Sedm rodin na 235 metrech čtverečních. V Japonsku žádný problém

  • 23
Japonský hudebník Katsuhiro Honda získal starý dům ve městě Saitama na ostrově Honšú. S pomocí architektonického studia Eureka nemovitost přestavěl na moderní bytovku se sedmi jednotkami, která přináší úplně nový způsob bydlení.

Třípodlažní dům dokončený před dvěma lety nahradil menší rodinný domek. Projekt navrhla ve spolupráci se studiem Eureka architektonická kancelář Maru Architecture.

Stavba je založená na intenzivním sdílení společných prostor a slučování obyvatel různého věku, povolání i zájmů. Domov pro sedm různých rodin je koncipován jako členitá vícegenerační vila, ve které se veřejné společné prostory nenásilně propojují se soukromím jednotlivých bytů.

Všechny byty mají pohodlný přístup do exteriéru prostřednictvím vlastních vstupů do bytu, balkónů, teras či předzahrádek a nenutí obyvatele uzavírat se mezi vlastní čtyři stěny.

Malometrážní byty mají skromné dispozice 1+kk nebo 1+1 o celkové rozloze dvě stě třicet pět metrů čtverečních. Potřebnou vzdušnost jim dodává mezonetové řešení. Všem v domě se dostává dostatku světla, slunečního svitu i čerstvého vzduchu a byty se navzájem nekopírují, každý je unikátní.

Dohromady majitelé sdílejí úložný sklípek, rohovou zahrádku a otevřené garážové stání, zařízené tak, že kromě aut zde parkují jízdní kola a bleskově je mohou vystřídat lavice a stoly komunitního posezení.

Čajový obřad v garáži

Novostavba naplňuje sen majitele o domě, ve kterém obyvatelé jednotek žijí ve vzájemné úctě a společně se zapojují do sousedských aktivit. Ve společném prostoru garážového stání probíhají komorní výstavy nebo hudební koncerty a společenská setkání dalších lidí z okolí. Podle architektonické kanceláře si obyvatelé oblíbili společné čajové obřady.

Návrhy na výstavbu domu se chystaly dlouhé dva roky, od září 2012 do prosince 2014. V lednu 2015 započala výstavba a téhož roku v prosinci se do novostavby začali stěhovat první obyvatelé.

Podle architektonické kanceláře si obyvatelé oblíbili společné čajové obřady.

Červená volá ven

Šedobílé plechové horizontální obklady fasády jsou v kontrastu s červenými plochami, které zdůrazňují jak společné exteriéry, tak soukromé balkony a terasy.

Křehkost geometrické industriální stavbě dodávají subtilní prvky kovových zábradlí a velkých prosklených ploch. Syrová ocel pilotové konstrukce stavby vstupuje i do interiéru, kde vládu přebírá hřejivé dřevo. Dřevěná prkna jsou položená i na podlahách teras.

Byty si majitelé zařizují podle sebe, základním vybavením byla jednoduchá kuchyňská linka v bílé barvě a oproti běžným projektům tvůrci od začátku zařídili skladným sedacím nábytkem společné prostory.

, pro iDNES.cz