Pozor, změna. Památkáři budou chránit i panelová sídliště, začnou Brnem

  1:00
Přichází zásadní změna. Národní památkový ústav chce na seznam kulturních památek protlačit panelové sídliště v Brně. Je to zlom ve vnímání novodobé architektury. Památkáři navrhují chránit ještě Novou scénu Národního divadla či brněnský hotel International.
Brněnské sídliště Lesná bylo postaveno v letech 1962 až 1973 podle projektu...

Brněnské sídliště Lesná bylo postaveno v letech 1962 až 1973 podle projektu Viktora Rudiše. | foto: Tomáš HájekMAFRA

V Česku stojí přes 40 tisíc staveb, které památkáři chrání. To, že bourat gotický kostelík či barokní palác se jednoduše nemá, napadne kdekoho, ale že mezi privilegovanými bude i sídliště z dob socialismu, mnohé zarazí. Ale i to je možné.

Experti nyní navrhují, aby na seznamu kulturních památek přibylo brněnské sídliště Lesná. Pokud ministerstvo kultury návrh posvětí, bude to první "chráněné" panelové sídliště v zemi.

Památkově chráněné sídliště

"Je to úžasná ukázka funkcionalistického urbanismu 60. let i ve světovém měřítku. Autoři velmi inteligentně rozmístili paneláky tak, že mezi nimi vznikly velkorysé přírodní prostory. To už dneska nikde na sídlišti neuvidíte," říká architekt Karel Doležel, člen komise Národního památkového ústavu (NPÚ), jež návrh podpořila.

Kromě Lesné odborníci zmiňují pražské sídliště Invalidovna a Ďáblice, kladenskou Sítnou či Bartošovu čtvrť ve Zlíně.

Památkáři mění svůj dosavadní pohled. Budou se více zaměřovat na poválečnou architekturu. Ochrana památek, jež jsou staré třeba jen půl století i méně, je znakem určitého posunu celé společnosti. Ukázka toho, že si vážíme věcí, na nichž zrovna nemusí ulpívat aureola dávných časů. V době, kdy developeři i drobní stavebníci za stovky miliard korun výrazně mění tvář měst, je podle expertů smysluplná ochrana potřebná.

"Kvůli tomu jsme vytvořili speciální tým, který se bude primárně soustředit na realizace z 2. poloviny 20. století," říká ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. To je případ i dvou dalších staveb, které chtějí památkáři chránit - Nové scény Národního divadla v Praze a brněnského hotelu International.

Zbouráním či přebudováním čehokoliv se podle památkářů i architektů ztrácí identita místa. A jejím nositelem jsou pochopitelně i mnohými odsuzovaná panelová sídliště. O to víc ta, která jejich autoři stavěli s rozmyslem a řekněme s "funkcionalistickým citem", který je tak typický pro meziválečné období.

Sídliště vzniklo po vzoru finského městečka Tapiola u Helsinek.

Brání mezery, kde by se dalo stavět

Je třeba zdůraznit, že nejde o ochranu samotných domů, která by se dotkla i jejich majitelů. Ze hry je vyloučily novodobé úpravy jako barevné fasády či zasklení lodžií. Tady jde o celek.

Volné plochy mezi paneláky jsou totiž pro developery zejména ve velkých městech často neodolatelným lákadlem. I tak jsou mezi českými panelovými sídlišti velké kvalitativní rozdíly. Ta nejlepší pocházejí z 60. let. V pozdější době už kvalita klesala. "Jsou i tak nepovedená sídliště, která je možno bez lítosti okamžitě odstranit," zamýšlí se architekt Josef Pleskot.

Brněnskou Lesnou, v níž žije asi 15 tisíc lidí, autoři zasadili do rozlehlé zeleně. Mohutné paneláky s výhledem na Brno tak stojí vlastně v klidném parku, což je podle architektů naprosto mimořádné. Sídliště vzniklo po vzoru finského městečka Tapiola u Helsinek. "Byla to taková česká premiéra i derniéra zároveň. Obdobná sídliště již nevznikla kvůli nedostatku prostoru," dodává místní obyvatel Martin Maleček.

Hotel International na okružní brněnské Husově třídě byl dokončen v roce 1962 a podle soutěžního návrhu Viléma Kuby jej postavili architekti Arnošt Krejza a Miroslav Kramoliš.

