Vestavěnou LCD obrazovku, která má 19 palců, lze vyklápět i natáčet

Vestavěnou LCD obrazovku, která má 19 palců, lze vyklápět i natáčet | foto: AEG Electrolux

Blíží se Euro. Čas pro televizi v kuchyni nebo v koupelně

  • 19
Euforii z fotbalu neprožívá každý. Až 7. června propukne fotbalové mistrovství Evropy, nebude boj o vítězství probíhat jen na trávníku, ale také v mnoha rodinách: Zvítězí seriál, film, nebo EURO 2008? Pro klid doma se vyplatí předem se připravit.

To znamená pořídit si ještě třeba přenosný televizor či DVD přehrávač s TV tunerem. Že jde kvůli fotbalu o zbytečný výdaj? Na to existují další argumenty: bude olympiáda a dovolená! Na té ocení nové vybavení domácnosti i zapřisáhlý odpůrce kopané.

Vlastnit dva televizory v českých domácnostech není ničím výjimečným, vedle obýváku se objevuje malý televizor hlavně v dětském pokoji. Jenže pro fotbalový šampionát takové řešení moc ideální není, děti mají mít večer klid, ne svým územím sloužit jako azyl pro rodiče, který ustoupil.

Co teď? Jednou z možností je pořízení třeba přenosného televizoru Bravia z řady B, které jsou určeny do menších místností - ložnic, kuchyně nebo dětských pokojů. Mají nízkou hmotnost a jednoduchou rukojeť na přenášení v zadní části. Příjemné jsou barvy - moka a perlově bílá, žádná černá! Na výběr jsou tří velikostí obrazovky (největší 26") . S takovou televizí lze odjet snadno i na dovolenou.

Přenosná televize

Další možnost představují přenosné DVD přehrávače s televizním tunerem. Jsou výborné do auta pro zabavení dětí a v nouzi nejvyšší uspokojí i fotbalového fandu, který si je může vzít třeba i na zahradu.

Počítejte ovšem s tím, že mívají velmi malou obrazovku - většinou kolem sedmi palců. Na ní i dvoumetrový obr Koller vypadá jako větší mravenec. Navíc bývají vybaveny pouze analogovým tunerem, jen ty nejlepší modely nabízejí už i digitální příjem.

Kdo tráví v kuchyni hodně času, může vyzkoušet vestavný televizor od AEG Electrolux. LCD obrazovka má 19 palců, lze ji vyklápět i natáčet, nechybí úprava proti otiskům prstů. Mora nabízí zase přístroj umístěný rovnou na digestoři. Při míchání omáčky jej asi neoceníte, ale při stolování už ano - zejména máte-li v kuchyni málo místa.

Televize na kuchyňské digestoři

Ordinace v Růžovce, nebo fotbal?

Nejhorším řešením je po první vzrušenější debatě kvůli výběru programů koupit narychlo menší levný televizor s CRT obrazovkou - běžně jej pořídíte už kolem tří až čtyř tisíc. To je lákavé, ale... Nízká cena nesouvisí jen s typem obrazovky, ale s největší pravděpodobností také s vybavením pouze analogovým tunerem.

Obyvatelé Prahy a Domažlic včetně okolí by však už měli jednoznačně preferovat digitální. V těchto oblastech se totiž už se analogové vysílání ruší a byly uvolněny příslušné frekvence.

Speciální rubriku o digitální televizi najdete ZDE


Digitální tuner ovšem není samospasitelný. Levný CRT televizor nevydrží dalších deset či patnáct let, třeba jak to dokázaly staré přenosné Merkury, kvalita obrazovek i původ většiny výrobců hovoří výmluvně. Digitální tuner znamená také další výdaj, další kabely,...

Jako druhý typ přijímače se v každé domácnosti nejlépe uplatní menší televizor s LCD obrazovkou. Vedle ceny a velikosti úhlopříčky se vyplatí sledovat pár údajů - má digitální tuner? Jaký je pozorovací úhel? Pod 132 stupňů raději nebrat a platí, že čím vyšší, tím lepší - jinak budete muset na obrazovku zírat jen čelně, z boku toho moc neuvidíte.

Důležitá je také doba odezvy - měla by být 8 ms a méně. Parametry jasu a dynamického kontrastu, počtu vstupů a výstupů či vysoké rozlišení jsou sice důležité, ale za pár let budou televizory zase někde jinde. Důležité je, aby druhý televizor v domácnosti poskytoval už dnes slušný obraz.

"Podle našich průzkumů diváci nejraději relaxují u sportovních přenosů a filmů, proto je logické, že se snaží vybavit svou domácnost televizí s nejvhodnějšími parametry pro takový typ pořadů," říká Kateřina Adamová, marketingová specialistka divize BG z LG Electronics CZ.

Něco pro náročné i špatně slyšící
Kdo si chce užít televizní vysílání i ve velmi netradičním prostředí, třeba v zimní zahradě, u vnitřního bazénu, v odpočívárně u domácí sauny či rovnou ve sprchovém koutu, nemusí se bát - všechno už výrobci vymysleli.

