River Diamond

River Diamond - vizualizace bytového projektu River Diamond na pražském Rohanském ostrově | foto: archiv Real Estate Karlín Group

Bydlení u řeky: luxus, který je v módě

V pražském Karlíně, na Rohanském ostrově v těsné blízkosti Vltavy roste na 8 a půl hektarech pozemku rezidenční centrum River Gardens, jehož „pilotním dílem“ je rezidenční palác River Diamond.

„Tisícovka luxusních bytů a 60 tisíc čtverečních metrů kancelářských prostor, které budou součástí projektu River Gardens, by měly vytvořit unikátní bydlení na nábřeží, které je v západním světě, například v Paříži, velmi vyhledávané,“ uvedl Milorad Miškovič Miško, marketingový ředitel developerské společnosti Real Estate Karlín Group.

Palác River Diamond, který se staví od roku 2004 a bude dokončen ještě letos, bude v podstatě největším bytovým domem celého projektu. Je v něm 230 bytů, přes 350 parkovacích stání a 1500 čtverečních metrů maloobchodních prostor, které developer hodlá prodat jen prodejcům luxusního zboží a služeb („Vše, co zdejší obchodníci budou nabízet, musí ladit s filozofií projektu,“ tvrdí Miškovič.).

Všechny ostatní domy již budou menší, maximálně do 100 bytů. A stavět se bude ještě hodně dlouho. Celý projekt developer rozplánoval na sedm až deset let. Ačkoliv na sebe určitými prvky budou jednotlivé objekty navazovat, každý bude pocházet z dílny jiné architektonické kanceláře, ať už české, či světové. Developer si architekty vybírá na speciálních workshopech, které pořádá. Podle Miškoviče tak díky soutěži dostane to nejlepší, co projektům maximálně prospěje.

A nejde jen o samotné bytové domy, ale i o celkovou koncepci okolí. Speciální tým architektů totiž pracuje i na úpravách okolního terénu, a tak nakonec nebude chybět pěší lávka, díky níž se obyvatelé rezidence dostanou během pěti minut přes Vltavu na Štvanici, rozsáhlé parkové úpravy nebo devítijamkové golfové hřiště přímo mezi River Gardens a Vltavou. „O golfové hřiště usilujeme, ale tam nezáleží jen na nás,“ řekl marketingový ředitel.

Celý projekt River Gardens patří do kategorie luxusních. Podle Miškoviče tvoří v Praze luxusní trh s byty zatím necelá tři procenta, během pěti let ale odborníci předpokládají, že se zvětší na deset procent. „Luxusnímu pojetí odpovídá nejen design venkovní, ale i interiérový. Ten v případě River Diamond nese rukopis jedné z nejlepších tuzemských architektek designu Barbory Škorpilové,“ uvedl marketingový ředitel.

River Diamond
Architektonická podoba River Diamond pochází z dílny Šafer Hájek Architekti, z per architektů Oldřicha Hájka a Jaroslava Šafera. Oba uvádějí, že River Diamond byl jedinečnou příležitostí pro vytvoření současného modelu pražského nábřežního rezidenčního bloku ve tvaru U, který je otevřen severním směrem k řece Vltavě.

Severní fasády objektu a horní ustupující podlaží s velkými zasklenými plochami nabízejí krásné pohledy na řeku a severní město. Vyšší podlaží jižního křídla objektu zase jižní slunce a výhledy na zelený vrch Vítkov.

Horní podlaží a severní část objektu jsou výrazně modelovány tak, aby ve vyšších podlažích vznikly terasy se zelení. Dva hlavní vstupy do objektu pro pěší jsou přístupné přímo z okolní pěší zóny, která je napojena na okolní parky a přímý přístup k řece.

Jižní křídlo podél Rohanského nábřeží je pevná jednoduchá hmota ve tvaru kvádru, která naznačuje příbuznost s vedlejšími novými budovami komplexu River Gardens. Je obložena pískovcem v kombinaci s obkladem z předzvětralé mědi a skla. Jižní fasáda je navržena jako abstraktní kompozice větších a menších zasklených ploch spolu s horizontálami fragmentů říms, francouzskými okny a markýzou zvýrazněným vstupem do showroomu na ose fasády.

Další dvě křídla jsou jakoby připevněna ke své kotvě - k jižnímu křídlu. V parteru budovy jsou po vnějším obvodě bloku umístěny komerční plochy. Obchody jsou přístupné z přilehlé pěší zóny na východní, západní a severní straně objektu.

Přístup do šesti vertikálních komunikačních jader, které obsluhují byty, je dvojího typu. Pěší obyvatelé vstoupí z okolní pěší zóny do recepce, projdou do zahrady na střeše garáží a odtud na jednotlivá schodiště vedoucí k bytům. Recepce je kontrolována personálem 24 hodin denně. Do recepce jsou svedeny kamerové a bezpečnostní systémy.

Obyvatelé přijíždějící auty vstoupí do výtahů přímo z garáží. Po obvodě vnitřního zahradního dvora jsou umístěny byty - spodní části mezonetových bytů s přímým vstupem do soukromých předzahrádek. Zahradní dvůr je od okolní pěší zóny oddělen velkou vodní plochou na otevřené severní straně. Zahrada je rozdělena na zónu soukromých zahrádek u bytů a veřejné prostranství se vzrostlou zelení. Tato část je navržena v jednoduchém japonském stylu v kombinaci vodních ploch, barevných ploch drceného materiálu, balvanů, umělých zatravněných kopců, keřů a stromů. Hlavní přístup do garáží v suterénech objektu je podzemním tunelem.

„Front of River“ aneb Bydlení u řeky
Samotný architektonický workshop River Gardens proběhl ve dvou kolech. První se soustředilo na hmotové řešení objektů, propojení různých funkcí a celkově na širší urbanistické vztahy celého území, včetně dopravního řešení a krajinářského návrhu venkovních ploch.

Mezinárodní porota pak v prvním kole vybrala z dvanácti řešení urbanistický návrh rakouského ateliéru Baumschlager Eberle Ziviltechniker, a to především na základě zdařilého ztvárnění blokové struktury v dialogu s původní zástavbou starého Karlína a originálního návrhu centrálního pásu zeleně v sekvenci na sebe navazujících dvorů o různých prostorových kvalitách.

Další výstavba Karlína směrem k řece bude nenásilným pokračováním pravidelné urbanistické kompozice stávající zástavby Karlína až k břehu Vltavy. Zůstane přitom zachována různorodost architektonického ztvárnění jednotlivých objektů, což ještě více zástavbu přiblíží obrazu původní pražské čtvrti.