Rekonstrukce domu trvala manželům rok.

Rekonstrukce domu trvala manželům rok. | foto: Olga O’Brien

Devět let bydlí na Novém Zélandu. Dům si koupili jen díky zemětřesení

  • 58
První příspěvek do našeho seriálu Češi v zahraničí zaslala čtenářka Olga. S rodinou žije na Novém Zélandu v rodinném domě, který nedávno předělali. „Trvalo nám to téměř rok, dřív jsme si dům pronajímali, ale po dvou zemětřeseních šly některé nemovitosti hodně dolů a to byla naše šance,“ píše Olga.

Na Novém Zélandu bydlím již devět let kousek od města Christchurch na jižním ostrově. Zdejší obyvatelé nejsou zvyklí na byty, většinou bydlí v domech. My jsme si kdysi dům pronajímali.

Pak ale přišlo zemětřesení, jedno v září 2010 a další hned v únoru 2011. Hodně domů bylo poškozeno a ještě dnes někde nějaký poničený dům stojí. Jsou vyklizené a čekají na demolici. Pak se bude několik let čekat, až úřady parcelu opět označí za dostatečně stabilní pro stavbu nemovitosti.

Jak se bydlí na Zélandu

Tehdy odborníci vybrali domy, které měly dobrou statiku, ale muselo se do nich investovat a opravit je. Hypotéku na Novém Zélandu není snadné získat. Je nutné složit 20 procent z ceny nemovitosti, což je docela hodně, když se cena normálního třípokojového domu pohybuje kolem 400 tisíc novozélandských dolarů, v přepočtu 6,8 milionu korun.

Koupili jsme dům, který potřeboval nový vnitřek, a to včetně stěn. Mě s manželem a dvěma dětmi rekonstrukce baví. Ráda chodím po obchodech, které prodávají již použité zboží. Takových je zde hodně, zásobují je majitelé domů, které jsou určené ke zbourání.

Dům má čtyři pokoje: ložnici, kuchyň, obývací pokoj a jídelní prostor. Stojí na pozemku o rozloze 650 metrů čtverečních.

Centrální topení v domech většinou není. Vytápí se krbem, nebo jsou na stěnách tzv. heat pumpy, tedy tepelné klimatizační jednotky na elektřinu. Většina starých krbů již nesplňuje současná kritéria pro čisté ovzduší, ale bohužel si spousta lidí nemůže nové dovolit. Pokud si dům pronajímají, řeší topení klimatizací. Většina domů k pronájmu nemá vůbec řešené vytápění, není to totiž zde podmínkou.

Výzva do ciziny

Zkušenosti s bydlením v cizině pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Češi v zahraničí. K textu prosím připojte několik snímků svého bytu, pokoje nebo rodinného domu. Zajímavé a podnětné příběhy zveřejníme.

Dům, který je na snímcích, jsme ale před několika týdny prodali a koupili jsme jiný, opět vhodný k rekonstrukci. Původně jsme chtěli nemovitost prodat na vlastní pěst, ale to byl problém. Kupci takovému způsobu prodeje ještě moc nevěří. Museli jsme se tedy obrátit na realitní kancelář, která si účtuje tři procenta z ceny nemovitosti plus daň. Vše ale pak proběhlo hladce.

Stejně rychlé bylo pořízení nového domu. O jednom víkendu jsme si vyhlédli náš nový dům a do deseti dnů jsme se mohli stěhovat. Opět ho budeme zase minimálně rok přestavovat. Na to se všichni moc těšíme. V novém domě máme tři ložnice, prádelnu, kuchyň, obývací pokoj. Pozemek je velký 750 metrů čtverečních.

Místní obyvatelé nejsou zvyklí na malé prostory, všechny domy jsou tedy velké. Novozélanďané tráví většinu času doma, případně grilují na zahradě, či u kamarádů. Na pozemku také téměř vždy stojí garáž.