Vinotéka, která je nejvýraznějším prvkem domu, funguje bez podpory ventilátoru.

Vinotéka, která je nejvýraznějším prvkem domu, funguje bez podpory ventilátoru. Chladný vzduch, který se nasává z venkovní šachty a vede pod pochozí sklo vinotéky, stlačuje teplejší vzduch uvnitř. Ten je odváděn vřetenem schodiště a potrubím na střechu, kde je potrubí zakončeno samotahovou hlavicí. | foto: David Port

Vinotéka v septiku aneb když milovník vína podřídí bydlení své vášni

Jen někteří z nás dovedou své zaujetí k dokonalosti tak jako Marek Štolba. Jeho dům se zdá být pouze nutným doplňkem pro jeho vášně, zejména víno.

Na první pohled je středobodem vašeho domova prostorná podzemní vinotéka. Kdy jste pro sebe objevil víno?
S vínem žiju už asi patnáct nebo dvacet let a dostal jsem se k němu nejprve přes svého otce, který měl víno rád, a následně přes kamaráda z Moravy, který je vyráběl.

Svého času jsem víno také prodával. Dnes víno už piju denně, samozřejmě v malém množství. V létě bílé víno a v zimě červené. Mám rád odrůdová vína, specializuji se na rumunská, bulharská, srbská, australská a okrajově chilská. Ve francouzských vínech se díky široké nabídce zatím tolik neorientuji, ale to hodlám změnit důsledným samostudiem…

Repasovaná americká kamna jsou z roku 1920 a jsou konstruována tak, aby umožňovala vytápění celého prostoru z jedné místnosti. Topí se v nich koksem nebo antracitem, což zaručuje vysokou výhřevnost a dokonalé spálení paliva.

Vzpomenete si, jaké bylo nejlepší víno, které jste pil? Platí, že drahé víno je zároveň kvalitní víno?
Chuť vína je podle mého názoru spojena s atmosférou prostředí a společností, tedy kde a s kým víno pijete. Nemohu říct, jaké nejlepší víno jsem v životě pil. Z bílých vín obecně preferuji rakouské veltlíny z Wachau a jihotyrolský kerner, z červených barikovaná vína jižní Itálie či argentinské malbeky. Spojovat cenu vína s kvalitou je věc ošidná. I nejdražší vína lze nevhodným skladováním znehodnotit. Moje kolekce je podřízena spíše běžné spotřebě než archivaci.

Oproti klasickým vinotékám muselo být řešení té vaší stavebně i technicky náročnější. Autorem nápadu je architekt domu?
Ne, s nápadem jsem přišel sám, tedy přesněji moji kamarádi, kteří vědí, že jsem soutěživý. Když jsem dům stavěl, tak mi ukázali nákresy podobné vinotéky, kterou našli někde na internetu, a já jsem ji bez zásahu architekta nadšeně realizoval.

Vinotéku jsme museli do prostoru umístit před položením základové desky, která se měla pokládat v úterý odpoledne, což jsem zjistil v úterý ráno. Takže jsem rychle nechal vykopat jámu, do níž jsme vsadili betonový septik, který má vlastní izolaci, a je tedy vodotěsný.

Může se hodit

Pořiďte si dům podle vašich představ. Vybírejte z nabídky na Reality.iDNES.cz.

Teplota sice není úplně ideální jako ve volně stojících vinotékách nebo větších sklepech, ale pro mé potřeby je dostačující. Vtipné při výstavbě byly reakce sousedů, kteří chodili kolem a ptali se mě, proč máme septik v obýváku. Docela pobaveně jsem jim odpovídal, že jsem zanedbal stavební povolení…

Pro dům je charakteristická také přemíra skla. Není to nepraktické?
Sklo v interiéru se mi obecně velmi líbí, i když není tolik odolné jako jiné materiály a je náročnější na údržbu. To uznávám a beru to jako daň za jeho krásu, takže určitě nelituji, že máme v domě tolik skleněných ploch.

Tvrzené smaltované sklo nad pracovní deskou má vysokou mechanickou i tepelnou odolnost. Pokud oranžová barva majitele omrzí, lze sklo, které je celoplošně lepené silikonem, vyměnit jednodušeji než v případě klasických obkladů.

V interiéru je kombinovaný nábytek a doplňky z různých období. Interiér jste řešili s architektem domu?
Interiér jsme zařizovali sami. Díky své profesi navštívím mnoho domácností a řešení, která mě zaujala, jsem si zapamatoval a použil pak při realizaci. Například osvětlení skryté za podhledy, které funkčně sice nenahradí centrální svítidlo, ale vytváří celkově příjemnou a útulnou atmosféru. Já i moje žena máme rádi nadčasový design, ale kombinace se staršími prvky nám vyhovuje. Prostor pak nepůsobí tak stroze a nezabydleně.

Jak jste při zařizování postupovali a která řešení se vám osvědčila?
Od začátku jsme věděli, že nechceme nábytek, protože máme rádi světlo. Tomu jsme samozřejmě přizpůsobili členění prostoru, v němž jsme počítali s velkými šatnami a technickou místností.

Malbec

Malbec, oblíbenec majitele, je odrůda z modrých hroznů, která byla zpočátku používána do cuvée, aby jim poskytla barvu a tříslovinu. Pochází z Bordeaux, ale od 19. století je pěstována především v Argentině, kde se dnes produkuje 70 % světových malbeců.

Malbec je chuťově velmi intenzivní s výrazným aroma fialek a ostružin a dlouhým závěrem se silnou tříslovinou.

Chtěli jsme leštěnou podlahu místo klasického dřeva, což je sice nepraktické na údržbu zvláště pro nás, majitele velkého psa, ale opět šlo především o to, udržet v interiéru co nejvíce světla, které se od leštěného povrchu odráží. Převládá zde bílá barva. Je nadčasová, to je praktické především v kuchyni.

Kdysi jsme měli i barevnější variace, ale zjistili jsme, že nás snadno omrzí. Abychom tedy nemuseli v tomto domě řešit další rekonstrukci, od začátku jsme volili bílou.

Jídelní stůl je umístěn mezi kuchyň a obývací pokoj, který lze v případě potřeby oddělit posuvnou skleněnou stěnou. Hluk ani pachy v obývacím pokoji nebudou rušit.

Váš dům je inspirován funkcionalismem. Čím je vám tento styl blízký?
Kvalitní architekturu mám rád a myslím, že jsem se minul povoláním. Architekturu by mě bavilo studovat a následně dělat. Není to tak, že bych měl rád pouze funkcionalismus.

Například naše chalupa je postavena jako klasické selské stavení, ale považuji za důležité brát při výstavbě v úvahu účel stavby a také její okolí. Naštěstí většina sousedních domů je v podobném stylu, ale vznikají zde i stavby s klasickou sedlovou střechou, které sem příliš nezapadají. Pro mě je důležitý kontext, a ten náš dům určitě respektuje.

Poznámka: Na přání majitelů nebyly pořízeny fotografie domu zvenčí.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt č. 6/2012.