Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bič na špatné řemeslníky: nezaplatit!

aktualizováno 
Mně ta dlažba přijde docela rovná, prohlásí obkladač. Nebojte, paninko, to si sedne, přidá se druhý. Ale čas běží a podlaha je stále hrbolatá. Jak vyhrát válku s řemeslníky? Než si najmete řemeslníky, obstarejte si na ně reference.

Uzavřete s nimi smlouvu, která bude obsahovat sankce pro případ, že nedodrží termín, neodvedou kvalitní práci a nenapraví to. A hlavně - nikdy neplaťte předem.

Zdeněk Kouba koupil před třemi lety pozemek s hrubou stavbou domku. Na dokončení stavby si najal místní řemeslníky, na něž měl dobré reference.

Přestože na každé dílčí práce s nimi uzavřel smlouvu, dodnes není dům hotový. Majitel totiž udělal velkou chybu: zaplatil předem.

"Zpočátku to šlo dobře a řemeslníci dodržovali domluvené termíny," vzpomíná. "Pak ale přišla zima a práce se zastavily. Za celý minulý rok se na stavbě neudělalo skoro nic." Řemeslníci se vymlouvali na to, že musí pracovat na jiných zakázkách a nemají čas.

"Chtěl jsem po nich vrátit peníze s tím, že práci dodělá jiná firma, ale vůbec nereagovali." Poslední slib, který majitel domu dostal, byl, že do jara bude vše dodělané. To už však slyšel i loni...

Platba předem je riskantní
Každý má s řemeslníky své zkušenosti, ale ne vždy právě dobré. Stává se, že nedodržují termíny, do práce si chodí, kdy chtějí, výrazně překračují dohodnutý rozpočet či použijí levnější, nebo naopak dražší materiál, někdy "čarují" i s jeho množstvím.

Nehledě na kvalitu odvedené práce, ochotu přijmout reklamaci a napravit závady. Jedinou obranou proti těmto nešvarům je nenechat si nic líbit, a dokud nebude vše v pořádku, neplatit.

"Peníze držte do poslední chvíle, zálohu skládejte nejvýše do jedné třetiny ceny," radí Karel Pohanka z obkladačské firmy. "Jakmile zaplatíte, už řemeslníka neuvidíte." Ani na dobré vztahy se nedá spoléhat.

Prozřetelné je domluvit se předem na pozastávce platby, kdy několik procent z ceny je pozastaveno pro případ nekvalitně provedené práce, kterou řemeslníci v rámci záruky odmítají napravit. Rozpočet by řemeslníci neměli překročit o více než deset procent a navýšení musí schválit zákazník.

Máme rádi melouchaření
"Většina problémů s řemeslníky může být způsobena i tím, že lidé se stále bojí chodit k firmám, raději si platí živnostníka. Ten jim leccos udělá načerno," tvrdí Karel Pohanka.

"Při nákupu materiálu přitom u řemeslníka zaplatí daň z přidané hodnoty devatenáct procent, zatímco u firmy jen pět procent. Navíc se jim dostane i odborného poradenství." V posledních letech se také změnila klientela.

"Bohatí lidé už mají dávno postaveno a dnes staví ti, kteří mají méně peněz, berou si hypotéky a na všem šetří," říká Pohanka.

Firmu nebo řemeslníka je nejlepší vybírat podle referencí, nikoli na internetu nebo ve Zlatých stránkách. Vyplatí se prohlédnout si již hotovou práci a poptat se, jak byli bývalí klienti spokojeni. Mnohé o řemeslníkovi napoví i jeho vybavení a přístup ke sjednávání zakázky. Při výběru firmy je dobré oslovit tři až pět společností a porovnat jejich nabídku.Žádnému řemeslníkovi není příjemné, když mu někdo
stále stojí za zády, ale je dobré si nechat vysvětlit,
jaké postupy zvolí.

Odborníci bez znalostí
Někteří řemeslníci dnes nestačí držet krok s novými postupy a materiály. Když si pak nevědí rady, prohlásí jednoduše, že to technicky nejde. "Dnešní stavební chemii živnostníci moc nerozumějí. Technologie se hodně změnily, oni je neznají a dělají chyby," vysvětluje Karel Pohanka. "Například obkladač dosud není výuční obor, takže obkládat koupelny může každý se živnostenským listem na zednické práce."

Jiří Hübsch ze sdružení řemeslníků AZ ÚDRŽBA si přesto myslí, že nákup materiálu je lepší nechat na řemeslníkovi, který dobře ví, co bude potřebovat. "Měl by ale předem zákazníka informovat o množství materiálu a jeho ceně," dodává.

Obojí je třeba si ohlídat, protože nepoctiví řemeslníci někdy jedno nebo druhé záměrně zveličují. Pokud si někdo nákup materiálu zajistí sám, měl by se s řemeslníkem poradit alespoň o tom, jestli je pro daný účel vhodný, protože za materiál pak ručí kupující.

