Interiérové nátěry vybírejte také podle místa použití. Tam, kde pobývá domácí

Interiérové nátěry vybírejte také podle místa použití. Tam, kde pobývá domácí mazlíček, jsou vhodné přípravky omyvatelné či antibakteriální. | foto: Johnstone’s

Stěnám dnes vládne bílá. Ale lomená, takže ji sladíte s jinými odstíny

  • 21
Jestliže vás čeká malování interiéru a stále váháte, jaké barvy zvolit, klidně vsaďte na bílou. Ta je nejsilnějším trendem, který však na rozdíl od jiných módních výstřelků slibuje i jistou nadčasovost. Pod označením bílá se však v barevné paletě skrývají desítky různých odstínů.

Bílá barva právě prožívá renesanci. Setkat se s ní můžete v podobě mnoha odstínů, které se stejně jako u jiných barev dělí na teplé a studené. Chladně působí například zářivě bílá barva, bílá s lehce našedlým nádechem či namodralá běloba orcelánu.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov

K teplým tónům pak patří barva přírodní vlny, lehce nažloutlá smetanově bílá a tóny barvy slonoviny či vaječných skořápek. Každý z těchto odstínů bude v interiéru působit jinak, záleží mimo jiné na tom, do sousedství jakých barev bílou použijete.

Například zářivě bílá bude vedle rovněž zářivých, sytých odstínů působit až nepříjemně, naopak více harmonie vnese do prostoru spojení s tlumenými odstíny.

Jak zacházet s bílou

Je-li řeč o barevných trendech, není samozřejmě diktát bílé žádným imperativem. Aktuální jsou také podobně nadčasové hnědavé, pískové, kávové a šedé odstíny a obecně jemnější odstíny přírodní, které nahrazují v celoplošné aplikaci odstíny výrazné.

Do koupelen se hodí disperzní nátěry odolné proti vlhkosti, vysoce otěruvzdorné či omyvatelné a paropropustné.

Ty se stěhují ze stěn na doplňky a vybavení. Je tedy patrné, že i v této oblasti se klade důraz na dlouhodobější přitažlivost a vytvoření celkově příjemné atmosféry v interiéru.

Ale zpět k bílé, která skutečně vede. Odborníci kromě základních bílých odstínů očekávají boom takzvaných odstínů off-white neboli lomené bílé, tedy bílé, která je lehce obarvena jiným odstínem, žlutou, modrou, růžovou a podobně.

Barevné možnosti lomené bílé pokrývají celé barevné spektrum. Umožní vám mimo jiné bílé stěny sladit s vybavením interiéru, pokud třeba pokoj se zelenou pohovkou vymalujete bílou s nádechem zelené.

Bílá a bělejší

Podle čeho poznáte, jak moc „bílá“ je ta která barva? Prvotní informaci obsahuje obvykle název výrobku. Na obalech s bílou barvou najdete výrazy jako Standard, Plus, Polar, Sněhobílý. Podrobné informace pak uvádějí stupeň bělosti. Standardem ve vyjádření bělosti je udávání v procentech k síranu barnatému neboli BaSO4.

Bílé odstíny mají místo nejen v moderních interiérech. To, jak bude prostor působit, ovlivňuje barevnost ostatního vybavení.

Vyšší bělosti barvy se dociluje zpravidla přidáváním kvalitních bílých pigmentů – titanové běloby. Podle jejich množství se barvy dělí do několika kategorií. Barvy s nejnižší bělostí mají orientační bělost přibližně 80 procent BaSO4, více bílé barvy asi 84 až 86 procent BaSO4, ty nejbělejší pak kolem 90 až 92 procent BaSO4.

Ale pozor! Jste-li příznivci zářivě bílé, počítejte s tím, že na stěně místnosti s velkými okny či zářivými odstíny na doplňcích může být výsledek pro oko nepříjemný, protože prostor bude přesvětlený.

Ideální nátěr

Kromě odstínu je třeba vybrat i správný typ nátěru. Na trhu se setkáte s nedisperzními nátěry, které patří k nejlevnějším. Moderní výrobky tohoto typu jsou ale již poměrně dobře otěruvzdorné (na dotek nešpiní), a také bělost může být relativně vysoká.

