Náš komplex má bazén, tenisové kurty, posilovnu, saunu, páru, místa pro...

Náš komplex má bazén, tenisové kurty, posilovnu, saunu, páru, místa pro grilování a společenskou místnost pro pořádání narozeninových oslav. | foto: Archiv autora

Máme byt s předzahrádkou. Soused v patře nám plive do jezírka s kapry

  • 38
V září 2014 jsem odjel do Singapuru na desetiměsíční pracovní stáž do pobočky firmy, pro kterou pracuji. Dva měsíce před odletem jsem zjistil, že si ubytování musím najít sám. Zjistil jsem polohu kanceláře a vytipoval si rezidenční oblasti co nejblíž mému budoucímu pracovišti, píše Mirek.

Firma sídlí v Singapuru v technologickém parku poblíž Nanyanské technické univerzity, která leží v západní části singapurské oblasti jménem Jurong. Moderní komplex ekologicky soběstačných budov je úplně mimo centrum.

Sousedí už jen se zbytky singapurské džungle, ve které je navíc soustředěna vojenská letecká základna, která zahrnuje také národní střelnici, což má za následek to, že se nám s velkou pravidelností v průběhu týdne třesou okenní tabule v kanceláři kvůli mohutným detonacím z právě probíhajících střeleb.

Jak se bydlí v Singapuru

Celkem běžně se mi také stává, že cestou z práce potkávám hady a jinou pro mě exotickou zvířenu šinoucí si to z džungle napříč chodníkem.

Hledal jsem bydlení ve čtvrti Jurong. Přesněji v Jurong East, ale nabízela se také oblast Choa Chu Kang a Bukit Panjan. Všechna tato místa byla v příjemné dojezdové vzdálenosti.

Vyhledal jsem si internetové stránky, které nabízejí pronájmy bez realitního agenta, a začal pátrat. Převážná část inzerátů byla od rodin s dětmi. Tato forma pronájmu, kdy si rodiny vylepšují rozpočet, je v Singapuru velice oblíbená. 

Cena měsíčního pronájmu se pohybovala od 400 do 800 singapurských dolarů (kurz je 17 korun za 1 dolar). Další z možností byl pokoj v bytě společně s dalšími pracujícími nebo studenty. Tato varianta byla finančně o něco náročnější než varianta předešlá. Ceny se pohybovaly kolem 600 až
1 300 dolarů.

TIP: Hledáte dům či byt?

Vybírejte z více než 100 tisíc prověřených nabídek domů a bytů ve vašem okolí na Reality.iDNES.cz.

Samozřejmě výše ceny pronájmu byla závislá na stavu a velikosti pokoje, dané lokalitě a také na hamižnosti majitele. Člověk si však musel dát pozor, protože někdy nebyla v této ceně zahrnuta částka za služby, pohybující se většinou v intervalu od 50 do 100 dolarů. Poslední variantou bylo si pronajmout celý byt nebo dokonce dům.

Velkou roli v ceně pronájmu hraje to, zda jde o byt v městském nebo soukromém domě. Jak jsem po příjezdu zjistil, tak v Singapuru existují tři základní možnosti bydlení. První jsou byty stavěné singapurskou vládou označené zkratkou HDB (Housing and Development Board), dále pak soukromé uzavřené komplexy budov - kondominia, a kdo je nejbohatší, bydlí ve vlastním rodinném domě. 

Státní byty stavěné singapurskou vládou se v inzerátech označují zkratkou HDB (Housing and Development Board).

Výstavba nových státních bytů v Singapuru

Můj limit na nájem byl 800 dolarů měsíčně, včetně částky za služby. Zaregistroval jsem se na webových stránkách s inzeráty, a aby měl můj inzerát dostatečnou váhu a byl vidět v prvních liniích, obětoval jsem zaplacení poplatku.

Investice se vyplatila a nabídky se jen hrnuly. V inzerátu jsem podrobně popsal, jakou mám představu o vybavení pokoje. Nejdůležitější byla vlastní klimatizace.

Zaujala mě nabídka od španělského vědce z místní technické univerzity. Ubytování bylo doslova jako na objednávku. Cesta do kanceláře vycházela na necelých 20 minut, což je rozdíl oproti některým spolupracovníkům, kteří denně dojíždějí dvě hodiny metrem přes celé město a pak zase zpět.

