V místech, kde se dřív vařilo pivo, mají vyrůst nové bytové domy | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Buštěhradský pivovar čeká demolice. Areál obsadí bytové domy

  • 16
Odbor výstavby kladenského magistrátu povolil demolici barokního pivovaru v Buštěhradu na Kladensku. Firma Level chce na místě částečně zpustošeného areálu postavit bytovky. Proti tomu je ale občanské sdružení Buštěhrad sobě.

S bouráním pivovaru se ale nemůže začít okamžitě. Podle rozhodnutí odboru výstavby musí společnost Level nejdříve vypracovat podrobný návrh zabezpečení přilehlé rybniční hráze včetně statického výpočtu. O zahájení demolice musí 14 dní dopředu informovat úřady.

"Vlastník stavby požádal o demolici kvůli špatnému technickému stavu. Dodal k tomu veškeré podklady, na jejichž základě bylo takto rozhodnuto," potvrdila informaci o povolení demolice Olga Pípalová z kladenského magistrátu.

Barokní pivovar v Buštěhradu na Kladensku

Barokní pivovar v Buštěhradu je dominantou města

S bouráním nesouhlasí občanské sdružení Buštěhrad sobě, podle nějž má budova ohromný kulturně historický i estetický význam a jejím odstraněním by byl naprosto zničen genius loci starého Buštěhradu.

Sdružení již v prosinci poslalo dopis ministrovi kultury Václavu Riedlbauchovi, ve kterém ho požádalo, aby obnovil řízení o prohlášení areálu za kulturní památku.

"Zatím ale od ministerstva žádná reakce nepřišla," uvedla zástupkyně sdružení Daniela Javorčeková. Kdy by demolice mohla začít, je podle ní otázkou. "Za stávajícího počasí do toho asi nepůjdou," odhaduje.

Určitou dobu podle Javorčekové zabere i zpracování posudku k rybniční hrázi, firma musí také s dvoutýdenním předstihem informovat o zahájení demolice magistrát, aby mohl na místo přijet pracovník Národního památkového ústavu a vyfotografovat objekty pro archivní účely.

Barokní pivovar v Buštěhradu na Kladensku

Areál buštěhradského pivovaru je jedním z nejstarších v České republice

Vyloučeno není ani to, že se proti rozhodnutí o demolici ve lhůtě 15 dnů odvolá některý z vlastníků přilehlých pozemků. Sdružení Buštěhrad sobě ale žádný opravný prostředek využít nemůže, protože není účastníkem řízení o odstranění stavby.

V roce 1993 získala areál v aukci společnost Level, která zde chce postavit bytovky s podzemními garážemi. Javorčeková tvrdí, že pedagogové z fakulty architektury již Levelu nabídli, že zadají studentům zpracování studie rekonstrukce pivovaru.

Společnost by tak tuto dokumentaci získala zadarmo. Zástupci firmy v minulosti uvedli, že jejich projekt nijak neznehodnotí historické jádro města a počítá s replikami jeho prvků.

BUŠTĚHRADSKÝ PIVOVAR

Nejstarší zápis o buštěhradském pivovaru pochází z roku 1548. Za třicetileté války byl pivovar zpustošen, obnovy se dočkal v roce 1633. Roku 1755 jej přestavěl Anselm Lurag, který se také podílel na stavbě buštěhradského zámku. Pivovar byl postupně rozšiřován a modernizován. Od roku 1847 byl ve vlastnictví Habsburků, v roce 1918 připadl státu. Poslední pivo zde bylo vyexpedováno v září 1967. V roce 1993 získala areál v aukci společnost Level, která zde chce postavit bytovky s podzemními garážemi.

,