Jana s Petrem si postavili přízemní rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu s velmi...

Jana s Petrem si postavili přízemní rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu s velmi nízkou energetickou náročností. | foto: 3AE

V Rožmitálu si postavili bungalov 4+1. Fasádu mají z finské borovice

  • 169
Jana s Petrem si v Rožmitálu pod Třemšínem koupili pozemek a oslovili architekta Lukáše Pejsara z ateliéru 3AE, který jim navrhl nízkoenergetickou dřevostavbu. Současně zažádali o dotace z programu Nová zelená úsporám a díky tomu ušetřili 400 tisíc korun.

Petr si pozemek v podhůří Brd koupil dlouho před tím, než na něm začal s Janou stavět. „Přítel považoval pořízení parcely za dobrou investici do budoucna. Plánovali jsme, že dům postavíme, až se oba trochu zapracujeme a ušetříme nějaké peníze,“ popisuje začátky Jana.

Oba bydleli nejdřív na koleji, pak v pronájmu, nebo také u rodičů v dětském pokoji, až konečně nadešel čas na stavbu. Obrátili se na architekta Lukáše Pejsara z ateliéru 3AE, který je členem Centra pasivního domu, aby jim navrhl úspornou stavbu.

„Architekt nám navrhl dům o velikosti 105,7 metrů čtverečních s velmi nízkou energetickou náročností (19 kWh/m²). Parametry domu byly nastaveny tak, abychom mohli žádat o dotace z Nové zelené úsporám. Díky tomu jsme z tohoto dotačního programu získali 400 tisíc korun, což byl také jeden z hlavních faktorů, který hrál nemalou roli v rozhodování, do jakého typu domu jít,“ vysvětluje Jana a přiznává, že si vybrali nízkou dřevostavbu také z praktického důvodu.

„Nerada uklízím a ve stáří nechceme chodit do schodů. Dřevostavbu jsme si vybrali pro její příjemné vnitřní klima. V zimě je slunce nízko a svítí do domu skoro celý den, v létě je slunce vysoko a do domu nedosvítí, zůstává tam příjemný chládek.“

Může se hodit

Domy Štěrboholy

Domy Štěrboholy - stylové bydlení na Praze 10.

Další domy k prodeji na Reality.iDNES.cz

Na jižní straně domu jsou výrazné střešní přesahy. Ty zajišťují v letních měsících pohodu vnitřního prostředí a zabraňují přehřívání interiéru, zároveň ale v zimních měsících umožňují slunci nahlédnout do interiéru.

Jana s Petrem bydlí v domě zatím krátce, ale již nyní mohou říct, že cena za kompletní energii (vytápění, ohřev vody, svícení, vaření, praní) je kolem 1 400 korun měsíčně. O vytápění se stará tepelné čerpadlo vzduch-voda a vzduchotechnická jednotka.

Navržená dřevostavba do podhůří Brd dobře zapadá. Fasádu má z velmi odolné thermoborovice. Jde o trvanlivé dřevo finské borovice se speciální tepelnou úpravou, která zvyšuje odolnost proti škůdcům a dřevokazným houbám.

Půdorys prvního nadzemního podlaží

Řez domem

„Obložení jsme již nikterak nenatírali a nechali je v přírodní barvě. Nechceme každý rok ošetřovat celou fasádu různými nátěry. Přirozené stárnutí dřeva, které se projevuje šednutím, nám vyhovuje,“ doplňuje Jana.

V domě jim nic nechybí, jediné, co by udělali jinak, by byl navýšený počet elektrických zásuvek. „Všechno je v pořádku a funguje, jak má, zatím jsme přišli jen na drobnosti. Škoda jen, že zde není obecní kanalizace, což nás stálo investice do domovní čistírny odpadních vod,“ přiznává Jana.

Majitelé stavěli svůj nový domov s dispozicí 4+1 částečně svépomocí. Hotovo měli za 1,5 roku. Prozatím v dřevostavbě žijí ve dvou, ale doufají, že jich bude brzy víc. „Chtěli jsme bydlet ve svém, za co nejkratší dobu. A abychom v budoucnu měli co možná nejnižší provozní náklady, což se nám splnilo,“ uzavírá Jana, která chce s Petrem v budoucnu vybudovat vinný sklípek, zastřešené garážové stání a zasadit ovocné stromy.