Vše bylo perfektní, až na cenu. Byt byl v kondominiu a cena se vyšplhala i s poplatky za služby na 1 150 dolarů. Nakonec jsem souhlasil a dnes jsem v singapurské oblasti zvané Jurong West maximálně spokojený.

Na dvoře máme venkovní posilovnu a tenisový kurt.
Náš komplex má bazén, tenisové kurty, posilovnu, saunu, páru, místa pro...

Náš komplex má bazén, tenisové kurty, venkovní posilovnu, saunu a místo pro grilování.

Kondominium je uzavřený soubor budov, kde se o vaše pohodlí starají hlídači s vysílačkami, kteří 24 hodin zajišťují bezpečí už v tak bezpečném Singapuru. Také se zde pohybují zahradníci, pracovníci odpadového hospodářství, uklízeči, uklízečky, kteří neustále upravují chodníčky a společná prostranství. To vše mají pod palcem administrativní pracovníci sedící ve svých kancelářích.

Náš komplex má bazén, tenisové kurty, posilovnu, saunu, páru, místa pro grilování a společenskou místnost pro pořádání narozeninových oslav. Vše je k dispozici zadarmo. Někdy se vybírá vratný rezervační poplatek 100 dolarů pro případ, že dotyčný neuvede místo do původního stavu například po grilování.

Vybavenost a vzhled kondominia závisí na majetnosti vlastníků. Můj areál je poněkud starší a je to znát především na fasádě, která by už zasloužila nový nátěr. Viděl jsem i superluxusní kondominia s tak extravagantní architekturou, že by si člověk myslel, že je z vesmíru.

Náš obytný komplex tvoří čtyři výškové budovy o čtrnácti patrech. Součástí jsou i podzemní parkoviště, vlastní odpadové hospodářství s lisem a výše zmíněný výčet příslušenství. Obyvatele chrání vysoký plot a u hlavního vchodu stojí hlídací služba, která zapisuje poznávací číslo každého cizího vozidla či taxíku, které nemá na seznamu.

Součástí bytového komplexu je i vlastní odpadové hospodářství s lisem.

Po celém domě visí nástěnky s mnoha upozorněními a zákazy.

Po celém domě visí nástěnky s mnoha upozorněními a zákazy. Ty se týkají například zákazu krmení toulavých koček nebo hlášení o společném boji proti horečce dengue.

Byt, ve kterém si pronajímám pokoj, obývám společně s Indem, Vietnamkou, která je původem z Norska, a s již zmíněným španělským vědcem. Je v přízemí a má dvě terasy. První je směrem do centrálního prostoru komplexu s výhledem na bazén, druhá slouží především k sušení prádla a je v zadní části bytu.

Obě terasy mají jednu vadu. První terasa nemá přístřešek vůbec a druhá jen částečně. Bohužel někteří naši sousedé z vyšších pater nám házejí odpadky na terasy, a to i v době, kdy tam sedíme nebo sušíme prádlo. Na naší terase končí papírky od čokolád i vajíčka. Nejhorší je ale starý Číňan, který má pokoj přímo nad námi. Dlouhou chvíli si krátí pliváním do našeho lehce zeleného jezírka s koi kapříky. Již jsme si několikrát stěžovali. Zatím však bez úspěchu.

Byt je rozdělený na tři části a má 160 metrů čtverečních. Centrem je velký obývací pokoj. Kromě klasického vybavení jako gauče a několik skříněk máme navíc biliárový stůl.

Odpadové hospodářství

Odpadové hospodářství je místo, kam se sváží veškerý odpad z celého kondominia. Jsou zde kontejnery pro jednotlivé druhy odpadu a také lis na lisování veškerého odpadu. Následně se z tohoto místa veškerý odpad odveze na příslušnou skládku dle platné legislativy.

Druhou část tvoří tři pokoje. Při klasickém obývání bytu čtyřčlennou rodinou připadají dva menší pokoje pro děti a velký pokoj pro rodiče. Velký rodičovský pokoj má svou vlastní koupelnu s vanou, sprchovým koutem a záchodem. Dva menší pokoje mají koupelnu společnou.

