Lenka s Markétou odjely na Bali na pracovní stáž v architektonické kanceláři.

Lenka s Markétou odjely na Bali na pracovní stáž v architektonické kanceláři. | foto: Archiv autorek

Lenka s Markétou bydlí na Bali. Kvůli pronájmu si musely najít muže

  • 70
Jsme studentky doktorského studia a na Bali jsme odjely před pěti měsíci na pracovní stáž v indonéské architektonické kanceláři. Ještě z České republiky jsme si zařídily ubytováni v residenci na předměstí hlavního města Denpasar, píšou Lenka s Markétou v příspěvku do seriálu Češi v zahraničí.

V začátku nám malý pokojík s koupelnou v dvoupodlažním objektu s 20 apartmány a bazénem stačil. Dlouhý venkovní bazén a atrium se zahradou vypadalo exoticky, obzvlášť ve večerních hodinách a s efektním osvětlením.

Po čase bylo uvnitř malinkatého pokoje cítit vlhko, vše se začalo ničit a plesnivět. Dokonce jsme si nemohly ani vybalit kufry, neboť by nám zplesnivěly i naše věci.

Týden jsme hlídaly známému krásný slunný dům a po této zkušenosti jsme se shodly, že se již zpátky nevrátíme. Začaly jsme hledat nové bydlení v nějaké pěkné vile.

Na Bali existuje spousta realitních kanceláří, které za nemalou provizi zprostředkovávají dlouhodobé pronájmy. My se rozhodly jít vlastní cestou. Projely jsme různé lokality a vytipovaly domy s nápisy k pronájmu. Jelikož zde vládne mužské slovo, musely jsme oslovit kamaráda, který byl našim prostředníkem.

Cena za roční pronájem standardní třípokojové vily s bazénem stojí v rozmezí 200 až 350 milionů indonéských rupií (360 až 630 tisíc korun) v závislosti na výbavě, lokalitě a zdatnosti vyjednávání.

My jsme volily po dlouhém smlouvání tu levnější variantu. Celková cena za dlouhodobý pronájem se hradí dopředu. Je zde i možnost pronájmu vily, domu či pozemku na delší dobu 15 i 35 let (cizinci na Bali nemohou nic vlastnit).

Každý měsíc platíme navíc za svoz odpadu, který se zde netřídí, za člověka pečujícího o bazén, který třikrát týdně dochází, dále elektřinu, která se cenově rovná Česku, a za služby ochranky, která má na starost celou čtvrť.

Dále za službu prádelny, jelikož na Bali není běžné vlastnit pračku a všude kolem jsou pobočky Laundry service slibující čisté prádlo. Ve vlhkém počasí zde ani nic neuschne. Nám trvalo čtyři měsíce najít tu pravou prádelnu, ze které se nám prádlo nevrátí ušpiněnější, než jsme ho odevzdaly. Všechny tyto služby vyjdou celkem měsíčně na 2,5 milionu rupií (tedy 4 500 korun).

Vodu čerpáme z vlastní studny a je v ceně nájmu. Pitnou vodu si musíme kupovat v devatenáctilitrových barelech, který vyjde na 20 000 rupií (36 Kč).

Vodu čerpáme z vlastní studny a je v ceně nájmu. Pitnou vodu si musíme kupovat..

Vodu čerpáme z vlastní studny a je v ceně nájmu. Pitnou vodu si musíme kupovat.

Naše vila je čtyři roky stará, jednopodlažní stavba. Je lehce zasunuta a z ulice se do ní vstupuje podél plotu porostlým bambusem. Uvnitř je spolu s oplocením vytvořeno atrium s bazénem, kolem něhož jsou pokoje.

Každý pokoj o velikosti cca 4,5 × 4 metry je vybaven manželskou postelí, má klimatizaci a soukromou venkovní koupelnu. Koupelny mají sprchu, WC, skříňku s umyvadlem a malým záhonkem s tropickými květinami. Hlavní částí je venkovní obývací prostor s plně vybavenou kuchyní a malým rybníčkem s rybičkami. Vše je zařízeno v tropickém stylu. Pohodlná vyřezávaná lavice, masivní stůl i kuchyň s kamennou deskou.

