Rozestavěný dům z litého betonu v Praze na Ladronce navrhli architekti ze...

Rozestavěný dům z litého betonu v Praze na Ladronce navrhli architekti ze studia BlackBack. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zvětšenina golfového míčku. Na Břevnově vyrůstá výjimečný rodinný dům

  • 134
Manželé se dvěma dětmi se rozhodli pro netradiční novostavbu. Rodinný dům vyrůstá v koncové proluce starší zástavby v Břevnově na Praze 6. Originální stavbu navrhlo pražské architektonické studio BlackBack.

„S klientem jsme hledali cestu zhruba dva roky. První půl rok jsme nosili standardní návrhy domu. Po půl roce jsme se po vzájemném dlouhodobějším poznávání rozhodli představit klientovi objekt trochu expresivnějšího charakteru,“ vysvětluje architekt Petr Schwarzbeck.

Studio zvolilo pro svůj návrh sochařský druh architektury, který je inspirován českým kubismem, například architekty Pavlem Janákem, Josefem Chocholem nebo Josefem Gočárem.

Čtyřpodlažní rodinný dům s půdorysem 10 × 9,86 metru je ovšem víc umělecký a asymetrický. Obložení bude z umělého kamene corian v kombinaci s prosklenými částmi okenních a dveřních otvorů.

Pro lepší představu se postavily dva fyzické modely a následovalo velké množství schůzek a obíhání úřadů, včetně stavebního. Současně probíhalo jednání se sousedy přilehlých rodinných domů.

„Objekt je navržený jako jednoduchá krystalická světlá hmota, která svými rozměry respektuje charakter a místo svého zasazení. Dodržuje uliční čáru a vrchol hřebene. Hmotově tedy naprosto přirozeně respektuje charakter genia loci daného místa,“ popisuje architekt.

V uliční frontě dochází k vykonzolování objektu (arkýřem) o velikosti 0,9 metru. Vykonzolování arkýře splňuje vyhlášku 26/1999 čl. 42 odst.1, a to je znázorněno ve výkresu ASR 303. Netradiční dům nestojí v památkové zóně Tejnka, jak se často mylně tvrdí.

Zvětšenina golfového míčku. Pro nás je to stanice lanovky

„Stavba má mnoho výkladů, podle jednoho z nich má jít o zvětšeninu golfového míčku. My jí říkáme stanice lanovky a co se týče obdivu či pohoršení, je to myslím hodně individuální věc,“ říká Marek Šálek ze Sdružení Tejnka, které v roce 2000 založila skupina sousedů z pražského Břevnova. Jeho posláním je udržet jedinečný ráz této ‚vesnice ve městě‘ a přispívat k jejímu zvelebení.

Rodinný dům vyrůstá ve východní části ulice U Ladronky v katastrálním území...

„Mnohem víc nás každopádně trápí jiné věci, zejména benevolence úředníků při povolování masivních developerských projektů. Tenhle dům je alespoň svým objemem docela ukázněný, což se rozhodně nedá říct o některých dalších zdejších počinech,“ dodává předseda místního sousedského spolku, který se zasloužil o vyhlášení nedaleké památkové zóny.

Na dohled od titěrných uliček s nízkými opukovými domky nyní vyrůstá například sídliště La Crone, obytný soubor se sedmi desítkami bytů a parkovištěm pro téměř dvojnásobný počet automobilů. Další rozsáhlé zástavbě má ustoupit i jeden ze zdejších vnitrobloků se zahradami.

„Každý, kdo tuhle rázovitou čtvrť znal, je zděšený, co se tady poslední dobou děje. Těžko z toho ale vinit investory, ti vždycky budou zkoušet, co okolí vydrží. Vinu dáváme jednoznačně úředníkům, vadí nám také laxní přístup radnice,“ říká Šálek a upozorňuje rovněž na rozsáhlý úbytek zeleně.

„Ten nejrozmáchlejší projekt vznikl na místě zahrádkářské osady, zánik hrozí i legendárnímu fotbalovému hřišti, kde začínali svou hvězdnou kariéru například Jan Berger a Pavel Horváth. Pro Břevnov a pro Prahu 6 je to velká ostuda.“

Studio BlackBack

Architekti Petr Schwarzbeck a Lukáš Pojar

Ateliér pracuje na osobním a osobitém přístupu ke klientovi, což zaručuje výsledek šatů přímo střižených na míru. Klientovi na začátku projektování kladou architekti spoustu dotazů, některé zdánlivě nepodstatné.

„Snažíme se co nejvíc nasát klientovy sny, zvyky, přání a touhy. Všechny tyto věci pak zohledníme v trojrozměrném navržení domu a splníme tak klientovi jeho sen ve 3D. Klient pak do tohoto prostoru vnese čtvrtý rozměr, a to je rodina a život.“