Dále se nabízejí dnes populární nátěry disperzní, vyhledávané pro velmi dobrou otěruvzdornost i vysokou bělost, roste i obliba barev nejvyšší kvality. Jde o disperzní, vysoce otěruvzdorné či omyvatelné a čistitelné nátěry, které vynikají i extrémní bělostí.

Speciální interiérové nátěry, například protiplísňové, izolační proti skvrnám, antibakteriální, snadno čistitelné a podobně, pak pomohou řešit specifický problém.

Trendem pro interiéry jsou nejen odstíny bílé, ale také nadčasové hnědavé, pískové, kávové a šedé odstíny a obecně jemnější odstíny přírodní.

Každé prostředí chce své. Do kuchyní a koupelen se hodí kvalitní disperzní nátěry odolné proti vlhkosti, vysoce otěruvzdorné či omyvatelné a paropropustné. Do ložnic a obývacích pokojů stačí standardní otěruvzdorné disperzní nátěry, neboť stěny zde nejsou tak namáhané.

Naopak v dětském pokoji, kde dostávají zabrat, je ideální použít barvy omyvatelné. Ty se hodí i do dalších frekventovaných míst (například chodby) nebo tam, kde přebývá domácí mazlíček. Do prostor typu sklepa pak postačí levné nedisperzní barvy.

Časté dotazy

Jak na mastné zdi
Prosím o radu, jak vymalovat kuchyni, kde je stará, mastná malba.
Petra L., České Budějovice¨

Zaručeným řešením je oškrábání zdí, které doporučuji hlavně u starších objektů, kde jsou zpravidla silnější vrstvy starých nátěrů. Po oškrábání zdi omyjte a napenetrujte hloubkovou penetrací. U novostaveb zpravidla stačí důkladné omytí zamaštěných míst jarovou vodou. Po vyschnutí povrchu přetřete původně mastná místa speciálním nátěrem určeným pro izolaci skvrn. Po jeho úplném zaschnutí lze vymalovat běžným malířským nátěrem.

Bílá na barevné stěny
Stěhuji se do bytu, kde jsou stěny vymalovány sytými barvami. Jak mám postupovat, aby původní odstíny nevylézaly, když chci mít zdi bílé?
Jaromír R., Česká Lípa

Dříve se zeď nejprve vymalovala vrstvou nátěru v nějakém „meziodstínu“. Současné kvalitní malířské nátěry ale mají tak dobrou kryvost, že je možné malovat rovnou bílou, aniž byste musel mít strach, že bude původní například zelená prosvítat. (Kryvost moderních nátěrů se v laboratořích zkouší na černém podkladu a nátěr jej musí bez problémů překrýt!) U zářivých odstínů se doporučuje provést nový nátěr ve dvou vrstvách.

Odpovídal Radek Nožička, technický poradce pro značku Primalex

Primalex Fortissimo Clean je bílý omyvatelný nátěr s výbornou paropropustností a kryvostí. Snadno z něj odstraníte i skvrnu od červeného vína. Doporučená cena 439 Kč (4 kg).

Elektrický natírací váleček PPR 250 k nanášení běžných disperzních a latexových barev. Výškově nastavitelné spojení pro přívod barvy a bezproblémové přemisťování. Cena 2 899 Kč.

Jak často malovat?

.Pravidelně malovat byste měli mimo jiné kvůli hygieně. Ve staré malbě se drží bakterie a usazuje se na ně prach, nečistoty, mastnota, pachy, ve vlhkých prostorách vznikají plísně…

„Malovat je vhodné každých pět let, v domácnosti s dětmi či domácím mazlíčkem každé dva roky. Pokud malujete před narozením dítěte, je dobré udělat to s předstihem, pro miminko je lepší již od barev řádně vyvětraný prostor,“ říká Stanislav Kralovanský z firmy Malíři Natěrači CZ.

Malováním podle něho můžete ušetřit i na osvětlení. Některé druhy barev totiž více odrážejí světlo, proto k osvětlení místností postačí slabší žárovky.

Další zajímavé články najdete v časopise Domov.