Mnoho bohatých Rusů přesouvá své rodiny do New Yorku.

Mnoho bohatých Rusů přesouvá své rodiny do New Yorku. | foto: Profimedia.cz

Ruští boháči utíkají před Putinem do New Yorku. Utrácí za luxusní byty

  • 34
Bohatí Rusové přesouvají své rodiny do New Yorku. Někdy přitom používají zvláštní víza zaručující zelené karty pro trvalý pobyt ve Spojených státech pro lidi, kteří v zemi investují. Ruští miliardáři se stali nejoblíbenějšími zákazníky newyorských realitních agentů, kteří prodávají luxusní nemovitosti.

Bohatí Rusové mají dostatek peněz a nebojí se je utrácet. Zato se ale obávají návratu Vladimira Putina do úřadu prezidenta. Politik již před svým zvolením varoval, že Rusko musí ukončit období "neférových" privatizací z 90. let.

Podle deníku The New York Times z Ruska jen loni odteklo 84 miliard dolarů (asi 1,6 bilionu korun), z nichž až pět procent pravděpodobně skončilo na americkém realitním trhu.

"Myslím, že je Putin děsí k smrti," uvedla newyorská realitní agentka Victoria Schtainerová, která se sama v Rusku narodila. "Kdyby vše bylo v pořádku, nenakupovalo by tu najednou tolik lidí, tak rychle a za takové ceny," dodala.

Více než 200 newyorských realitních agentů nedávno dokonce absolvovalo zvláštní školení věnované prodejům nemovitostí bohatým Rusům. Na prezentaci byli makléři seznámeni s největšími realitními transakcemi, a to včetně rekordního prodeje luxusního bytu s výhledem na Central Park. Ten koupil ruský miliardář Dmitriji Rybolovlev. Boháč byt koupil pro svou dceru za 88 milionů dolarů (1,6 miliardy korun).

Vesnice pro ruské boháče

U Moskvy vyrůstá imitace francouzského Deauville. Ruští zbohatlíci se chtějí procházet po vyhlášených promenádách normandského letoviska Deauville, ale jen necelých deset kilometrů od Moskvy. Vesnice pro majetné přesně napodobuje pověstné francouzské lázeňské středisko.

Ruské Deauville ale ani zdaleka nebude přístupné všem. Jde o vesničku pro elity, jež je vklíněná do moskevského předměstí.
Ruské Deauville ale ani zdaleka nebude přístupné všem. Jde o vesničku pro elity, jež je vklíněná do moskevského předměstí.
Ruské Deauville ale ani zdaleka nebude přístupné všem. Jde o vesničku pro elity, jež je vklíněná do moskevského předměstí.

Ruské Deauville ale ani zdaleka nebude přístupné všem. Jde o vesničku pro elity, jež je vklíněná do moskevského předměstí.

Ruští miliardáři většinou zbohatli z privatizace průmyslu v Rusku a z vysokých cen ropy a dalších komodit. Rybolovlev například vydělal svých devět miliard dolarů díky privatizaci firmy na výrobu umělých hnojiv Uralkali.

"Všichni vědí, že těmi, kdo nyní má velké peníze, jsou oni. Když jsem se dozvěděla o prodeji bytu u Central Parku za 88 milionů, hned jsem věděla, že to musel být Rus," podotkla newyorská realitní agentka Jill Sloaneová.

Další velké nákupy ve městě udělal například skladatel Igor Krutoj, který si za 48 milionů dolarů (888 milionů korun) koupil luxusní apartmá ve známém hotelu Plaza. Jeho krajan a bývalý náměstek ruského ministra financí Andrej Vavilov pak za luxusní byt v horním patře budovy Time Warner Center s výhledem na Central Park dal 37 milionů dolarů (685 milionů korun).

Rusové navíc často po nákupu luxusních domů a bytů utrácejí další desítky milionů dolarů za úpravy svých nových nemovitostí. Najímají si na to drahé designéry interiérů jako je například Jacques Grange. Podle agenty Jacky Teplitzkyové obvykle přesně vědí, co chtějí. A obvykle také nakonec zaplatí dvakrát víc, než původně plánovali.

Ruský podnikatel bourá cenný dům v Karlových Varech

Proti bourání klasicistního domu z 18. století na Zámeckém vrchu v Karlových Varech byli památkáři i stavební úřad, ale investor je ignoroval. Tvrdí, že dům ohrožuje kolemjdoucí a pokračuje v bourání. Na místě historicky cenného domu má vyrůst novostavba.

Historicky cenná budova z 18. století na Zámeckém vrchu v Karlových Varech je už téměř celá zbourána. I přesto, že památkáři byli proti její demolici.

Dojem se bohatí Rusové snaží udělat i na newyorské noční scéně. Rádi prý například večeří v luxusní japonské restauraci Nobu a popíjejí v módním hotelu Standard na jihozápadě Manhattanu. Podle Teplitzkyové jsou to často třicátníci či čtyřicátníci posedlí sportováním, které doprovází hned několik žen najednou. "Když jsem s nimi, připadám si jako ve filmu. Je to úplně jiný svět," podotkla agentka.

Rusové, ale i boháči z Indie, Brazílie či Číny jsou hlavní příčinou toho, že ceny luxusních nemovitostí v USA jdou nahoru, i když zbytek trhu je na tom stále špatně. Rusové přitom utrácejí nejvíce. Podle odhadů za posledních pět let utratili za americké nemovitosti jednu miliardu dolarů. Počet miliardářů v Rusku a na Ukrajině se podle časopisu Forbes od roku 2009 ztrojnásobil na 104.

Moskva začíná být příliš drahá i pro miliardáře

Měsíční nájemné nejdražšího bytu v Moskvě dosáhlo částky 70 tisíc dolarů (1,3 milionu korun). Podle agentury RIA Novosti jde o apartmán v centru města o rozměrech 450 metrů čtverečních s pěti ložnicemi, dvěma jídelnami a čtyřmi parkovacími místy. Ve srovnání s posledním kvartálem roku 2011 ale podle agentury nájemné moskevských luxusních bytů zlevnilo o dvě procenta.

Průměrný nájem stovky nejdražších bytů dosahuje v současné době částky
21 650 dolarů měsíčně (400 tisíc korun). Třetina luxusních nájemních bytů se nachází v srdci ruské metropole – v okolí moskevského Arbatu a Kropotkinské ulice.

Podle dlouhodobých průzkumů realitních kanceláří se ruská metropole ve výši nájemného v kategorii luxusního bydlení drží na první příčce. Na druhém místě následuje Tokio, třetí je Hongkong. Z evropských zemí se v první desítce objevuje už jen Ženeva a Londýn, Praha se pohybuje kolem 45. místa.

,