Renee Hadleyová přežívá ve stanovém městečku s tím, co jí zbylo.

Renee Hadleyová přežívá ve stanovém městečku s tím, co jí zbylo. | foto: Profimedia.cz

Bydlení v krizi: zoufalí Američané se stěhují do stanů

  • 258
Sedmačtyřicetiletá Tami žije s manželem již téměř rok ve stanovém městečku v Sacramentu v Kalifornii. Oba přišli kvůli finanční krizi o práci a pak i o byt. Svůj nový domov našli v jednom z táborů, které živelně vyrůstají na okrajích amerických velkoměst.

Mediální zájem o osudy lidí ze stanového městečka rozpoutala reportáž, jež se objevila před více než měsícem ve slavné TV show Oprah Winfreyové. Hlavní město Kalifornie, dosud proslulé spíše svým bohatstvím a luxusem, se tak přes noc stalo symbolem finanční krize v USA.

Proslavené stanové městečko ale není jediné, jen v Sacramentu jich je přes dvacet a žije v nich kolem 1 200 lidí. Jejich počty se však každým dnem zvyšují.


Skoro padesátiletá Tami, matka tří dospělých dětí, se do problémů dostala v době, kdy její manžel přišel o práci. Živil se pokládáním dlaždic a v době krize přestal dostávat zakázky. Postupně přišli o auto, byt a veškeré vybavení.

Ve stanovém městečku chybí Tami nejvíc sprcha. Vadí jí, že si nemůže upravit vlasy a udělat si make-up. Nesnáší své špinavé ruce a nehty. "Nevypadám jako dáma a nevoním jako dáma," přiznává nešťastně.

Jídlo shání, kde se dá. Často jí to, co ostatní lidé vyhodí. Když si jde shánět práci, musí se nejdřív na nějaké čerpací stanici umýt a upravit. "Celý život takhle žít nemohu. To nechci."

Stanové městečko v Sacramentu

Chybí voda, toalety a popeláři

Lidé ve stanových městečkách přežívají s tím, co jim zbylo. Někteří dostali stany od charity, jiní si je za poslední peníze koupili. Těm šťastnějším zbylo alespoň auto, ve kterém teď bydlí.

V táborech není voda, toalety, kanalizace, nikdo neodváží odpadky. V sacramentském táboře se chodí pro lahev pitné vody pět kilometrů.

Bouřka a silný vítr jsou pro obyvatele městečka pohromou. Starost o přežití jim zabírá většinu času - shání jídlo, vodu, zabezpečují stany proti vodě a větru.

Stanové městečko v Sacramentu

Val John Ferris má štěstí. Zůstalo mu alespoň auto

Tak jako padesátiletý Jim Gibson, vdovec a otec pěti dětí. Celý život pracoval na stavbách. Do stanového městečka se přistěhoval před čtyřmi měsíci. Život bez domova ho vyčerpává. Nejvíc mu chybí sprcha, sporák a lednička.

Vodu na kávu si ohřívá na ohni. Nikdy by ho nenapadlo, že bude jednou takhle bydlet. "Je to, jako bych se učil znovu žít," tvrdí Jim, ale nevzdává to. Práci si hledá čtyři dny v týdnu.

Lidé, kteří přišli kvůli krizi o střechu nad hlavou, nemají kam jinam jít. Všechny útulky pro bezdomovce jsou plné. Navíc tam často rozdělují rodiny do mužských a ženských částí. Ve stanovém táboře žijí alespoň pohromadě.

Stanové městečko v Sacramentu

Schwarzenegger našel řešení. Výstaviště

V polovině března oznámil starosta Sacramenta Kevin Johnson na tiskové konferenci, že město během měsíce vybuduje legální tábor pro bezdomovce, kde bude k dispozici voda, toalety, umývárny a kuchyňka.

"Nemůžeme dovolit, aby ve stanových táborech žili lidé v podmínkách třetího světa. To není humánní," řekl Kevin Johnson po své návštěvě stanového městečka, kterou podnikl společně s kalifornským guvernérem Arnoldem Schwarzeneggerem.

Ten prohlásil, že stát poskytne lidem ze stanového městečka dočasné ubytování na výstavišti Cal-Expo. To slouží jako útulek pro bezdomovce pouze v zimě. Nyní však bude jeho kapacita rozšířena a otevřené zůstane až do konce června.

Stanové městečko v Sacramentu

Obyvatelé stanového městečka dostanou v těchto dnech pokyn k vystěhování a majitel pozemku, na kterém tábor leží, ho ihned oplotí. Zoufalí lidé se však brání, chtějí se totiž vrátit do normální společnosti. A jsou přesvědčeni, že přestěhování na výstaviště jejich problém neřeší.

Zdá se jim, že mají být pouze odstraněni z očí veřejnosti. Rozhodli se proto město kvůli vystěhování žalovat. Ve svém současném stanovém městečku mají jakýsi pocit domova, o který teď přijdou. A útulek na výstavišti je stejně pouze dočasný.

Stanová městečka

Stanová městečka nejsou v USA legální. Policie jich proto již několik zlikvidovala. Nyní se však uvažuje o jejich legalizaci. První vlaštovkou je diskuse o zákonu, který by zakázal orgánům státní správy zasahovat do rozhodnutí církví, které by na na svých pozemcích zřídily tábory pro bezdomovce. Mnoho stanových městeček totiž vzniklo například na parkovištích vedle kostelů.