Trvalý dohled se vyplatí
Žádnému řemeslníkovi není příjemné, když mu někdo stále stojí za zády. Přesto by se měl zákazník o prováděné práci předem informovat. "Vždy se snažím klientovi vysvětlit, co budu dělat a jak budu postupovat," říká Jiří Hübsch.

"Věřte ale, že je o nervy, když mě někdo při práci neustále ruší dotazy, proč to či ono dělám tak a ne onak, když on kdesi četl, že se to má dělat jinak." Řemeslník by měl také určit správný postup jednotlivých prací, aby se nemuselo bourat to, co pracně nedávno udělal někdo jiný.

Při stavbě nebo rozsáhlejší rekonstrukci se vyplatí zajistit si přítomnost odborníka - buď někoho známého, kdo problematice rozumí, nebo technický dozor investora, což většinou bývá stavební inženýr, který bude odpovídat za kvalitu prováděných prací.

Reklamace se uplatňují hned
Když je práce hotová, je nutné ji zkontrolovat. Pokud není zákazník s její kvalitou spokojený, měl by odmítnout zaplatit, dokud nebude zjednána náprava nebo třeba poskytnuta sleva. Přičemž opravu je nutné vyžadovat okamžitě.

"Reklamace by měl zákazník uplatňovat vždy u zhotovitele a neměl by se nechat odradit tvrzením, že pokud reklamovanou práci provedl subdodavatel, má se reklamovat u něj," radí Jiří Hübsch.

Když se řemeslník nemá k opravě vad, je možné se obrátit na soudního znalce. Jejich seznam je k dispozici u každého krajského soudu. Ten vypracuje znalecký posudek, s nímž se může právník obrátit na soud.

Soudní řízení se však může protáhnout, proto by mělo být jen krajním řešením. Zvláště když vady v interiéru nemohou být odstraněny, protože slouží jako důkaz.

Firmy garantují větší kvalitu
"Chcete-li opravit plot nebo vykopat studnu, nepotřebujete střední ani velkou stavební firmu," říká Otto Tlustý ze stavební společnosti MAO. "Ty bývají dražší a v tak malém rozsahu práce nemá zákazník možnost ocenit jejich služby."

Pokud si však člověk místo živnostníka najme stavební firmu, má větší záruku kvalitně odvedené práce. Stavební společnosti vybírají zaměstnance podle referencí, délky praxe a na základě pohovorů v přijímacích řízeních.

Kromě nich také mnohé využívají externí řemeslníky, pracující na základě subdodavatelských smluv. "Většinu jich máme vyzkoušených, a proto známe jejich kvality," říká hlavní stavbyvedoucí společnosti MAO Karel Kuklík. Firmy také práci svých řemeslníků kontrolují.

Reklamace práce řemeslníků, kteří pracují ve stavební firmě, probíhají podobně jako u živnostníků. Záleží samozřejmě na serióznosti firmy a jejím přístupu. "Pokud je nahlášena reklamace, spojíme se se zákazníkem a stavbyvedoucím," vysvětluje Petr Novák ze společnosti MAO.

"Zjistíme, kdo je za tuto část zakázky zodpovědný, a vyzveme ho k odstranění závad v pevně daném termínu." Firma závadu odstraní na vlastní náklady a pak řeší problém s třetí stranou.

Více škody než užitku?
Za poslední dobu se změnil i přístup zákazníků. Zatímco dříve pozvat si řemeslníka znamenalo uvařit mu oběd, poskytnout mu dobré podmínky pro práci, a dokonce po něm i uklidit, dnes už to řemeslníci ani neočekávají.

Nároky zákazníků zkrátka stoupají a stává se, že se majitelé na stavbách či v rekonstruovaných interiérech někdy ani neukážou.

Velký problém může nastat, když řemeslník při práci nechtěně způsobí nějakou škodu. Majitel po něm pochopitelně bude vyžadovat náhradu.

Za řemeslníka, který pracuje pro stavební společnost, to většinou zaplatí firma, která by měla mít pro tyto případy uzavřenou pojistnou smlouvu o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozní činností.

Jak nenaletět nepoctivým řemeslníkům

1. Dejte na dobrozdání
Řemeslníky či firmu raději nehledejte na internetu ani ve Zlatých stránkách. Dejte hlavně na reference svých známých. Je také dobré si osobně prohlédnout výsledek předchozí práce.

2. Vyjasněte si vše předem
Projděte s řemeslníky pečlivě jejich nabídku, výběr materiálu a rozpočet. Ujasněte si, co která položka znamená, jaké množství bude potřeba a kolik co stojí.

