S koupelnou je to bohužel horší. Ta připadá v této části budovy na 12 lidí.

S koupelnou je to bohužel horší. Ta připadá v této části budovy na 12 lidí. | foto: Archiv autorky

Bydlím v Dánsku. O koupelnu se dělím s 12 dalšími lidmi

  • 52
Své bydlení v Odense, třetím největším městě Dánska, jsem získala prostřednictvím ubytovací kanceláře University of Southern Denmark, kde studuji, píše Andrea do seriálu o bydlení na koleji.

Škola zaručuje zprostředkování nabídky ubytování všem přijíždějícím zahraničním studentům. Pokud tuto nabídku nepřijmete, musíte si ubytování zařídit sami.

Může se hodit

Club Ocean

Club Ocean - bydlení pro mladé a studenty s vysokými nároky.

Více bytů 1+kk k prodeji na Rality.iDNES.cz.

Většinu nabídek představují větší domy pro několik studentů se samostatnými pokoji a několika sociálními zařízeními. Mně byl přidělen prostorný pokoj velký 16 metrů čtverečních vzdálený pět minut od centra a čtvrt hodiny na kole od univerzity.

Takže poměrně ideální umístění, za které si ale také musíte docela slušně zaplatit (měsíčně 2 750 dánských korun, včetně internetu a energií, v přepočtu 9 900 korun). Dostupné jsou i levnější varianty, záleží na každém, zda přijme nabídku ubytovací kanceláře u prověřených míst nebo zkusí hledat na vlastní pěst.

V mém komplexu na ulici Skt. Jorgens Gade, který se skládá z jedné přední budovy a jedné v zadní části, bydlí dohromady 40 mezinárodních studentů. Pokoje jsou různé velikosti a podle toho je taky vypočítán nájem. Kuchyňku sdílím s dvěma spolubydlícími z Německa a Estonska.

V kuchyni je vše potřebné - lednička, sporák, trouba a rychlovarná konvice. Některá ubytování mají i myčku. Nic jsem si nemusela dokupovat, většinu přivezených věcí si půjčujeme navzájem. Zařízení v kuchyni však není nejnovější a nefunguje na sto procent.

S koupelnou je to bohužel horší. V této části budovy připadá na 12 lidí. Díky sestavenému úklidovému programu a různým kulturním zvykům (Řek se sprchuje, když se probudí, což může být kolem třetí odpoledne, zatímco já se sprchuji před spaním) to naštěstí nepředstavuje až takový problém. Typičtější ale je, že koupelnu mají dohromady jen tři nájemníci.

V pokoji bylo základní vybavení, většinou té nejlevnější kategorie z Jysku. Všechny dekorace a doplňky jsem pořídila levně v IKEA nebo z druhé ruky od jiných studentů. Ubytovací kancelář mi poskytla věci na vaření: hrnce, nože, pánvičky společně s povlečením a ručníky, které jsou součástí uvítacího balíčku.

Při vystěhování se však za použitá prostěradla a ručníky musí zaplatit 400 dánských korun, v přepočtu 1 440 korun, nebo nakoupit nové. Také je třeba vymalovat celý pokoj, jinak se platí poměrně velké sumy.

Můj pokoj má 16 metrů čtverečních a je vzdálený pět minut od centra.

K domu přiléhá společný dvůr, který slouží jako cykloparkoviště. Samozřejmostí je prádelna s jednou pračkou. Většinou mívají studentské byty minimálně dvě pračky. Za její použití platíme 20 DKK (72 korun) a prací přípravky používáme vlastní. Na dvoře je také stůl s plastovými židlemi. Ještě v říjnu jsme si užívali posezení u kávy. V okolí mám park s řekou, to je ideální místo pro procházky a běh.

Doporučuji všem si pořádně nastudovat nájemní smlouvu. Některé zvyklosti se výrazně liší, ale pokud se o nich dopředu informujete, vyhnete se nepříjemnostem. Pokud se o nich však dozvíte na poslední chvíli, můžou vás stát docela hodně peněz a také energie. Například zvykem je, že výpovědní lhůta trvá tři měsíce. Nájem také budete platit ještě dva týdny následující po vašem vystěhování.

Určitě se mi bude stýskat po mých spolubydlících. Člověk si velmi rychle zvykne na to, že je neustále obklopen mezinárodní komunitou. Z toho důvodu a také díky dobré lokalitě nad změnou bydlení zatím nepřemýšlím.

Výzva studentům

Bydlení na kolejích celého světa

Vyfoťte svůj kolejní pokoj kdekoliv na světě, uveďte, na které koleji byly fotografie pořízeny, a popište, jak se vám na koleji bydlí, jak je pokoj zařízený, co jste na něm vylepšili, kolik má metrů čtverečních a po čem se vám bude stýskat. Zasílat můžete samozřejmě i studentské koleje v České republice.

Text + fotografie zašlete na e-mail: bydleni@idnes.cz.