Dům byl postavený v roce 1957, v 70. letech byl rozšířený o přístavbu.

Dům byl postavený v roce 1957, v 70. letech byl rozšířený o přístavbu. | foto: Petr z Dánska

Devět let žije v Dánsku. Neuvěřitelně pohodlný domek hledal dva roky

  • 76
Další příspěvek do našeho seriálu Češi v zahraničí zaslal čtenář Petr. Žije v Dánsku, kam se před devíti lety odstěhoval za přítelkyní. Následovala svatba, dvě děti a bydlení v nájmu. „Náš přízemní byt 4+1 měl 120 metrů čtverečních, ale my stále hledali domek se zahradou,“ píše Petr.

Po dvou letech pátrání po vhodném bydlení jsme koupili domek se zahradou, který leží 15 kilometrů od centra Kodaně. Pozemek má 980 metrů čtverečních, obytná plocha je 250 metrů čtverečních. Zastřešená užitná plocha je 300 metrů čtverečních, a to včetně sklepa pod garáží a místností na stolní tenis.

Jak se bydlí v Dánsku

Dům byl postavený v roce 1957, v 70. letech byl rozšířený o přístavbu. Rekonstrukce včetně nové střechy proběhla v roce 2000.

V hlavní budově je v polosuterénu plně obyvatelný sklep s okny těsně nad zemí a vyhřívanou podlahou. Zde máme hernu pro děti velkou 50 metrů čtverečních, menší fitness, dvě pracovny, toaletu, prádelnu a skladovací místnost.

V přízemí je vstupní hala, odkud se vchází do jídelny spojené s kuchyňským koutem. Odtud je další vstup na terasu a zahradu a dále je zde hostinský a dětský pokoj a koupelna s WC a sprchovým koutem. Zajímavé je dřevěné obložení všech stropů a pro Dánsko zvláštní kuchyně s vyzděnými policemi. Ve zvýšeném přízemí je obývák velký 60 metrů čtverečních s vstupem na terasu, dva menší pokoje, koupelna s atypickou rohovou vanou a sprchovým koutem.

Může se hodit

Také chcete bydlet podle svých snů a přání? Vyberte si své nové bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

V interiéru převládá bílá barva, kterou doplňuje černá a dřevo. Dřevěné jsou dveře, stropy a část podlah. Dům jsme si vybrali právě pro jeho velkorysou rozlohu, lokalitě a stavu. Ten naštěstí prozatím nevyžadoval žádné větší úpravy a investice.

Kuchyně je na Dánsko velmi netradiční.

Obývací pokoj má 60 metrů čtverečních.

Podstatnou část našich výdajů spolkne topení plynem. Podle počasí utratíme ročně v přepočtu 100 až 120 tisíc korun, elektřina vyjde na 25 až 30 tisíc korun ročně, voda na 25 tisíc ročně.

Také stojí za zmínku vysoké daně z nemovitosti. Záleží samozřejmě na obci a hodnotě nemovitosti a pozemku. My platíme v přepočtu 88 tisíc korun ročně. Téměř polovina z této částky jde přímo obci, druhá pak státu. Výdaje jsou zde tedy poměrně velmi vysoké. Ale stále, a to včetně částečné hypotéky, zřetelně nižší než výdaje na bydlení v našem předchozím nájemním bytě.

Výzva do ciziny

Zkušenosti s bydlením v cizině pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Češi v zahraničí. K textu prosím připojte několik snímků svého bytu, pokoje nebo rodinného domu. Zajímavé a podnětné příběhy zveřejníme.

Řemeslníci jsou zde někdy až nehorázně drazí, takže se snažím všechny menší závady řešit svépomocí. Proti větším poruchám elektroinstalace, odpadních a vodovodních rozvodů je zde zavedeno pojištění.

Rady pro ty, kteří chtějí žít v Dánsku

Je zde hodně studentů, kteří přijedou na několik měsíců, a ti si musí zajistit ubytování opravdu hodně dopředu. Především si musí dát pozor na internetové podvodníky, kteří inkasují zálohu za fiktivní byt nebo pokoj. Nejhorším obdobím je začátek výuky na univerzitách, kdy se do větších měst stahují i dánští studenti z periferie.

Tomu, kdo chce žít v Dánsku dlouhodobě a myslí to vážně, bych doporučil koupi bytu či domu. Z dlouhodobého hlediska je to dobrá investice. Případně si lze sehnat nepředražený nájemní nebo družstevní byt.