Bydlení pod střechou je lákavé

  • 15
Půdní byty se v posledních letech stávají stále oblíbenějšími. Důvod? Velký prostor, krásný výhled, klid, žádní přímí sousedi... Tomu však předchází dlouhá a mnohdy velmi náročná cesta, zvláště pokud jde o vestavby ve starých činžácích.

Stoupající cena obytných ploch, ale také záliba v bydlení přímo pod střechou mezi zkosenými stěnami vedou majitele domů k úpravám podkrovních prostor na byt.

Podkrovní byt může být velice romantický, s výhledem do dálky. Vnitřní zařízení je sice limitované zkosenými stěnami, obvykle je však velice originální. Vytvořit toto krásné bydlení má i svá úskalí. Výsledek však za tu námahu stojí.

Než se začne stavět
Podkrovní byt lze získat již hotový buď koupí, či dlouhodobým pronájmem od majitele, nebo si zajistit starou půdu v domě a tu přestavět. Rozhodnete-li se pro druhou možnost, čeká vás klasické stavební martyrium.

Pokud jste jediným majitelem nemovitosti, máte zčásti vyhráno; nepotřebujete ke stavbě souhlas ostatních lidí z domu. V opačném případě, ať už jde o společenství vlastníků nebo o družstvo, potřebujete naopak souhlas všech.

U starých domů mohou navíc vaše představy značně omezit památkáři. V úvahu je nutné vzít, že půdu stavíme nově, a tudíž musí odpovídat všem současným předpisům. A právě to s sebou v mnoha případech přináší komplikace.

"Ty se ale téměř vždy dají finančně vyřešit," míní architekt Patrik Tichý. Podle současných norem například dům vyšší než čtyři nadzemní podlaží musí mít výtah. Je-li dům družstevní, podílí se na něm do určité míry všichni. V domech s byty v osobním vlastnictví si ho však většinou musíte zaplatit sám. Podobně je tomu s rozvodem elektřiny.

"U starých domů, není-li rekonstrukce celková, bude téměř určitě v hliníku," upozorňuje architekt Tichý. "A to dnešní normy nepovolují." Stavebníka tedy čeká natažení nového rozvodu až z přízemí. Dalším větším úskalím se může stát podlaha budoucího podkrovního bytu. Staré trámoví většinou nevyhovuje.

"Musí se proto udělat nová podlahová konstrukce, která nesmí být nijak propojena se stropem pod ní," uvádí Tichý. To kvůli zatížení. Podobných překvapení bývá více.

Kolik stojí metr půdy?
Na kolik nás podkrovní prostory přijdou? Podlahová plocha se liší od plně využitelné obytné plochy. Spravedlivé by bylo platit jen za plnohodnotný prostor. Realita je jiná. Žádný předpis, který by stanovil způsob výpočtu, neexistuje. A podle odborníků z oblasti realit se na rozdíl od klasických bytů nedá cena v jednotlivých lokalitách ani zprůměrovat.

"Vše záleží pouze na nabídce a poptávce, potažmo na dohodě mezi prodávajícím a kupujícím," vysvětluje zaměstnanec z aukční a realitní agentury Gavlas. Dalšími faktory určujícími cenu půdního bytu jsou především atraktivita lokality, možnost vybudování terasy, výhled do okolí, parkovací místa.

Zanedbatelný není ani fakt, že ve většině případů se jedná o prostory od 100 metrů čtverečních výše. Například v Praze lze stometrový půdní byt pořídit za čtyři miliony korun, ale také až za sedm.

Holou půdu této velikosti je možno získat za dva a půl milionu korun. Byt kolem 180 metrů čtverečných však najdeme v nabídkách realitních kanceláří i za 12 milionů!

O něco lépe jsou na tom například v Brně nebo Liberci. Zde se prodává 100 metrů čtverečních půdy již kolem 600 000 korun. Byt téže velikosti stojí kolem tří milionů korun. V menších městech je v současné chvíli nabídka půd a půdních bytů naprosto minimální.

Vyšší cena, kratší životnost
Cena hotového podkrovního bytu nebo rozpočet stavby převyšuje klasický byt. A to zhruba o 20 procent. Proč? "Důvodem je větší stavební náročnost, především kvůli působení slunečního záření, tedy střídání velkých teplotních rozdílů v interiéru," tvrdí Patrik Tichý.

Naopak životnost podkrovních bytů se uvádí přibližně poloviční. Opět kvůli povětrnostním podmínkám. Všechny materiály použité na půdní vestavbu jsou totiž extrémně namáhány. To se týká především oken, střešní krytiny a izolací.

"Je dobré na těchto věcech nešetřit a uvažovat o klimatizaci," radí Tichý. Poměrně velkou částku ušetří ti, kteří nekoupí hotový byt, ale zvolí cestu obtížnější: získají holou půdu a stavbu si zorganizují sami.

Podkrovní koupelna.

Půdní byt 3 + 1

Přestavba ateliéru na půdní byt v Karlově ulici (spoluautor Lukáš Ježek)

Přestavba ateliéru na půdní byt v Karlově ulici (spoluautor LUkáš Ježek)

Přestavba ateliéru na půdní byt v Karlově ulici (spoluautor Lukáš Ježek)

Půdní byt v Haštalské ulici (spoluautorka Dana Dolejšová)

U půdních bytů dotvářejí celý interiér dřevěné krovy.

Půdní byt v Masné ulici (spoluautorka Marcela Koukalová)

Půdní byt III

Podkrovní koupelny bývají malé, a tak se místo vany častěji využívá sprchový kout. Sprchová zástěna Csomos 80x80 cm (20 581 Kč) a vanička Viga (3 866 Kč), SANITOP PRAHA

Výhodou podkroví jsou okna přivádějící do místnosti denní světlo. Do takto osvětleného prostoru je pak vhodné umístit nerezové umyvadlo se skleněnými odkládacími plochami SANITOP PRAHA.

V půdním bytě je lépe použít skříně na míru.

V půdním bytě je lépe použít skříně na míru.

V dětském pokoji v podkroví byly použity skříně na míru.

Kruhová vana tvoří dominantu podkrovní koupelny.

Trámy, které chtěla stavební firma schovat pod sádrokarton.

Ideálním řešením je pod zkosenými stěnami v půdních bytech využití skříní na míru.

Půdní byty skýtají největší prostor pro možné úpravy a změny dispozičního řešení.

,