Zahrada - 3

Zahrada - 3 - Stále častěji se i v českých zahradách objevují okrasná jezírka. | foto: Archiv: Vlasta Černá-Rypáčková

Boj proti plevelu je nekonečný

  • 39
Zaplevelená zahrada není v žádném případě dobrou vizitkou jejího majitele a nejhorší je, že se plevele většinou rostou rychleji než pěstované rostliny. Přerůstají je a utlačují, odebírají jim světlo, vláhu a živiny, a navíc mohou přenášet různé choroby a škůdce.

Boj proti plevelu nikdy nekončí. Je dobré začít co nejdříve, nejlépe počátkem jara, než začnou kvést. Kdo to nestihl, má ještě dostatek času to napravit. Odplevelování zahrady je totiž celoroční záležitostí.

Mechanický způsob hubení plevelů
Mnoho zahrádkářů tvrdí, že nejlepší metodou je pletí rycími vidlemi. Ale dbejte na to, abyste plevelům neodřízli pouze nadzemní část. Množily by se tím více. Musíte se pokusit vytrhnout plevel s celým kořenovým systémem.

Nejlepší je, když jej vytáhnete i s hlínou. U oddenkatých a kořenových vytrvalých plevelů (bršlice, pýr, svlačec, pampeliška a podobně) musíte velmi pečlivě odstranit každý kousek kořene či oddenku, protože i z jeho malé části se vytvoří nová rostlina.

Oproti chemickému zásahu má tento způsob dvě nesporné výhody - umožní vám více pohybu na čerstvém vzduchu a je zdravotně zcela nezávadný, nepočítámeli bolavá záda.

Ekologové jsou pro prevenci
Ekologičtí zahradníci kladou velký důraz na preventivní opatření. Jejich hlavním principem je omezení přístupu světla. Zkrátka bez světla nejsou plevele schopné růst.

Světlo z půdního povrchu můžete odstranit pomocí mulčování buď organickým materiálem, aplikovaným ve skutečně silné vrstvě (10-15 cm), vrstvou štěrku nebo fólií. Sázení nahusto, zvláště přízemních rostlin, také vytváří hustý kryt nad půdním povrchem.

Preventivní ochranou proti zaplevelení je také časté okopávání a plečkování půdy, při němž se zničí množství klíčících semen i na povrch prorážejících víceletých plevelů.

Pomoci může černá fólie
Pokud se rozhodnete zkultivovat pozemek silně zarostlý vytrvalými plevely, počítejte s tím, že jejich likvidace vyžaduje čas a dobré naplánování.

Navíc je takřka nemožné při silném napadení likvidovat vytrvalé plevele ručně. Každý kousek kořene byste totiž museli opravdu důsledně vyplet.

Rotavátory rovněž nejsou vhodným řešením, protože kořeny rozmělní na malé kousky, čímž dají vzniknout mnoha dalším jedincům.

Alternativou - pokud jste ochotni počkat celý rok předtím, než budete moci znovu využívat příslušnou část zahrady - je totální oslabení půdy pomocí nepropustného materiálu, jako je černá polyetylenová fólie, pomoci může i starý vysloužilý koberec.

Nejefektivnější pak bývá použití dotykových systémových herbicidů, které ničí pouze plevele a nezůstávají v půdě. U plevelů s rozsáhlým kořenovým systémem je musíte použít vícekrát.

Nejlepší je aplikovat tyto herbicidy uprostřed léta, kdy plevele intenzivně rostou. Pro správné načasování si však vždy důkladně přečtěte návod k použití.

Po postřiku nechte herbicidu dostatek času, aby mohl vykonat svou práci. Pokud byste vadnoucí plevel příliš brzy vytrhli, mohlo by se stát, že chemikálie nestihne doputovat až do všech kořenových špiček, a plevel tudíž zcela nezahubíte.

Likvidace plevelů v trávnících
Na malých plochách a při slabším zaplevelení je možné většinu druhů plevelných rostlin odstraňovat ručně. K potlačení plevelů na větších plochách trávníků a zejména při silnějším zaplevelení je možné použít herbicidy.

Jsou nejen velmi účinné, ale i dostatečně bezpečné selektivní, to znamená, že neuškodí kulturním druhům trav ani při případném předávkování, ke kterému může dojít například při aplikaci ručními nebo zádovými postřikovači.

Základními přípravky pro tento účel jsou rychle působící herbicidy Cliophar 300 SL, Lontrel 300, Starane 250 EC, Tomigan 20 EC nebo Trastan T. Pro rozšíření spektra účinnosti těchto herbicidů je možné použít i jejich kombinace, které se prodávají pod názvy Agrofit Kombi, Bofix nebo Travin.

Aplikovat byste je měli co nejrovnoměrněji a nejdříve týden po sekání (plevele musí mít dostatečně vyvinuté listy).

Chcete-li založit nový trávník a potřebujete bezpečně zlikvidovat trávník starý nebo vyčistit plochu určenou pro trávník od plevelných rostlin, je k tomuto účelu vhodné použít totální herbicidy Bronco, Dominator, Glyfogan 480 SL, Kaput, Roundup Biaktiv, Roundup Forte, Sting CT, Taifun 360 nebo Touchdown. Tyto přípravky nezanechávají v půdě žádná rezidua.

Jak používat herbicidy

1. Nestříkat za větru

Herbicidy nesmíte nikdy používat za větru. Postřiková tekutina by se mohla snadno dostat na sousední pěstované rostliny, které by poškodila.

2. Hrubá tryska

Při postřiku je lepší použít hrubou trysku, stříkat při menším tlaku a koncovku postřikovače vést nízko nad zemí. Ideální je používat speciální nemlžící postřikovače, takzvané herbicidní trysky.

3. Štětečky nebo „tužky“

Herbicidy se dají aplikovat i bodově pomocí štětečků, speciálních „tužek“ nebo knotových aplikátorů, a to i jen na jednotlivé rostliny (například ve skalkách nebo v záhonech trvalek). Ty pak v půdě nezanechávají žádné zbytky kořenů.
Výbornou účinnost mají především tehdy, když jsou do vytrvalých plevelných rostlin přijímány přes dostatečnou listovou plochu.

4. Nádobu vypláchnout

Konev k přípravě postřiku a postřikovací aparát musíte po použití dobře vypláchnout od zbytků herbicidu.