Bourání přenechte raději odborníkům

  • 13
Opět se vracíme do vesnice Zářečí, abychom se podívali, jak postupují práce na rekonstrukci po povodních. V minulém díle jsme vyklízeli půdu. Jakmile byly tyto "likvidační" práce skončeny, byl objednán kontejner na škváru, která jako původní izolace pokrývala celou plochu půdy do hloubky půl metru. Čeká-li vás něco podobného, připravte se na velmi špinavou a úmornou práci a pokud možno si na ni sežeňte co nejvíce pomocníků.
Nezapomeňte mít také po ruce konev s vodou na kropení mračen prachu a obejděte nejbližší sousedy, aby s věšením prádla chvíli počkali. Tímto krokem byly hotovy přípravné práce, které si můžete coby laici udělat sami a na které vám stačí tzv. ohlášky (úpravy, kterými se nemění vzhled stavby a nezasahuje se do Mezitím již bylo vyřízeno stavební povolení a památkáři dodali své vyjádření ke stavbě. Jejich stanovisko určuje majitelům střešní krytinu, tvar, barvu a materiál oken, barvu fasády. K jejich rozhodnutí se vrátíme, jakmile budou tyto věci aktuální.

Firma převzala stavbu

Stavba byla tedy předána firmě s vyklizenou půdou, vyvezenou škvárou, osekanými omítkami a odstraněným topením a podlahami. O převzetí stavby byl sepsán zápis do stavebního deníku a začaly bourací práce. Ne všechny bourací práce však můžete dělat sami. "Jde o statiku.

Objekt se skládá z obvodových, nosných a příčných zdí, a když se do nich má zasáhnout, je potřeba statické posouzení a následné zajištění těchto zdí, aby nedošlo k větším škodám. Navíc na zdech leží stropy a ty se musí podepřít a zajistit také," říká k bourání Petr Hanzlík, majitel stavební firmy Raustav, se kterou majitelé uzavřeli smlouvu. Nejdříve se vybourala okna v přístavbě a pak celá přístavba. Po povodni se na ní objevily trhliny, a proto statik nařídil její demolici a následné znovupostavení.

Staré cihly se mohou hodit
Celé cihly z bourání nikdy nevyhazujte, uvidíte, že se vám budou později hodit nebo si je rád někdo odveze. Jedna cihla dnes stojí přibližně deset korun. I zde všechny dobré cihly stavební firma schovává a budou využity právě při zednických pracích a také nařezané na obklady třeba schodů.

Určitě se budou hodit i na postavení venkovního krbu a zahradní pergoly, ale to bude ještě za dlouho. Také již bylo vybouráno schodiště, stará pec a příčka mezi místnostmi, kde zůstala pouze část zdi, která se využije jako základ pro bar. Z původního menšího pokoje a podlouhlé kuchyně tak vznikne jedna velká obytná místnost z části oddělená barem.

Na co si dát pozor ve smlouvě

Majitelům se nakonec sešly čtyři nabídky, které konzultovali se stavebním poradcem. Na základě rozpočtu, osobního pohovoru s majitelem stavební firmy a referencí, které předložil, si vybrali stavební firmu, která sice není přímo z Bechyně, ale má bohaté zkušenosti s rekonstruováním starých domů. Navíc majitel firmy Petr Hanzlík bere svou práci jako koníček a na rekonstrukci se podílí i tvůrčími náměty.

"Tyto staré domy sem patří a zachovávají původní kolorit tohoto místa. A to bychom měli zachovat i pro generace příští. Vadí mi uniformita, kterou máme tak trochu v krvi. Stavíme stejné typy nových domů a nectíme krásnou českou architekturu, která tady odjakživa je. Každá stará stavba je pro investora i zhotovitele výzvou, protože se nikdy neopakuje. Navíc se dá upravit tak, aby uspokojila i ty nejnáročnější, ale musí se u toho přemýšlet," dodává Hanzlík.

Pokud si pro rekonstrukci vyberete také stavební firmu, věnujte velkou péči smlouvě. Stává se, že firma je kamarádova nebo "od známého" a jste při dojednávání podmínek mnohem benevolentnější, čehož pak můžete litovat. Asi nejdůležitější jsou ve smlouvě termíny. Termíny zahájení, termíny průběžných kontrol, termín ukončení prací, termín předání, termín kolaudace a také záruční lhůta.

Pokud si však do smlouvy dáte termín ukončení stavby, ale nedáte si tam sankci v případě nedodržení tohoto termínu, není žádná obrana proti prodlení. "Firma může nabídnout bezkonkurenčně nízký rozpočet a pak si nechá únikové díry ve smlouvě. Chybějící peníze pak z investora dostane jiným způsobem, třeba jako vícepráce," dodává ke smlouvě Hanzlík. Na stavbě by také neměl chybět stavební deník, do kterého se zapisují denní práce, kontroly na stavbě a také případné změny v projektu.

Autorka je spolupracovnicí redakce







Je mnohem lepší investovat teď víc peněz do rozsáhlejší a kvalitnější rekonstrukce než za pár let zjistit, že jsou opět vlhké zdi