Obývací pokoj nabízí impozantní pohled na konstrukci střechy.

Obývací pokoj nabízí impozantní pohled na konstrukci střechy. | foto: Fullwood

Manželé si postavili srubový dům. Má moderní vzhled a hladké stěny

  • 85
Martin a Brigitte mají u svého nového srubového domu velké koupací jezírko, rozlehlou zahradu a výhled na pohoří Odenwald. Bydlí totiž v Německu. Ke stavbě domu z masivního dřeva je přivedla náhoda. Dnes si bydlení bez jemné vůně borovic nedokážou představit.

„Byli jsme se porozhlédnout v centru vzorových domů, aniž bychom měli jasnou představu o tom, jak by měl náš nový dům vypadat,“ vzpomíná Martin.

„Když jsme vstoupili do jednoho srubového domu, nadchlo nás vnitřní prostředí a zvláštní klima uvnitř. Začali jsme studovat internet a odborné časopisy, až jsme v jednom z nich narazili na tento dům. Zaujal nás moderním, jednoduchým vzhledem a hladkými stěnami. Dřevo jako přírodní stavební materiál nás nadchlo, ale srub z kulatiny by byl příliš rustikální pro pozemek, který jsme měli k dispozici,“ doplňuje ho Brigitte.

„Chtěli jsme čistě přírodní dům bez dodatečné izolace, proto jsme zvolili skandinávskou borovici o tloušťce 27 cm a prefabrikovanou výrobu, která zaručuje vzduchotěsnost a už si nesedá.“

Plánuje architekt, vyrábějí dřevaři

S jasnými představami a mnoha přáními navštívili manželé architekta, který jim dům navrhl: ve tvaru písmene L, s velkorysou valbovou střechou a podsklepením, horizontálně i vertikálně otevřený interiér a s ložnicemi oddělenými od společných částí domu. S ohledem na stáří je celý dům plánován jako bezbariérový a všechny dveře jsou dostatečně široké na to, aby jimi projel i invalidní vozík.

„S projektem jsme navštívili firmu Fullwood, která nám dům vyrobila tak, abych ho mohl sám s rodinou a přáteli smontovat, samozřejmě pod odborným dohledem. Moc mě to bavilo a klidně bych si to zopakoval,“ tvrdí Martin.

Pečlivě bylo třeba plánovat veškeré rozvody elektřiny a umístění zásuvek a spotřebičů, protože kanály pro rozvod elektřiny se do jednotlivých trámů dělají už při výrobě, dodatečně by se musely kabely táhnout už jen po stěnách, což by nebylo ani pěkné, ani bezpečné.

Během sedmi dnů byla montáž dokončena, začalo se s interiérovými úpravami a pokládáním střešní krytiny. „Kromě montáže střechy a instalace oken jsme zvládli všechno sami nebo s pomocí lokálních řemeslníků, dokonce bez jakéhokoliv zpoždění. Den poté, co pokrývači položili poslední tašku, začalo hustě sněžit. Dodnes to považuju za dar z nebes,“ usmívá se Martin.

Tři stupně k dobru

Aby tolik dřeva v interiéru nepůsobilo stísněným dojmem, zůstal strop v obytném prostoru a v ložnici otevřený až ke střešnímu hřebeni. Nad ostatními prostory v domě se rozpíná trámový strop s ochozem a galerií sloužící jako sklad. Obývací pokoj tak nabízí impozantní pohled na konstrukci střechy.

Majitelé doporučují

  • kromě hlavního ještě vedlejší vchod do domu, ideálně napojený na garážové stání, aby bylo možné například nákupy do domu přemístit za deště suchou cestou
  • přímý přístup z ložnice na terasu a k jezírku. Letní skok do vody rovnou z postele je nejlepším probuzením
  • šatnu napojenou na ložnici a spojenou s koupelnou (průchod malými dveřmi
  • prostornou spíž spojenou s kuchyní praktickými posuvnými dveřmi
  • nátěr vnitřních dřevěných stěn ochranným nátěrem s bílým pigmentem, který zajistí barevnou stálost stěn, malinko je projasní a zachová jejich texturu

Několik dělicích příček má světlou omítku, která doplňuje přírodní, světlé borovicové stěny jemnými zemitými barvami. Příčky lze navíc snadno demontovat a přemístit.

Dům vytápí plyn, hojně doplňovaný obestavěnou krbovou vložkou s výměníkem. Krb dokáže v přechodných obdobích roku dům bez problému vyhřát a zároveň připravit i zajímavou podívanou při pohledu do plamenů. „V zimě profitujeme nejen z dobře izolujících celodřevěných obvodových stěn, ale také z pocitově vyšší teploty, kterou krb dokáže vytvořit,“ vypráví Martin.

V srubovém domě si manželé dopřáli centrální elektronické ovládání světla, proudu a žaluzií prostřednictvím mobilního telefonu.

Ačkoliv dům splňuje předepsané požadavky na energetické úspory, hodnoty součinitele prostupu tepla má mnohem vyšší než stavby z jiných materiálů. Skutečná spotřeba energie na vytápění se však pohybuje třicet až čtyřicet procent pod teoreticky vypočítanou hodnotou, právě kvůli pocitové teplotě. V masivních dřevostavbách vnímáme teplotu většinou o dva až tři stupně vyšší, než jaká ve skutečnosti je. Také povrchová teplota dřeva je relativně vysoká.

Technické parametry:

  • Spodní stavba: zděný suterén
  • Stavební systém: roubená konstrukce, skandinávská borovice, čtyři slepené lamely, výsledná tloušťka 27 cm, U = 1,18 W/m2K
  • Krov: dřevěný, smrk
  • Střešní krytina: pálená taška
  • Vstupní dveře: dřevěné
  • Okna: dřevěná, U = 1,15 W/m2K
  • Podlahy: keramická dlažba, v ložnici plovoucí dřevěná
  • Topení: plynový kotel - podlahové topení, krbová vložka s výměníkem pro přípravu teplé vody a napojeným na podlahové vytápění
  • Zastavěná plocha: 281,1 m2
  • Obytná plocha: 241 m2 (bez suterénu)
  • Realizace: LK-Fertigbau GmbH

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním únorovém čísle magazínu Dřevo&Stavby.