Starý mixér, který byl vyroben někdy před rokem 1959, je stále funkční a...

Starý mixér, který byl vyroben někdy před rokem 1959, je stále funkční a využíván stejně jako historická chlebovka po babičce (zcela vlevo). | foto: Lukáš Hausenblas

Šikovná designérka si svůj byt zařídila levně díky skvělým nápadům

  • 21
Přízemní byt starého činžovního domu z roku 1893 v Praze si Andrea a Ivo pořídili pro společný start v manželství. Zaujal je především dvorkem a zahradou, které k němu přiléhají. Návštěva byla fotografována pro časopis Bydlení.

Na první pohled manžele okouzlilo nejen bezprostřední okolí domu, ale i samotný dům s mnoha původními dochovanými prvky: krásnou dlažbou, zábradlím i vstupními dveřmi.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení…

Velmi oceňují lokalitu Letné, kde mají vše potřebné na dosah. Je zde hodně zeleně a pěšky jsou za dvacet minut v centru Prahy. Příjemné bylo také zjištění, že byt nebude potřebovat žádné rozsáhlejší úpravy. V dobrém stavu zde byly i dubové parkety.

I s rekonstrukcí by si však Andrea Polach Ptáčková hravě poradila. Je totiž designérka. Pohodlné bydlení pro ni není otázkou velikosti obytných prostor, ale jeho smysluplného uspořádání a využití.

Otevřený interiér

Za nežádoucí považovala Andrea předělení interiéru, který svým tvarem připomíná dlouhý úzký obdélník, ovšem se zachovanou klenbou, která v nejvyšším místě dosahuje až 3,5 m.

Obývací prostor dekorují fotografie z cest, jejichž autorem je Ivo. Vlevo je zachycený prodavač máty v Maroku, uprostřed dům na břehu řeky Mekong ve Vietnamu a vpravo žena s dítětem v Panamě. Tři metry dlouhou koženou sedací soupravu stačilo pořádně vyčistit. Majitelka ji vydražila na Aukru.

Interiér maximálně otevřela a vytvořila v něm patro s pracovnou, kde je možné nejen sedět u pracovního stolu, ale také se bez problémů postavit. Pod ním vznikl velký úložný prostor, kam lze zaparkovat i kola. Z vyvýšeného prostoru je příjemný výhled na interiér i do zahrady. Nad pracovnou vzniklo útočiště pro hosty s dostatkem místa pro pohodlné nocování.

Obroda interiéru

Interiér je laděn do skandinávského stylu. Andrea zde však kombinuje spoustu starých předmětů se soudobými. Nevyhýbala se ani předmětům z druhé ruky.

Jsou pro ni často zajímavější, kvalitnější a s minimem péče či následných úprav mohou ještě dál sloužit.

Kuchyňská linka byla celkem nová, proto ji Andrea v lehce pozměněné podobě zachovala. Jednu závěsnou skřínku nahradila otevřenými policemi a výhledově by ještě ráda vyměnila laminátovou pracovní desku za žulovou.

Protože nechtěla mít chladničku postavenou volně v prostoru a jedna malá vestavná by jim nestačila, pořídila dvě malé chladničky, které umístila pod pracovní desku vedle sebe. Otevírají se proti sobě. Vznikla tak nízká verze „americké ledničky“.

Rozkládací jídelní stůl Norden je z masivní břízy (IKEA). Doplňuje jej tovární lampa a jídelní židle bruselského stylu z šedesátých let minulého století, které Andrea vydražila na Aukru a přelakovala

Pečicí trouba manželům nechybí, protože Ivo rád a často vaří asijskou kuchyni, pro niž není trouba nezbytná. V případě potřeby troubu zastoupí remoska.

Může se hodit

Také chcete bydlet podle svých snů a přání? Vyberte si své nové bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

Zahradu a dvorek od bytu dělí jen prosklená plocha francouzského okna zabírající téměř celou jednu stěnu. Manželé si klidné bydlení pochvalují. Přestože bydlí téměř v centru města, cítí zde klid a pohodu jako na venkově. Přes zahradu, která v minulosti bývala centrálním parkem s fontánou, mohou projít přímo do přilehlé zahradní restaurace.

Keramická umyvadla jsou posazena na starožitném konzolovém stolku. Andrea jej vydražila na Aukru a ošetřila nátěrem velmi odolného lodního laku.

Vestavné patro tvoří pevná kovová konstrukce a mořené smrkové palubky. Jeho vnější úložné prostory jsou vytvořeny z kuchyňských skříněk (IKEA).

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.