"Televize z řady Aquavision s úhlopříčkami 26, 38, 43, 66, 81 či 101 cm vydrží klidně i přímý proud vody, kryje je totiž sklo, to může být i vyhřívané, aby se nerosily," vysvětluje Kateřina Němečková z firmy JBP tech.

Cena ovšem odpovídá parametrům, podle velikosti úhlopříčky začíná někde kolem 80 tisíc. LCD televizor už dnes můžete mít zabudovaný i v koupelnovém zrcadle, a to s úhlopříčkou 66 cm.

Televize v koupelně

Řada fotbalových diváků se však zejména v nočních hodinách potřebuje vyvarovat spíše než vody nežádoucího hluku. Co s tím? "Lze použít funkci ´čistý zvuk´, která dokáže potlačit hluk pozadí - třeba řev fanoušků na stadionu - a ponechat hlas moderátora," radí Roman Klačko z LG Electronics CZ.

Tuto funkci oceníte nejen během fotbalového šampionátu, ale také v okamžiku, kdy máte doma seniora se špatným sluchem, který si neustále zvyšuje hlasitost - a sousedé si pak chodí stěžovat. Technologie Clear Voice funguje na principu automatického rozšíření zvukového frekvenčního pásma lidského hlasu.

Řešením jsou také digitální bezdrátová sluchátka s podporou prostorového zvuku, třeba - RP-WF6000 od Panasoniku. Umožňují nerušený prostorový poslech až do vzdálenosti 30 metrů od základní stanice bez ohledu na to, zda je mezi základnou a sluchátky překážka, třeba zeď. Na jedno nabití vydrží přibližně 8 hodin.

Bojíte se, že přijdete o zásadní akci, protože musíte stále někam odbíhat? Zkuste DVD rekordér s pevným diskem - například DVDR5520H (160 GB) a DVDR5570 H (250 GB) Philips a funkcí Pause Live TV. V okamžiku, kdy je rekordér zapnutý, začne velká vestavěná paměť automaticky nahrávat program, který sledujete.

To dovoluje pozastavení programu, jeho opětovné přehrání nebo uložení. Když si potřebujete dát pauzu, stiskem jednoho tlačítka pozastavíte "živý" televizní program a pokračovat můžete v okamžiku, až budete moci - třeba po návratu z toalety.

"Pevný disk umožňuje znovu přehrát libovolnou scénu o délce 5 sekund až 10 minut a současně pokračovat v nahrávání zbývající části televizního programu," vysvětluje Michal Bezouška z firmy Philips.

Počítačoví nadšenci ocení zase LCD monitor M228WD od LG Electronics, který je kromě obvyklých funkcí vybavený tunerem pro příjem analogového i digitálního televizního signálu. Rozlišení 1680x1050, kontrastní poměr 3000:1, pozorovací úhel 170/170a odezva 5 ms by slušel i mnohému televizoru, širokoúhlý monitor stojí
9 490 korun.

Když se televize otáčí za majitelem
Někdy se názory na výběr pořadu shodnou, ale jen část rodiny může televizi sledovat pohodlně. Architekti upozorňují, že hlavně u kuchyně spojené s obývákem většinou nebývá vidět na velkou LCD obrazovku nebo plazmu právě z kuchyně nebo od jídelního stolu. Ponechme stranou kulturu stolování – když jde o penaltu nebo o finále, je i svíčková od maminky až na druhém místě.

Držák na televizi

"Dnes představuje televizor v kuchyni i zdroj potřebných informací, je zbytečné se tomu bránit," tvrdí architekt Petr Shromáždil. Někdy ovšem postačí pořídit si držák dovolující naklánění i natáčení televize.

Držáky dříve mívaly nosnost maximálně 70 kilogramů, dnes zvládnou přístroje s hmotností až kolem 150 kilogramů. U nich však opatrně, při odtažení by zde mohla být páka příliš silná a mohly by se vytrhnout ze zdi.

Většina držáků je univerzální a výrobce televizorů dodržují normy pro umístění potřebných otvorů, případně dodávají potřebné adaptéry. Jen některé značky, například Panasonic, nabízejí vlastní držáky. Na trhu najdete i motorizované provedení držáků nebo typy "lift" - ty klidně zmizí i s televizí třeba ve stropě.

Bojíte se, že zvolíte špatný typ držáku? Na internetu si můžete najít potřebnou adresu, vyplnit typ televizoru a velikost - a program vám vyhledá vhodný typ držáku (například www.vogels.cz).

K držákům se dodávají také hmoždinky, jež lze použít do betonu, plné cihly nebo do trámu. Pokud máte ovšem příčky ze sádrokartonu nebo pórobetonu, musíte si pořídit speciální hmoždinky, které se v sádrokartonu "roztáhnou", Držáky lze instalovat na zdi i trámy v půdních bytech, ale také do stropu. Kdo se rozhodne pro projektor místo televize, nemá lepší řešení.