Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bílá fasáda se už nenosí

  22:29
Zatímco člověk může svou garderobu střídat každý den, dům si svůj vzhled musí ponechat řadu let. Proto by výběr fasády měl být velmi pečlivý, ať již jde o typ nebo barvu, kde například výrazně mizí bílá. Fasáda musí nejen dobře vypadat, ale také chránit dům před povětrnostními vlivy či mechanickým poškozením. Aby vám vydržela co nejdéle a zaplatili jste co nejméně za případné opravy, rozhodně si neponechávejte její dokončení na podzim, nebo dokonce na zimu.
"Dostavovali jsme rodinný dům ke konci podzimu a chtěli jsme mít hotovou i celou fasádu," vzpomíná Lenka Šamanová z Náchoda. "Firma, která celou stavbu prováděla, nám doporučila, abychom práci odložili až na jaro. Mohlo by se to prý prodražit. Neposlechli jsme - a na jaře jsme museli fasádu dělat prakticky znova." Fasáda totiž vyzrává a vysušuje se až osm týdnů. Pokud v této době promrzne, může popraskat a do jara opadat. A to se týká i fasádního nátěru.

Úprava podkladu a nanášení nátěrů

Před nanesením jakéhokoliv nátěru by se měl podklad upravit. Při opravě starých omítek se proto v první řadě odstraňují odchlipující se nátěry. Otlučou se nebo zbrousí smirkovým papírem a pečlivě se očistí. Pokud není podklad stále rovný, je třeba použít stěrkové hmoty. Opravované části se nechají vyzrát přibližně tři týdny. Při velkém poškození omítky nebo při vysokých nárocích na novou fasádu se přestěrkovává a zbrousí celá plocha. U nových omítek nelze nátěry nanášet na vlhký nebo nevyzrálý podklad. Jeho vlhkost by neměla přesáhnout osm procent, doba zrání se doporučuje minimálně dvacet osm dní. Pokud se nátěr nanáší na savý podklad, bývá vhodné fasádu opatřit nejprve penetračním nátěrem. Tím se sníží spotřeba vrchního nátěru. Ta totiž závisí nejen na savosti, ale i na hrubosti podkladu. "Čím více je zvětralý a zrnitý - například břízolit, tím vyšší bude spotřeba materiálu," říká Ivana Prokopová ze slavoňovské firmy Mistral, která je jednou z největších firem zabývajících se nátěrovými hmotami. Vrchní nátěr se nanáší například válečkem, stříkáním nebo štětkou. Pokud se jeho aplikace provádí z lešení, dávejte pozor, aby byl nanášen takzvaně do ztracena především při napojování pásů mezi patry lešení, aby konečný výsledek nevypadal jako řez máslovým dortem. Při nanášení nátěrů by teplota neměla klesnout přibližně pod pět stupňů, ale nesmí jít ani nad dvacet osm stupňů Celsia. Při vyšších teplotách totiž stoupá spotřeba barvy. Ta navíc rychle zasychá a nestačí se řádně rozetřít. Výsledkem může být i nestejnorodý vzhled fasády. Při deštivém počasí nebo mlze je také lepší si přečít dobrou knížku a práci na fasádě si nechat na pozdější dobu.

Výběr barvy

Současná doba přeje barevnosti. Zvláště u novostaveb mizí bílé fasády. Objevují se odstíny zelené, žluté, modré i růžové. "Všechny druhy nátěrů lze na počkání namíchat na automatických míchacích stanicích podle našich vzorníků," říká Ivana Prokopová z Mistralu. "Kromě standardních odstínů ze vzorkovnic jsme navíc schopni udělat i jiné odstíny podle přání zákazníka," udává Petr Hroch z milevské firmy JUB, která se již dlouho zabývá výrobou a dodávkou barev a omítek. Pokud si někdo nechá namíchat barvu přímo v prodejně, měl by si zaznamenat příslušnou recepturu. V případě, že mu nátěr nebude stačit, snadno mu ji podle rozpisu znovu namíchají. Některé typy míchaček barev bývají vybaveny spektrometry, které vám namíchají barvu fasády přesně třeba podle barvy obkladových dlaždic.

Jaký nátěr použít

Nátěry se nejčastěji rozdělují na akrylátové, silikátové a silikonové. Především u historických a starších objektů se používají silikátové - minerální barvy. Jsou prodyšné, což znamená, že dobře propouštějí vlhkost ze zdi, ale zároveň odpuzují vodu z venkovního prostředí. Tento nátěr bývá nejkvalitnější, ale také nejdražší. Natření metru čtverečního přijde asi na padesát až sto dvacet korun. Aplikace není jednoduchá, proto by ji měla provádět odborná firma. Životnost nátěru se pohybuje mezi pěti až deseti lety, záleží ovšem na zvoleném typu. "V současné době už existují akrylátové barvy, které mají lepší prodyšnost než dříve, a to díky používání kvalitní pryskyřice," tvrdí Ivana Prokopová, "tyto barvy jsou zároveň vodoodpudivé a může je nanášet i zručný amatér." Na rozdíl od minerálních barev jsou akrylátové nátěry stálobarevnější. Jejich životnost se počítá minimálně na deset až dvanáct let. Nanesení na jeden metr čtvereční vás přijde asi na dvacet pět korun. Silikonové omítky jsou prodyšné, omyvatelné a můžete je použít na všechny povrchy, jako jsou omítka, beton nebo zdivo. Vyznačují se stálobarevností, nevýhodou však bývá vyšší cena. Metr čtvereční nátěru pořídíte minimálně od padesáti korun a víc. I dnes se ještě používají vápenné nátěry, které mají protiplísňové vlastnosti. Jsou levné od tří až patnácti korun za metr čtvereční, ale počítejte s malou životností, tak jeden až tři roky. Existují také umělohmotné a latexové barvy, které jsou omyvatelné, odolné vůči chemikáliím, ale skoro neprodyšné, proto je odborníci na fasádách vidí neradi. Pokud z jakýchkoliv důvodů chcete kombinovat nátěr minerální a akrylátový, je třeba vědět, že silikátovou barvu nemůžete nanášet přes akrylát, naopak však ano. Minerální barva se totiž při nanesení propojuje s podkladem, což je velká výhoda. Při její aplikaci přes akrylátový nátěr by k tomu nemohlo dojít. Odborníci doporučují, pokud už se někdo rozhodne, že si nátěry fasády provede sám, měl by si barvy zakoupit v některé specializované prodejně, a ne v klasické drogerii. Tam mu nejlépe poradí s výběrem typu a značky barvy.

Co s trhlinkami

Občas se stane, že po natření fasády novou barvou se během krátké doby objeví malé praskliny, například v místě silného nánosu barvy. "Oprava je jednoduchá. Použijí se takzvané mikroarmované fasádní barvy, které překryjí praskliny vzniklé například smrštěním jádrové omítky," radí Petr Hroch. "Tyto nátěry jsou vhodné i pro břízolitové omítky včetně speciálních základních nátěrů." Lze je použít i v případě, že se na vaší fasádě objeví různé barevné nestejnoměrnosti. Pokud se vám na fasádě objeví větší praskliny, můžete použít takzvaný hrubý základní nátěr pro zaplnění trhlin. Na trhu jsou už i fasádní barvy s přísadami proti plísním a řasám.


Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...