Moje místnost je velká 12,5 metru čtverečních. Většinu plochy zabírá velká postel, kterou bylo nutné stěhovat oknem. Součástí zařízení pokoje jsou vestavné skříně a malý pracovní stůl.

Třetí částí bytu je kuchyň, polootevřený zadní trakt s pokojem pro služebnou a její sociální zařízení. Pokoj pro služebnou je miniaturní a pro Evropana poněkud klaustrofobický. Sociální zařízení je kombinací sprchy a záchodu. Takže člověk musí být opatrný, který kohoutek použije.

Problém je s vlhkostí. Stačí dva týdny nevětrat a vše pokryje plíseň.

A právě kvůli tomu, že neustále větráme a navíc je náš byt v přízemí, máme mnoho zkušeností se zvířaty. Častý je například výskyt různých gekonů a ještěrek. Většinou se jich leknu, když vyrazí zpoza nádobí, kde se nejčastěji schovávají.

Zato náš boj s mravenci je válka se vším všudy. Ze začátku to byly hordy poměrně větších chlapíků v černém. Ty se nám podařilo spreji a strategicky rozmístěnými pastmi zlikvidovat. Bohužel je vystřídali o hodně menší a chytřejší kolegové. Ti dokonce poměrně bolestivě koušou. Nakoupili jsem však mnohem rafinovanější pasti, takže doufám, že zvítězíme. Zatím vše sladké balíme do fólií a například cukr mám po předchozích zkušenostech v ledničce.

V bytě je v zadním traktu miniaturní pokoj pro služku a její toaleta se sprchou.

Hlavní terasa je směrem do centrálního prostoru komplexu s výhledem na bazén.

Žádný byt v komplexu nemá sklep. Tento nedostatek skromně supluje zamřížovaný prostor u hlavního vstupu do bytu. Tam máme uskladněné krabice a kufry. Nevím, jestli je to v bytech v Singapuru pravidlem, ale nemáme přívod teplé vody.

Zdůvodnil jsem si to tím, že tu je teplo celý rok, takže to zas vyloženě není potřeba. Koupelny jsou vybavené malými průtokovými ohřívači, které jednou za čas využijeme.

Jelikož se do Singapuru stále někdo stěhuje a také ho mnozí lidé posléze opouštějí, je jednoduché sehnat nábytek z druhé ruky dobré kvality a ceny. To, co se nesežene v bazaru, se zakoupí v IKEA nebo na čínských tržnicích.

Kuriózní je recyklace odpadu. Jsou zde kontejnery na plast, papír, plechovky, sklo a směsný odpad. Vše třídíme poctivě. Bohužel jsme s ostatními spolubydlícími zjistili, že naše snaha je zcela zbytečná. Tři malajští sympaťáci, starající se o odpadové hospodářství, vůbec neřeší, jaký druh odpadu v jakém kontejneru je. Když jsou všechny kontejnery plné, sesypou je do jednoho společného a nechají to v místním lisu slisovat do ladného pravoúhlého tvaru.

Výzva do ciziny

Zkušenosti s bydlením v cizině pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Češi v zahraničí. K textu prosím připojte několik snímků svého bytu, pokoje nebo rodinného domu. Zajímavé a podnětné příběhy zveřejníme.

Marnost našeho recyklačního snažení vyvrcholila, když jsem šel se španělským spolubydlícím vynést pečlivě vytříděný odpad. Jeden ze sympaťáků sedící zrovna poblíž kontejnerů nám ochotně přispěchal na pomoc a se slovy, že se o ten odpad postará, nám vše odebral z rukou.

Španěl však zpozoroval, že náš vytříděný odpad končí v již zmíněném společném kontejneru. Jako správný jižan dal průchod svým emocím a chlapíka seřval. Ten si s nepřítomným výrazem ve tváři přehodil rozkouřenou cigaretu z jednoho koutku úst do druhého a to bylo vše.

Přes drobné peripetie jako prasklé a stříkající trubky u umyvadel a momentálně nefunkční klimatizace jsem s bydlením spokojený. Nejdůležitější jsou ale spolubydlící. Já mám to štěstí, že se tady sešla dobrá mezinárodní parta. Vládne tu pohoda a vše ostatní se už prostě dá nějak vyřešit.