Největší šok byly stěny vytvořené z jakéhosi předchůdce sádrokartonu, nelze na...

Největší šok byly stěny vytvořené z jakéhosi předchůdce sádrokartonu, nelze na ně zavěsit nic těžšího. | foto: Jaroslav Kvíz

Ušetřili za pronájem bytu na Vinohradech: zaplatili část rekonstrukce

  • 31
Ve vyhlédnutém bytě na Vinohradech se mladý pár musel rozhodnout: buď si zaplatí část rekonstrukce a bude investovat do zařízení, s nímž se může odstěhovat, nebo bude muset dál hledat své vysněné bydlení. Volba padla na první možnost.

Kamila s Petrem jsou typickými představiteli mladé generace. Po studiích pracovali nějakou dobu v zahraničí, teď je firma poslala do Prahy. Co bude dál, to se teprve uvidí.

Bydlení vyřešili pronájmem v tiché ulici nedaleko náměstí Jiřího z Poděbrad. „Je tu v okolí spoustu pěkných míst včetně farmářských trhů, kavárniček i obchůdků s různými specialitami, moc se nám tu líbí. I proto jsme přistoupili na pronájem bytu 1+1, kde chybělo jakékoli zařízení, dokonce jsme se museli sami pustit i do částečné rekonstrukce,“ popisuje Kamila.

Barevné židle doplnil jídelní stůl s bílou deskou.

Vlastně nemuseli. Jenže kdo by chtěl bydlet v koupelně jak z 80. let minulého století nebo v ložnici s kobercem, který už nešlo vyčisitit?! (Podívejte se do fotogalerie!)

Postupným licitováním s majiteli bytu tak došlo ke kompromisu: nulový nájem za první tři měsíce, dalších devět výrazné snížení.

Mladý pár přesto hledal při zařizování „ekonomické“ řešení. Parkety v obývacím pokoji nechal poměrně náročně finančně zrepasovat, ale pro ložnici a chodbu už zvolil levnější řešení, a to odolnou vinylovou podlahu. Ta nahradila starou dlažbu.

Nejvíce Kamilu s Petrem zaskočily stěny. Některé z nich byly totiž u předchozí rekonstrukce v 90. letech vytvořeny z „předchůdce“ sádrokartonu, který nemá téměř žádnou nosnost, takže neunese ani těžší zrcadlo či obraz, natož skříňky nebo police s knihami.

Bílá je dobrá

Dispozice 1+1 nepředstavuje právě ideální řešení, a tak Kamila s Petrem umístili kuchyň opět do chodby mezi oběma pokoji. Jako většina mladých lidí sáhli neomylně po nabídce IKEA, bílou linku oživili praktickým obkladem ze série Deco od tuzemské značky RAKO.

Zbouráním a posunutím příčky vznikla nová koupelna, kde vanu nahradil sprchový kout. A také „technická“ komora pro plynový kotel.

Hned vedle koupelny je ložnice s jediným střešním oknem. Nemá čidlo, takže případné dešťové záplavě lze zabránit pouze pozorným sledováním předpovědi počasí a uzavřením okna před odchodem. Pro případ zapomnětlivosti slouží jako pojistka právě voděodolná vinylová podlaha. Pohodlné lůžko stačilo doplnit velkou skříní a komodou.

„Časem budeme hledat větší byt, vlastní. Zatím šetříme. Velké kusy nábytku odtud rozhodně nechceme stěhovat, proto jsme jej volili v neutrálních barvách nebo v bílé. Majitel je ochotný nábytek odkoupit za ́zbytkovou ́ cenu,“ vysvětluje Petr situaci mladé dvojice.

„Pouze drobné kousky, třeba židle nebo křeslo v obývacím pokoji, jsme pořídili ve výraznějších barvách, které interiér oživily. Když je nebude majitel bytu chtít, snadno je odvezeme,“ dodává Kamila.

Kuchyňská linka je z IKEA. Obklad z praktické „patchworkové“ řady Deco (RAKO).

Zajímavý lustr objevila Kamila v nabídce internetového obchodu za velmi dobrou cenu.

Možná si dvojice pobyt v Praze prodlouží, možná opět odcestuje za prací, to bude záležet hlavně na firmě, u níž jsou oba zaměstnáni. „Je to docela složité vybírat nábytek, který by časem vyhověl i někomu jinému,“ posteskla si Kamila.

Může se hodit

Rezidence Lysolaje

Rezidence Lysolaje - moderní bytový dům na Praze 6.

Více na Reality.iDNES.cz.

Hlavně ona hledala na internetu věci, které by byly cenově dostupné a vhodné do malého bytu. Zvlášť pyšná je na lustr v obývacím pokoji, který objevila jako novinku asi za tři a půl tisíce na zahraničním webu.

„Trochu jsem byla nervózní, jak bude vypadat ve skutečnosti, ale všechno dopadlo dobře. Ramena lustru lze upravit podle potřeby, sehnali jsme k němu i vhodnou stojací lampu,“ popisuje Kamila.

A dodává: „Lokalita a lidé jsou tady úžasní. Určitě se nám odtud nebude jen tak chtít, třeba tady časem najdeme a koupíme větší byt, už vlastní.“

Pronajali byste si byt na dva roky bez zařízení?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 11. října 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 175
Ano
Ano 121