Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bulharsko: už za milion můžete bydlet u moře

aktualizováno 
Koupit si domek nebo apartmán přímo u mořské pláže je pro mnohé lidi nesplnitelným snem. A to kvůli vysokým cenám. Avšak dají se najít i výjimky. Takovou zemí je třeba Bulharsko. Nový apartmán u moře zde seženete již za částku kolem jednoho milionu korun.
Bulharsko - domy u moře

Bulharsko - domy u moře - Klasické rodinné domy v přímořských oblastech si Bulhaři hýčkají. Prodávají je minimálně, raději volí pronájem. | foto: CK ALEXANDRIA

Jak ukazují srovnávací testy, v Bulharsku je velmi levně. A to nejen nemovitosti, ale i potraviny a služby. Není tedy divu, že Češi a Slováci začínají v Bulharsku kupovat nemovitosti.

Ti, kdo se pro koupi rozhodli už před deseti lety, udělali nesmírně výhodný obchod. Dnes je situace poněkud horší, avšak stále se zde dají sehnat zajímavé byty či pozemky.

Například pozemek v Primorsku koupíte v přepočtu od 2250 do 3600 korun za jeden metr čtvereční. V polovině 90. let byste obdobný koupili za desetinu.

Nové apartmány s výhledem na moře koupíte od 2000 do 2500 korun za metr, tedy přibližně od jednoho milionu korun výše.

Dům si spíše pronajmete
Rodinný dům či vilu přímo u moře najdete v nabídce jen výjimečně, protože je Bulhaři neprodávají, ale raději pronajímají. A když už to štěstí máte, pak za cenu blížící se šesti milionům korun.

Ještě dnes můžete uzavřít výhodný obchod 15 až 20 kilometrů od pobřeží, plánujete-li u moře dlouhodobý pobyt. Rodinné domky a vily v tomto pásu můžete koupit od 4,5 milionu korun výše. Samozřejmě to předpokládá mít tam vlastní automobil, abyste si k moři kdykoliv mohli dojet.

Bulharsko neznamená jen moře, ale i hory. Malé, nové horské apartmány o ploše okolo 40 až 50 metrů čtverečních v Bansku můžete koupit již od 990 000 korun. Větší, třípokojový horský byt o rozloze 90 metrů pořídíte v ceně okolo tří milionů.

Kde hledat

Největšími bulharskými realitními portály jsou:
www.bulgarianproperties.com
www.mybulgaria.info http://imoti.net
www.portalimoti.com
www.imot.bg - zde najdete nejširší nabídku nemovitostí včetně aktuálních cen


Bulhaři Čechy vítají

Na dovolenou k Černému moři jezdili Čechoslováci již od roku 1948. Bulharsko bylo v éře socialismu jednou z mála zemí, kam bylo možné vycestovat.

Počet turistů a rekreantů neustále rostl a v 80. letech navštívilo Bulharsko již 400 tisíc Čechoslováků. Zájem však opadl s otevřením západních hranic. Ale ne nadlouho. V polovině 90. let se do Bulharska začali Češi vracet.

To, že jdou Bulhaři Čechům na ruku, je vidět i v mnohých letoviscích. Často zde narazíte na české nápisy, české restaurace a česká turistická centra. Bezvízový pobyt byl pro Čechy a Slováky prodloužen z jednoho na tři měsíce.

Potraviny včetně jídel v restauracích jsou o 10 až 40 procent levnější než v České republice. Kulturní zvyklosti a jazyk jsou blízké českým.

V Bulharsku se domluvíte rusky, anglicky a německy. Moře je čisté, stejně jako písčité pláže, z nichž řada je oceněna Modrým praporem ES. Právem patří mezi nejčistší na světě (blíže viz: www.blueflag.org). Podnebí je v létě příjemně teplé, ale ne horké.

Jak správně nemovitost koupit?
Koupit nemovitost v Bulharsku lze buď prostřednictvím místní realitní kanceláře, nebo od obce či soukromého vlastníka. Bulharské realitní kanceláře se velice rychle naučily tržnímu chování a ceny nemovitostí jsou u nich nejvyšší.

Mnohem výhodnější je koupit nemovitost od obce či soukromníka. Horské středisko Bansko například právě nyní hledá investory do nově připravované výstavby horských bytů a domů.