Důležitou součástí je větrák, který rozpohybuje stojící teplý vzduch. Vila postavená klasickým zděným způsobem má jen jednu řadu cihel, je bez izolace a na sedlové střeše jsou pálené tašky. Uvnitř pokojů je přiznaný krov a místnost je proto pocitově větší a vzdušnější.

Nedávno jsme zjistily, že těsně po tom, co jsme se odstěhovaly z našeho prvního ubytování, se v našem bývalém pokoji vlivem vlhkosti v konstrukci zřítil strop. Takže vybírejte ubytování s opatrností.

Dům na míru hlavě rodiny

Tyto vily nejsou postaveny pro místní, nýbrž k pronájmu turistům. Místní obyvatelé bydlí v různých příbytcích rozdělených striktně podle kast a finanční situace. Jsou zde stále k vidění plechové boudy, ve kterých bydlí ti nejchudší po obrovské vily na předměstí Denpasaru ve vlastnictví zbohatlých Balijců.

Výzva do ciziny

Své bydlení a zkušenosti z ciziny pošlete na adresu bydleni@idnes.cz pod názvem Češi v zahraničí.

K textu prosím připojte několik snímků svého bytu, pokoje nebo rodinného domu. Zajímavé a podnětné příběhy zveřejníme.

Každé obydlí na Bali má jasně určený prostor. Do domu se vždy vstupuje z jihu nebo ze západu a hned u vchodu je kuchyň. V kuchyni je oheň. Balijští hinduisté věří, že oheň Brahma zničí všechno špatné, včetně špatné energie, se kterou člověk přichází. Po očištění od zlých duchů můžete vstoupit do domu.

Dvůr je srdce balijského domu, kolem něj stojí několik bale. Bale - pavilon, odpovídá zásadám tropické architektury má sloupy a střechu. Typický dvůr je zastavěn jednotlivými pavilony. Severní patří rodičům, v západním spí děti, východní je vyhrazen obřadům, například svatbám.

Nejdůležitější částí obydlí je svatyně. Každý dům má vlastní svatyni v severovýchodní části. Je to nejposvátnější místo celého domu, kterému majitelé věnují hodně času a peněz. Svatyně je pro duchovní život Balijců velmi důležitá. Kdo je bohatý, postaví svatyni velkou a krásnou. Chudší zasadí bambusové tyčky a rostliny.

Dům nenavrhuje architekt, nýbrž zvláštní kněz, který pracuje s místním zednickým mistrem. Stavba je duchovní proces. Kněz poskytuje duchovní vedení a také dává praktické stavařské rady.

Tradiční malovaná balijská skříň

Koupelny mají sprchu, WC, skříňku s umyvadlem a malým záhonkem s tropickými květinami.

Hlavní částí je venkovní obývací prostor s plně vybavenou kuchyní a malým rybníčkem s rybičkami.

Rozměry budovy vychází z velikosti lidského těla, základy domu se vypočítávají z proporcí hlavy rodiny - otce. Když je velký, bude stavba o něco větší, než je obvyklé. Se stavbou domu je také spojeno mnoho hinduistických ceremoniálů, Balijci věří, že nejdříve je nutné mít bohy na své straně a až pak se může začít se stavbou domu.

Pronájem jako seznamka

Celoroční teplota na ostrově je okolo 30 stupňů. To umožňuje žít částečně venku. Sdílíme společně jeden pokoj a další dva nabízíme turistům k pronájmu, aby nám to pomohlo vilu částečně zaplatit.

Díky tomu se seznamujeme s lidmi z celého světa a můžeme se s nimi podělit o nabyté zážitky a informace o Bali. Bydlíme na poklidnějším místě ve čtvrti zvané Kerobokan, v lokalitě vzdálené asi dva kilometry od pláže a 300 metrů od turistického centra.

Po cestě východním směrem se nachází typický balijský ruch mnoha tradičních warungů (malých restaurací a kaváren) a malých obchůdků s postaršími obchodnicemi. Kdežto jižně jsou turistická centra pro ty nejnáročnější s dobrými restauracemi se světovými šéfkuchaři za přijatelné ceny.

Bali je ostrov se spoustou možností a magickou atmosférou. Každý si tady najde to své. Nikdo tady nespěchá a díky velké koncentraci turistů a přistěhovalců můžeme snídat český chleba a večeřet italskou kuchyni.