V tunelech pod Las Vegas žijí již dva roky Richard Ethridge a Cynthia Goodwinová.

V tunelech pod Las Vegas žijí již dva roky Richard Ethridge a Cynthia Goodwinová. | foto: Daily Mail

Bída Las Vegas. Podzemní tunely se dál plní zoufalými lidmi bez domova

  • 1
V odvodňovacích kanálech pod Las Vegas, které vznikly jako ochrana před povodněmi způsobenými přívalovými dešti, žije velké množství lidí bez domova. Kvůli tomu drží město čtvrtou příčku v nejvyšším počtu bezdomovců v celých Spojených státech.

V pouštním městě tvoří tunely doslova labyrint v rozsahu přibližně 320 kilometrů. Jsou položené až šest metrů pod zemí. Ubytovali se zde hráči, kterým nepřálo štěstí a nemají ani na cestu zpět domů.

Zatuchlé podzemní ubikace jsou velmi nebezpečné. Pokaždé, když nahoře zaprší, se tunely zatopí vodou a smetou vše, co v nich je, a to včetně jejich obyvatel. Každý rok se v těchto podzemních chodbách utopí minimálně jeden bezdomovec. Přesto jsou neustále obsazené, píše britský list Daily Mail.

V Las Vegas ovšem neprší zase tak často, proto se do tunelů lidé bez domova hrnou každý den. Pro svůj život si je vybral i devětatřicetiletý Richard Ethridge a šestačtyřicetiletá Cynthia Goodwinová, kteří jsou již dvanáct let manželé.

V tunelech přebývají dva roky. Života nahoře se vzdali, nyní se snaží přežít dole pod městem. Jejich domov je prakticky neustále tmavý. Přirozené světlo se do tunelů téměř nedostane.

Americký sen v Las Vegas

Přečtěte si další příběhy lidí, žijících v labyrintu pod Las Vegas.

Steven a Kathryn ve své provizorní ložnici v tunelu pod Las Vegas. Steven kvůli své drogové závislosti přišel o práci. Dnes se živí vybíráním zapomenutých mincí v automatech.

V protipovodňových tunelech pod Las Vegas žijí stovky bezdomovců. Denně je ohrožují jedovatí pavouci, infekce, vlhko a nedostatek světla a vzduchu.

Oba si dobře pamatují na chvíli, kdy přišla velká voda. Během okamžiku přišli o veškerý provizorní nábytek, postel i ostatní majetek. Proud smetl i Cynthii Goodwinovou, která měla velké štěstí, že se neutopila. "Málem jsem ji ztratil. Byla v jiném tunelu a držela se kola," řekl její muž Richard Ethridge.

Cynthia Goodwinová pracuje čas od času jako hospodyně, ale život v tunelech jí návrat do normálního života ztěžuje. "Je těžké najít si práci, když nemám adresu," říká.

Velký počet takto žijících obyvatel je přesvědčen, že nemá kam jinam jít. Město má odhadem 12 tisíc bezdomovců, nikdo však neví, kolik z nich žije v temném podzemí, popisuje kanadský zpravodajský portál The Globe and Mail.

K obsazenosti labyrintu také přispělo zhroucení trhu s bydlením. Desítky tisíc rodin přišly o své domovy a jsou nuceni hledat nějaký alternativní způsob bydlení. Často volí právě nebezpečné podzemí. Las Vegas se ovšem k bezdomovcům nechová zrovna přátelsky. Městská vyhláška zakazuje komukoli z "tuláků" darovat jídlo na veřejném prostranství.