Podle ústavy Bulharské republiky, zákonů o majetku a zahraničních investicích se zahraniční fyzická ani právnická osoba nemůže stát majitelem půdy v zemi.

Tyto osoby jsou však oprávněny získat do vlastnictví domy nebo byty a omezená vlastnická práva na jakýkoliv druh nemovitého majetku umístěného v Bulharsku.

Jako omezené vlastnictví chápou bulharské zákony právo na užívání (usus), právo postavit dům na pozemku (superfície) a služebnosti (například právo na přístup na ulici přes pozemek jiné osoby).

Dalším omezením při nabývání nemovitostí zahraniční osobou je povinnost získat povolení od ministerské rady (vlády) Bulharské republiky nebo od administrativních orgánů oprávněných rozhodovat o takovýchto žádostech, jestliže je majetek lokalizován v oblastech podléhajících zvláštnímu režimu z důvodů národní bezpečnosti.

Ministerská rada nebo příslušný orgán jsou povinny rozhodnout o žádosti do 45 dní.

Daně a poplatky spjaté s koupí nemovitosti
Cena nemovitosti (leva)            Notářské poplatky (leva)

do 100                            15
od 100 do 1000            15 + 1,5 % z částky překračující 100
od 1000 do 10 000       28,50 + 1 % z částky překračující 1000
od 10 000 do 50 000    118,50 + 0,5 % z částky překračující 10 000
od 50 000 do 100 000  318,50 + 0,2 % z částky překračující 50 000
nad 100 000                   418 + 0,1 % z částky překračující 50 000
celkem                             ne více než 3 000 leva

Poznámka: Místní daně: 2 % z kupní ceny, zápis do katastru nemovitostí: 0,1 % z kupní ceny; 1 leva = cca 15 Kč


Největší problémy

S největšími problémy se setkáte, chcete-li koupit starší nemovitost. Získat doklady typu stavebního povolení či stavebně-technických plánů kupované nemovitosti je často neřešitelný problém.

Může se dokonce stát, že budete muset na místním obecním úřadě ověřovat přesnou adresu nemovitosti. Chce to skutečně pevné nervy a na celou proceduru si vyhradit alespoň týden až deset dní.

Při rezervační a později kupní smlouvě doporučujeme využít překladatele do češtiny. Ve všech větších městech včetně Burgasu jsou univerzity, kde je i katedra bohemistiky. Zde můžete překladatele najít. Hodinová cena jeho práce se pohybuje v řádu 10 eur (300 korun).

Potřebné doklady
Do Bulharska se cestuje na pas, který musí být platný ještě tři měsíce po vycestování z Bulharska. Bezvízový styk je možný do tří měsíců a pouze k cestám, které neslouží výdělečnému účelu.

V případě, že chce cizinec pobývat na území Bulharska za jiným účelem než turistickým (pracovní, studijní, podnikání) nebo doba pobytu přesáhne tři měsíce, je nezbytné požádat na zastupitelském úřadě Bulharska o vízum. V zemi platí přihlašovací povinnost -takzvaná registrace pobytu do 48 hodin po vstupu do země.

Pozor na vyvlastnění
Se zřetelem na vytvoření zvýšené ochrany zahraničních investic existuje v Bulharsku zvláštní režim týkající se vyvlastnění majetku zahraničních osob.

Je legální pouze tehdy, je-li uskutečněno na základě zákona schváleného parlamentem, a to z důvodu výjimečných potřeb vlády. Kromě toho musí být zahraniční osobě před vyvlastněním poskytnuta náhrada nemovitého majetku.

Ta musí mít srovnatelnou tržní cenu jako původní majetek a musí být v blízké lokalitě. Majitel může udělit souhlas s náhradou na jiném místě nebo s tím, že přijme peníze namísto náhradní nemovitosti.

Z toho vyplývá, že jako cizinec koupit nemovitost v Bulharsku s sebou nese určité riziko, zejména v odděleném vlastnictví nemovitosti a pozemku.

Řešením je založit obchodní společnost podle bulharského komerčního práva. Doporučujeme najít si místního právníka a jeho pověřit jak založením firmy, tak i vlastní koupí nemovitosti.

