsme se chtěli zbavit typické bukové růžové barvy, bělili jsme je louhem a poté napustili olejem s bílým pigmentem. Výsledek je ve finále přesně takový, jaký jsme si představovali, což byla celkem úleva.

Pošlete nám své bydlení

Pokud jste si zařídili či vymysleli svůj dům, byt, ale třeba jen kuchyň tak, že by mohly zajímat i další čtenáře iDNES.cz, pochlubte se!

Zašlete fotografie a text na adresu: bydleni@idnes.cz. Jako heslo uveďte Moje bydlení.

Fotografií by mělo být minimálně pět, nejlépe šířkové. V případě možnosti zašlete i plánek. Redakce si vyhrazuje právo na výběr příspěvků.

Byt je ideální pro jednoho člověka, maximálně pro dva, kteří se ale mají hodně rádi. Spíš se počítalo s občasným přespáním druhé osoby. Byt jsme navrhovali hlavně za účelem pronájmu, takže s myšlenkou, aby vyhovoval co nejširšímu spektru lidí.

V bytě tedy nebydlíme a bydlet neplánujeme. Bydlíme na okraji Prahy v rodinném domku se zahradou, který je vhodnější pro naši šestiměsíční dceru.

Byt na Žižkově jsme zdědili po babičce. Původně to bylo 3 + kk, ale ten jsme rozdělili na 2 + kk a 1+ kk. Takto byly byty i původně, když se dům postavil. Spojení bytů proběhlo později v 50. letech. My jsme je opět rozdělili. Plán je zrekonstruovat i druhou část a opět pronajmout.

Garsonku chceme uchovat do doby, než dcera dospěje. Bude to ideální první bydlení. Do té doby si myslíme, že se Žižkov zlepší a změní ve čtvrť pro mladé. Už teď je vidět vývoj tímto směrem. Objevují se nové obchody, kavárny atd. To pomůže majitelům domů vydělat na rekonstrukce, které jsou určitě nutné. Naším přáním by bylo, aby se ze Žižkova stala druhá Letná. Potenciál tam určitě je.