Bezpečnostní dveře se neobejdou bez speciální vložky

- Koupit si bezpečnostní dveře za deset a více tisíc a osadit je tou nejlevnější vložkou je holý nesmysl. podle odborníků by měly být vybavené vložkou a ochranným štítem stejné bezpečnostní třídy, jako jsou samotné dveře.
„Existují tři nejoblíbenější metody, jak zlikvidovat zámek u vstupních dveří, uvádí Ivan Pavlíček z firmy Next. „Nejjemnější metoda spočívá v takzvaném vyhmatání vložky planžetou. Podobných specialistů však není zase až tak mnoho. Většina se spoléhá spíše na hrubou sílu, takže se pokouší zámek odvrtat. S patřičným nářadím lze také velmi jednoduše rozlomit a vytrhnout váleček vložky, vypočítává Ivan Pavlíček.
Sladit jednotlivé prvky
Proti každému z těchto způsobů zničení zámku existuje obrana. Je však potřeba, aby
se při koupi dbalo na to, aby někdo například nenakoupil drahou vložku, kterou osadí do obyčejného dveřního kování. „Někteří zákazníci jsou schopní si koupit vložku za několik tisíc korun odolnou proti vyplanžetování i proti odvrtání, ale nenechají si poradit a zabudují ji do starého dveřního kování. Její zlomení hasákem je otázkou několika okamžiků, upozorňuje Radek Najman z firmy ReneDeza.
Podobně bude postupovat třeba ten, kdo si za zhruba 1800 korun koupí bezpečnostní kování od firmy Rostex, které je však v základní sadě osazeno jednoduchou vložkou, kterou vyplanžetuje kterýkoliv zkušený zloděj. Pak už není nic platné, že je štítek chráněný proti odvrtání.
Jak postupovat
Existuje několik ochranných systémů, které výrobci vložek používají.
Samotná vložka je odolná proti odvrtání - do jejího těla se vkládají manganové tyčinky, které znemožní průnik vrtáku. Pro podobné vložky se pak nemusí používat dveřní štítky, kde je celý systém překrytý tvrzenou ocelí. Stačí, když je profil štítku zvýšený tak, aby nemohlo dojít k rozlomení vložky. Podobné vložky například začala nabízet česká firma Guard, která je vyvinula společně s věhlasnou rakouskou firmou EVVA. Jejich typ G 550 se prodává za 470 korun.
Některé typy vložek jsou odolné proti vyplanžetování - tento prvek bezpečnosti by měl být samozřejmostí u každého bezpečnostního zámku, už proto, že většina pojišťoven tento prvek zabezpečení požaduje při plnění smlouvy neboli placení. Poměrně levně nakoupí ten, kdo koupí dveřní štítek Rostex společně s vložkou FAB pro trojhranný klíč. Tato souprava se prodává asi za 2500 korun.
Vložky ve vyšších cenových kategoriích obvykle využívají systému dvou a více řad stavítek - nejen ve běžném vertikálním směru, ale i horizontálně nebo šikmo k hlavní ose. Některé zámky využívají takzvané interaktivní stavítko. Například firma Mul-T-Lock nabízí za 2500 korun klíč, jehož součástí je volně se pohybující kulička. „Teprve po zasunutí klíče do zámku se celý systém vložky nastaví tak, aby šel zámek otevřít. V tomto systému je zloděj naprosto bez šance, popisuje Radek Najman. Některé firmy používají tři řady stavítek (FAB), mechanická stavítka je možné kombinovat i s magnetickými prvky vestavěnými do klíče a vložky. Existují i speciální systémy bočních drážek, například EVVA nabízí klíč 3KS, který má 30 biliónů variant nastavení profilů. Klíče těchto vložek jsou ovšem přísně registrované a kopie se vyrábějí pouze přímo u výrobce.

Archívní fotografie ukazuje, jak jednoduše se lze dostat do zamčeného bytu. V době, kdy jsou na trhu běžně dostupné akumulátorové vrtačky, nemá běžná vložka šanci odolat.