Helena Korineková ukazuje svůj dům vytesaný do sopečného tufu | foto: ČTK

Bydlí ve skále a studnu má v kuchyni. Jiný dům ale nechce

  • 18
V létě chládek, v zimě teplo, tak by se daly popsat největší výhody skalních domů v Brhlovcích na Slovensku. Jejich poslední stálou obyvatelkou je Helena Korineková. Ostatní majitelé využívají historické stavby už jen jako víkendové chalupy.

Čtyřiaosmdesátiletá Helena Korineková by však své kamenné obydlí za jiný dům neměnila. "Je tady poměrně stálá teplota a je třeba tu velmi málo topit," pochvaluje si čiperná důchodkyně.

Skalní příbytek vyhloubili v tufovém sopečném svahu její předci v první polovině minulého století. I když se místní rodačka během svého života několikrát stěhovala, nakonec se vrátila do domu svých rodičů.

Studnu najdete v kuchyni

V měkké sopečné hornině je vyhloubená kuchyně, obývací pokoj a sklep, menší část domu je postavena z tufových kvádrů. Podobně jako jiné skalní domy má přímo v kuchyni vyhloubenou téměř deset metrů hlubokou studnu.

Skalní obydlí v Brhlovcích na Slovensku

Čtyřiaosmdesátiletá obyvatelka Helena Korineková a její skalní obydlí  

V Brhlovcích v okrese Levice jsou asi dvě desítky podobných staveb. V některých jejich majitelé skladují víno, ovoce, část využívají jako hospodářské místnosti či garáže.

Většinu těchto staveb lidé ve skále vyhloubili v 19. a 20. století, nejstarší údajně pocházejí ze 16. až 17. století a podle některých pramenů měly sloužit jako úkryt před Turky. Zařízené skalní dutiny využívalo v minulosti údajně i nejchudší služebnictvo z místního kláštera.

Na Šturdě, jak místní kamennou ulici nazývají, ještě před několika lety trvale bydlelo pět lidí. Starší obyvatelé však postupně vymřeli a mladí podle starosty Jaroslava Pétera víc láká život ve městě než ve vsi s 300 obyvateli.

Skalní obydlí v Brhlovcích na Slovensku

Tekovské muzeum Levice - skalní obydlí v Brhlovcích

Tři sta obyvatel a dvě muzea

Změnu by však mohl přinést stále větší zájem turistů o tuto zapadlou obec. Expozici v jednom ze skalních domů tam totiž v minulosti otevřelo i Tekovské muzeum. Dvoupatrový skalní dům s letní kuchyní a terasou je zařízen tak, jak ho koncem minulého století opustili poslední obyvatelé.

Plány na oživení jedinečných skalních obydlí má i starosta, který by v některém z dvorů chtěl zřídit třeba vinárnu.

Tip na výlet

Obec se může pochlubit i další raritou. Při počtu 300 obyvatel má dvě muzea. Kromě expozice skalních obydlí je v bývalé škole obecní muzeum se sbírkou historických motocyklů a s exponáty posbíranými z místních domů.

Kromě funkčních strojů na výrobu tkaných koberců, historického zemědělského nářadí a oblečení tu návštěvníci najdou i část vybavení školní třídy z první poloviny minulého století či americkou promítačku filmů z období druhé světové války.

Skalní obydlí v Brhlovcích na Slovensku
,