K šedé si můžete dovolit výrazné barvy jako například zářivý červený koberec

K šedé si můžete dovolit výrazné barvy jako například zářivý červený koberec uprostřed místnosti nebo pestrobarevnou hru hřbetů knih. | foto: Jiří Hurt

Sterilní byt to opravdu není. Retro se na Vinohrady prostě hodí

  • 29
Není pravda, že všechno staré patří do železa. Důkazem je byt na pražských Vinohradech. Je-li možné zachovat původní dveře, kování nebo podlahy, udělejte to. Starý byt má atmosféru, které u novostavby nedocílíte. Návštěva byla fotografována pro časopis Bydlení.

Velké vzdušné místnosti, téměř tři a půl metru vysoké stropy a nádherné dvoukřídlé dveře. Bydlení na pražských Vinohradech pojali stavebníci na konci 19. století opravdu velkoryse. Atmosféra bytu vyzařuje nezaměnitelné příjemné kouzlo domova, kam se lidé rádi vracejí.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení

Možná právě část dětství strávená v Mexiku a pospolitost rodiny v latinskoamerických zemích měly vliv na životní postoj Natálie. Společné vaření s přáteli či pravidelná hudební setkávání u klavíru jsou běžnou součástí jejího života. V bytě bydlí se synem a psem Fíkem.

Pestrost se odráží i v zařízení interiéru. Sterilita ani minimalistické formy nejsou vítány. Byt není zařízen nijak nákladně, proběhly tu jen nejnutnější opravy. Vše ovlivnily i finanční možnosti majitelky.

Dřevěné povrchy se tak obnovily novými nátěry a starší nábytek dostal nové čalounění. Konstrukci postele a velkou šatní skříň navrhla architektka Markéta Zdebská.

Natálie nepreferuje barevné stěny. Proto zvolila světle šedou výmalbu stěn a o poznání tmavší šedou použila i na nátěr dveřních křídel. Zárubně dveří v přírodní barevnosti a s přiznanou texturou dřeva vystupují z šedé stěny jako rám obrazu.

Úlovky z ulice mají zelenou. Nejnovějším přírůstkem je stojan na květiny ve stylu Brusel. Předměty rozličných tvarů a barev nasbírané z různých koutů světa a času jsou citlivě skloubeny v jeden fungující celek.

Renovace je někdy dřina

"Zůstalo tu vše, co tu bylo, jen se to muselo důkladně vyčistit," jsou slova Natálie, která dávají tušit, jakým směrem se přerod v obyvatelný byt ubíral.

Základní barvou interiéru je světle šedá. Neutrální nenápadná barva, která působí zpravidla studeným dojmem. Důvodem, proč je vyhledávanou barvou v interiéru, je fakt, že sama nepoutá pozornost a ostatní předměty a barvy vedle ní září.

Kontrastem k šedé výmalbě stěn je v hlavním obytném prostoru původní parketová podlaha. Protože byla v dobrém stavu, postačilo ji přebrousit a nalakovat. V kuchyni je typicky pro tuto zástavbu položená prkenná podlaha, kterou se Natálie rozhodla přetřít namodro a vnést tak do místnosti barevnost.

Speciální nátěr na stěně vlevo umožňuje psaní křídou jako na tabuli ve škole. Barevná výmalba stěny do úrovně dveří potlačuje výšku stropu.

"Měla jsem obavy, aby modrá nepůsobila studeně. Potěšilo mě, že úzký prostor se nečekaně opticky rozšířil," komentuje Natálie výběr barvy, "říkala jsem si, kdyby se barva nevyvedla, příští nátěr bude třeba žlutý." Podlahy i dlažba v předsíni byly do určité míry chráněny linoleem. Ovšem odstranit nánosy lepidla stálo nemalé úsilí.

Beton v interiéru

Beton je krásný materiál, který u nás není v bytech běžně užíván. Často lze slyšet, že lidé raději upřednostňují přírodní materiály. O tom, že i kámen je přírodní, není pochyb. Beton je směsí přírodních materiálů. Písek, štěrkopísek či štěrk tvoří základ, pojivem je cement a voda. Přirozenou šedou barvu betonu můžete natónovat i do teplejších hnědých odstínů.

Do koupelny zvolila majitelka mozaiku, beton a retro baterie.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení č. 3/2014.