Na delší pobyt v Bulharsku je nutné vízum

Cesta do Bulharska na kratší dobu nepřináší vesměs žádné velké potíže. Stačí vám jen platný český pas. Avšak kdo by sem chtěl jet na dobu delší než tři měsíce, musí si na zastupitelském úřadě Bulharska požádat o vízum.

Cizinci vstupující do Bulharské republiky mají za povinnost mít u sebe kromě platného pasu i potřebné finanční prostředky na náklady spojené s pobytem. A také peníze k opuštění země (voucher nebo 40 USD na den).

Měnovou jednotkou je zde 1 lev, značka Lv (1 Lv=100 stotinek), mezinárodní označení BGN. Její kurz je vůči 1 euru cca 1,95 Lv. Měna není volně směnitelná a sehnat ji u nás není nijak lehké. Doporučuje se směna z EUR či USD, směnit lze i české koruny, ale poměr je méně výhodný.

V Bulharsku jsou od roku 2000 zavedeny registrační pokladny a každý, kdo provozuje jakoukoliv službu, má povinnost vydat účtenku v domácí měně.
Při oficiálních platbách proto mohou nastat jisté problémy, pokud budete chtít zaplatit cizí měnou. Určitě to však neplatí v případě platby za ubytování v privátech.

A ještě jedna rada, pokud se přece jen rozhodnete v Bulharsku platit americkými dolary. Bulhaři odmítají dolarové bankovky, které jsou popsané, potrhané či jinak poškozené. A také zkoumají pravost u nových (černých) bankovek.

Autoři:
Nejčtenější

Ponorka. Budka pro sýkorky koňadry, sýkorky lužní i sýkorky babky....
Garsonek ve městě není nikdy dost. Ani těch pro ptáky

Oceňované koncepty Matúše Opálky svědčí nejen o jeho talentu, ale také o empatickém přístupu k lidem a prostředí. Jak říká: designem chce lidem ulehčit i...  celý článek

Rozlehlý a luxusně zařízený West Creek Ranch na hranicích Utahu a Colorada je...
Přepychový ranč s observatoří je na prodej za 3,4 miliardy korun

Rozlehlý a luxusně zařízený West Creek Ranch na hranicích Utahu a Colorada je na prodej za 149 milionů dolarů, v přepočtu 3,4 miliardy korun. Autorem...  celý článek

Bytem prochází motiv tartanové kostky, barvy jsou ve světlých přírodních...
Za slovo útulný se nestydí, byt zrekonstruovala v tomto duchu

Byt o velikosti 55 metrů čtverečních není velký, ale pro ženu středního věku, která zde žije sama, naprosto dostačující. I proto se pustila do rekonstrukce....  celý článek

Malý pařížský byt proměnila Carla Lopezová a Margaux Meza z pařížského...
Proměna za milion korun. Z nemožné špeluňky je bydlení k nakousnutí

Mladý pár si v Paříži koupil byt velký 36 metrů čtverečních, do kterého dvacet let nikdo neinvestoval. Zanedbanou špeluňku si vzaly do parády dvě...  celý článek

Koupelna po rekonstrukci: sprchový kout s odtokem do stěny, velké umyvadlo s...
Když si majitel sám zrekonstruuje koupelnu, dohlédne si na kvalitu

Kámen patří k nejstarším přírodním materiálům spojeným s koupelí, v interiéru působí luxusně. Tmavě šedý keramický obklad s kamenným designem, k nerozeznání od...  celý článek

Další z rubriky

1
Soused přivrtal na náš dům dětské hřiště. Skluzavky odmítá odstranit

Na pozemku máme postavenou a řádně kolaudovanou zděnou technickou budovu. Soused si ze zadní strany této stavby, bez našeho vědomí, navrtal konstrukce dětského...  celý článek

Absurdně provedená elektro kabeláž od fotovoltaické elektrárny na rodinném domě.
Katastrofy českých domácností V. Co všechno dokážou zlaté ručičky

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně zfušovanou práci, nekvalitní provedení a někdy i legrační řešení. Již popáté jsme...  celý článek

Koncepce hmot dala vzniknout klidnému soukromému dvoru, kde se může odehrávat...
Pozemku v satelitu se zbavil. U borového lesa si postavil moderní tvrz

Dřevostavba za Prahou v sobě snoubí tradiční představu o bydlení na vesnici s novodobým komfortem a estetikou. Dům stojící u borového lesa je ze dřeva a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.