Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češka na Zélandu. Bydlení byl šok, topení a pořádek v domě jsou luxus

  1:00
Ústřední topení a účinnou izolační vrstvu považuje našinec za standard běžného bydlení. Na Novém Zélandu však není naruby jen roční období, úplně jiný svět na vás čeká i za dveřmi bytu, píše Kateřina do seriálu Češi v zahraničí.
V Motuece jsme se museli spokojit s málem, přesněji s přístěnkem vedle garáže....

V Motuece jsme se museli spokojit s málem, přesněji s přístěnkem vedle garáže. Dovnitř se vešla jen manželská postel, malá lednička a komoda. | foto: Kateřina Štichová a Michaela Kočišová

Většina středoevropanů je zvyklá pouštět do svého soukromí jen hrstku vyvolených. Proti nezvaným hostům se mnohdy chráníme poplašným zařízením, dvoumetrovým plotem nebo psími tesáky.

Nechat klíč pod rohožkou či jej dokonce půjčit instalatérovi není v naší krajině zrovna zaběhlá rutina. Novozélanďané ale uvažují jinak. Nejenže jejich okna ve večerním soumraku připomínají výkladní skříně, protože málokdy zatahují závěsy, ale o svůj domov se zpravidla dobrovolně dělí s nájemníky.

Menší domek se dá přitom pořídit zhruba od 145 tisíc NZD (2,5 milionu korun), což si vzhledem k vyšším platům a státním příspěvkům na bydlení může dovolit i průměrná rodina.

Ačkoli i tady na opačném konci světa záleží na lokalitě. Například v Aucklandu, největším novozélandském městě, se pořizovací cena domu rovná i milionu dolarů. Takže se najdou i tací, co kvůli lukrativní práci bydlí v karavanu.

Ochrana soukromí se tu nenosí

Sdílet svůj domov s cizími lidmi není jen výsada svobodných třicátníků. V obývacím pokoji se můžete dívat na televizi klidně s pětičlennou rodinou. Chránit své osobní věci před nepovolanými zraky se zde nepovažuje za nutnost. Dveře od ložnice nechávají dokořán zcela běžně.

S heslem důvěřuj, ale prověřuj, jsme se tu nesetkali ani my. Malý šok nám připravila hned první bytná. Ačkoli nás znala sotva tři dny, bez váhání nám svěřila celou vilku i s dvěma kocoury a odjela na týdenní dovolenou.

Zvolit cestu podnájemníka a pronajmout si volný pokoj u novozélandské rodiny jsme se rozhodli vlastně ještě před příletem. Jednak jsme se nemuseli zatěžovat žádnými formalitami, a za druhé nám úplně odpadla starost s hlášením odjezdu s předstihem, protože jsme nemuseli platit kauci (několik nájmů dopředu) a mohli kdykoli odejít. Dvoupatrovou vilu s krásnou zahradou a výhledem na řeku jsme přitom našli během jednoho odpoledne na internetu.

Oproti pražské garsonce to byl naprostý luxus, týdně jsme platili 70 NZD, zhruba 1 246 korun. Na rozdíl od Česka nechodí výplata jednou měsíčně, ale většinou každý týden. Tím pádem i nájem se hradí každých sedm dní.

K dispozici jsme měli rozlehlý obývák, moderně vybavenou kuchyň, koupelnu, prádelnu a samozřejmě ložnici. Kromě vlastního pokoje jsme se měli o zbývající prostory dělit s dalšími dvěma spolubydlícími, ale ti byli celou dobu pryč. Náš pokojík byl skutečně útulný i přesto, že jsem za závěsem našla místo skříně garážová vrata.

Vydatné dešťové přeháňky proměnily poklidnou říčku v dravou řeku. Zahrada byla...

Vydatné dešťové přeháňky proměnily poklidnou říčku v dravou řeku. Zahrada byla plná bahna.

Složitější situace by nastala ve chvíli, kdybychom se rozhodli pronajmout celý dům. Kromě běžného papírování s realitkou a byrokratického kolečka po energetických společnostech zařizujících vodu, plyn a elektřinu bychom pravděpodobně museli předložit doporučení, třeba reference od zaměstnavatele.

Topení coby luxus pro bohaté

První ubytování v Gisborne bylo snové nejen díky poloze, ale i věčně zapnuté klimatizaci. Nový Zéland je sice ze všech stran obklopen mořem, ale v některých částech teplota klesá i pod nulu. Kohout od ústředního topení jsme nicméně v ostrovních budoárech hledali marně.