3. Nezapomeňte sepsat smlouvu
Sepište s řemeslníkem nebo firmou podrobnou smlouvu o dílo. Nesmí v ní chybět termín dokončení, délka záruční doby a jasné řešení reklamací v záruční době. Ve smlouvě by měly být přesně určeny i termíny, dokdy se problémy odstraní, a následné sankce za nesplnění termínů.

4. Zkontrolujte materiál
Pokud řemeslníkovi důvěřujete, můžete nechat nákup materiálu na něm, protože on by měl nejlépe vědět, co bude potřebovat.
Ale ohlídejte, zda nakoupil vše v takové kvalitě a množství, na němž jste se dohodli.

5. Nechte si vysvětlit postup
Dobrý řemeslník by vám měl předem vysvětlit, co a jak bude dělat. Na práci dohlížejte osobně nebo si pozvěte někoho, kdo problematice rozumí. K dobrým vztahům však nepřispěje neustálé „kibicování“. Při stavbě či větší rekonstrukci je vhodné zajistit si technický dozor, což bývá zkušený stavbař, který kvalitu ohlídá.

6. S reklamací neotálejte
Po dokončení práce řemeslníků ji překontrolujte a opravu případných závad u zhotovitele vyžadujte ihned. Odmítněte zaplatit, dokud nebude zjednána náprava nebo třeba poskytnuta sleva.

7. Nikdy neplaťte předem
Za odvedenou práci zaplaťte až tehdy, budete-li s výsledkem spokojeni. Může se stát, že pokud zaplatíte předem, nebudete mít u koho uplatňovat reklamaci.

8. Obraťte se na soud
Pokud řemeslník nebo firma odmítnou přijmout reklamaci, můžete se obrátit na soudního znalce. Ten sepíše znalecký posudek, s nímž se pomocí právníka můžete obrátit na soud.

Řemeslníka nebo stavební firmu je nejlepší hledat podle referencí.

Autoři:
Nejčtenější

Kromě „hlavního“ domu si nechala rodina postavit i saunový domek a také dům pro...
Recept na stres z práce? Víkendový dům v lese s výhledem na jezero

Srubový dům si nechal postavit úspěšný helsinský manažer Tuomas na venkově, aby mohl se svoji rodinou trávit volné chvíle v přírodě. Pojal jej pouze jako druhé...  celý článek

Spirály. Dostatek světla, příjemné barvy a ladné křivky jsou potřeba v Nové...
Prozářená architektura. Most v poušti i ladné křivky psychiatrie

Světové stavby posledních let, které si nejlépe poradily se světlem a pohrály si s osvětlením. Většina z nich získala nominaci či zvítězila v prestižních...  celý článek

Křehkost geometrické industriální stavbě dodávají subtilní prvky kovových...
Sedm rodin na 235 metrech čtverečních. V Japonsku žádný problém

Japonský hudebník Katsuhiro Honda získal starý dům ve městě Saitama na ostrově Honšú. S pomocí architektonického studia Eureka nemovitost přestavěl na moderní...  celý článek

1
Soused má pocit, že ho sledujeme, postavil kolem plotu zástěny

Před pěti lety jsme koupili zahrádku s chatkou a rozpadlým plotem. Časem jsme se rozhodli, že plot postavíme nový, při stavbě jsme museli ale vysekat roští u...  celý článek

Tenká dlažba se po pěti letech používání „loupe“ jako perník.
Kdo šetří na dlažbě do exteriéru, může se pěkně spálit. Podívejte se

Kupovat levné věci se nevyplácí, o tom se bohužel přesvědčil i čtenář Lubor. Se svým příběhem se tak alespoň přihlásil do naší soutěže Léto na nové terase či s...  celý článek

Další z rubriky

Mladá právnička si koupila přízemní byt v holešovickém činžáku na Praze 7....
Přes den právo, v noci tanec. Skvělá proměna bytu s jedním oknem a tyčí

Mladá právnička si koupila přízemní byt v holešovickém činžáku na Praze 7. Prostor o rozloze 60 metrů čtverečních nutně potřeboval rekonstrukci. Majitelka...  celý článek

Pohled na impozantní rezidenci vybavenou veškerým dostupným luxusem
Dům za 100 milionů dolarů je plný zlata, od aut až po šampaňské

Rezidence Opus v Beverly Hills v Los Angeles je k mání za „pouhých“ 100 milionů dolarů. Majitel, Nile Niami, si jej nechal navrhnout od architekta Paula...  celý článek

Centrem celého bytu je kuchyňský ostrůvek, z něhož vybíhá i deska jídelního...
Moderní loft ve staré pražské továrně aneb využitá architektura

Proměna industriálních budov na bytové domy patří zejména ve velkých městech k velmi žádaným. To platí i o bývalé pražské továrně ETA Regula, kterou v roce...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.