Památkáři uvažují i o školách, nákupních domech a nádražích

Cení se především kvalita architektury, technické a materiálové řešení a výjimečnost budovy. Ve výhledu památkářů jsou hlavně veřejné budovy - školy, nákupní a kulturní domy či nádražní budovy.

Svou výjimečností vynikají zejména "bruselská" nádraží - ostravské Vítkovice či Havířov. To havířovské přitom právě bojuje o přežití, hrozí mu zbourání. "Považuji to za absurdní. Budova dokumentuje skvělé roky naší 'evropské' architektury po době socialistického realismu," říká architektka Alena Šrámková viz článek Nikdy jsme nádraží bourat nechtěli, tvrdí Havířov o demoličním projektu.

Zápisu na seznam památek by se mohly dočkat i technické stavby s vysokou výtvarnou kvalitou, podobně jako vysílač Ještěd, který už chráněn je, a má dokonce ambici proniknout na prestižní seznam UNESCO.

Stavby, které by měly být památkově chráněné

Nová scéna Národního divadla od Karla Pragera byla dokončena v roce 1983. Jedná se o stavbu, která vzbuzuje emoce obojího druhu. Fasáda jedné z budov je složena z pěti tisíc skleněných tvárnic ve tvaru televizní obrazovky. Ručně je vyrobili v sázavské sklárně Kavalier. Měly připomínat krystaly a budovu odhlučnit.

Prosklená fasáda Nové scény Národního divadla poskládaná ze skleněných tvárnic patří k nejkontroverznějším v zemi.

Jako podstatné hodnoty stavby označili experti nejen fasádu a centrální schodiště, ale i urbanistický koncept, který reaguje na historickou budovu Národního divadla. Řeč je třeba o citlivém odstupu, který umožnil vznik piazzetty. Ocenili i provázanost funkce a provozu a jedinečný divadelní sál. V Praze je již dnes chráněno 13 památek, které vznikly ve druhé polovině 20. století. Třeba hotel Jalta na Václavském náměstí, hotel International v Dejvicích či Federální shromáždění na Vinohradech.

Brněnské sídliště Lesná bylo postaveno v letech 1962 až 1973 podle projektu Viktora Rudiše, Františka Zounka a dalších jako první velký soubor kompletní bytové výstavby realizovaný prefabrikovanou průmyslovou výrobou.

Hlavní hodnota Lesné spočívá podle komise v unikátním urbanistickém konceptu a...

Brněnské sídliště Lesná je prvním velkým souborem panelových domů v zemi.

Hlavní hodnota Lesné spočívá podle komise v unikátním urbanistickém konceptu a atraktivitě prostředí dané lokality, kterou doplňuje soubor výjimečně kvalitních uměleckých děl ve veřejném prostoru od předních československých umělců (Jánuš Kubíček, Čestmír Kafka, Sylva Lacinová-Jílková, Bohumír Matal, Zdeněk Palcr aj.). Komise doporučila hledat způsob plošné ochrany tohoto ukázkového sídlištního celku a navrhla i chránit soubor uměleckých děl jako celek.

Hotel International na okružní brněnské Husově třídě byl dokončen v roce 1962 a podle soutěžního návrhu Viléma Kuby jej postavili architekti Arnošt Krejza a Miroslav Kramoliš. Památkově chráněn byl od roku 1987 jako výjimečná ukázka bruselského stylu s uplatněním nových soudobých materiálů - železobetonového skeletu, hliníku a umělecky provedených obkladů.

Památkově chráněn byl od roku 1987 do roku 2013. Pak MInisterstvo kultury vyhovělo žádosti vlastníka a zbavilo hotel ochrany.

To vše doplnila špičková umělecká díla vytvořená přímo pro prostory hotelu (autoři: Bohumír Matal, Jaroslava Brychtová, Stanislav Libenský, Konrád Babraj aj.). Ministerstvo kultury však na konci roku 2013 vyhovělo žádosti vlastníka a zbavilo hotel ochrany. Podle expertní komise si ovšem jedna z nejvýznamnějších staveb stylu "bruselské architektury" na českém území ochranu bezesporu zaslouží.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...