Vytopit elektrickým přímotopem celý dům je tu stejně “ekonomické” jako u nás. Možná ještě horší. Většina staveb je ze dřeva, nemá téměř žádnou izolaci a několikavrstvá plastová okna tu téměř neexistují. Zapínání elektrického přímotopu tak bylo postaveno skoro mimo zákon.

Nyní bydlíme v městečku Amberley. Dům působí jako novozélandské unikum, protože se majitel snaží o moderní design a do renovace investuje všechen volný čas.

Většina lidí si svoje elektroměry bedlivě střeží, někteří dokonce perou ve studené vodě, jen aby snížili účet. Když si jeden z někdejších spolubydlících do svého kamrlíku protlačil načerno kamínka, byl za několik dní potupně vyhozen z bytu. Preferovanějším zdrojem tepla je vytápění dřevem. Smutnou pravdou je, že se v krbu sem tam spalují i odpadky, ačkoli je zde zvykem až posedle třídit odpad.

Poměrně velký rozdíl oproti Česku jsme pociťovali i z hlediska vnitřního vybavení. Majitelé domů staví zejména na účelnosti než na designu. Ačkoli naše podnájmy zvenku působily přepychově, uvnitř jsme nacházeli podivnou změť předmětů a nábytku. Řemeslníky ochotné pracovat přesčas tady musí nosit na rukou. Na samostatnou kapitolu by vydala pracovitost místních a vůbec malá chuť investovat do přestavby interiéru jakoukoliv energii.

Češi v roli tvrdých pracantů

Jako příklad jistě poslouží naše zkušenosti s povodní. Vilu, v níž jsme s přítelem bydleli, jednoho rána zničila rozvodněná řeka. A jelikož jsme rezidenci považovali za druhý domov, bez dlouhého otálení jsme nabídli pomocnou ruku majitelům bez nároku na mzdu.

Přestože se nepovažujeme za žádné velké pracanty, naše nasazení budilo hotové pozdvižení a chodili ho okukovat sousedé i novináři. Naše fotka se dokonce objevila v tamním tisku. Také pojišťovací agent nám koupil basu piv s odůvodněním, že nikdy neviděl dobrovolníky tak tvrdě pracovat.

Výzva do ciziny

Své bydlení a zkušenosti z ciziny pošlete na adresu bydleni@idnes.cz pod názvem Češi v zahraničí.

K textu prosím připojte několik snímků svého bytu, pokoje nebo rodinného domu. Zajímavé a podnětné příběhy zveřejníme.

Stačilo pozorovat konání tamních hasičů a bylo jasné proč. Parta dobrovolných požárníků nejprve zapomněla k písku přivést pytle, poté s nimi odmítala vstoupit do vody kvůli kontaminaci. Podobný přístup s odklízením škod měl však i pan domácí. Po pár pohybech s krumpáčem neustále mizel na šálek čaje. Velká voda nám také ukázala, že byrokratická mašinérie nefunguje jenom v české kotlině. Pojišťovna vyřizovala škodu minimálně půl roku.

Kiwáci jsou neuvěřitelně přátelští a sympatičtí, ale na pořádek si zrovna dvakrát nepotrpí. Po téhle stránce byl extrémní náš další podnájem v městečku Motueka. Nejenže jsme za 80 NZD týdně na osobu spali v omšelém přístěnku vedle garáže, připomínající zapomenutou boudu na nářadí, ale majitelka měla problém s čistotou a libovala si v chování domácích mazlíčků. Na malém prostoru s námi žili čtyři psi a tři kočky. Za celých 30 dní podnikla jen jeden pokus o generální úklid a do celého procesu zapřáhla i nás. Oba jsme dostali dost bizarní úkol, totiž umývání zdí od mrtvých muších těl.

Nyní bydlíme v městečku Amberley. Dům působí jako novozélandské unikum, protože se majitel snaží o moderní design a do renovace investuje veškerý volný čas. Pokoj v něm jsme získali přes našeho manažera z práce. Naše soužití s majitelem domu není sice zrovna ideální, protože tady nejsou moc zvyklí respektovat soukromí a podřizovat svoje zájmy nájemníkům, i tak ale musím přiznat, že vlastník domu je velice šikovný a většinu úprav na domě si dělá sám.

Během cestování jsme se naši bytovou otázku rozhodli řešit spaním v autě, respektive ve vanu s lůžkovou úpravou. Přespávat tak čtvrt roku se může zdát jako přežívání lehce za hranou, ale člověku to dává úžasnou volnost. Navíc u protinožců perfektně funguje systém kempů. Dá se najít kemp se základním vybavením a nižší cenou (od 6 NZD/noc) až po luxusní varianty s bazénem a kabinami (od 50 NZD/noc).

Autoři:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...