Okapový chodník

Okapový chodník | foto: Central Group

Bez inženýrských sítí dům nepostavíte

  • 26
Stavba rodinného domů 6+1 v Průhonicích se chýlí ke zdárnému konci, jeho nové majitele čeká za pár týdnů stěhování do nového domova, a my jsme ještě nehovořili o inženýrských sítích.

Vybudování inženýrských sítí (přívodů elektřiny, plynu, kanalizace, vody, osvětlení a příjezdových komunikací) je ta nejdražší investice na ceně běžného pozemku.

Pokud přistoupíte na koupi pozemku, kde sítě jsou opodál a vy se musíte domluvit s ostatními majiteli pozemků na jejich vybudování, máte založeno na dost starostí a také nákladů.

Tyto starosti ale majitelům průhonického domu pochopitelně odpadly, protože kupují moderní typ rodinného domu na klíč a investor se o zasíťování pozemku dobře postaral.

Venkovní přípojky

Všechny venkovní přípojky byly ukončeny na hranici pozemku a do domu je stavebníci přivedli pod zemí, uložené ve výkopech.

Již před zahájením výstavby rodinného domu byly zřízeny revizní kanalizační šachty a vodovodní přípojky. A ještě při provádění základové desky byla položena kanalizační přípojka.

Kanalizační přípojka byla napojena do revizní kanalizační šachty a vedena zapískovaným výkopem k jednotlivým domovním stoupačkám. Ležaté kanalizační potrubí je provedeno ve spádu minimálně 2 % z hrdlových trubek z tvrdého PVC - KG.

Tyto trubky osadili řemeslníci do pískového lože a nad ně ještě navezli třiceticentimetrovou ochrannou vrstvu písku.

Z důvodu velké vzdálenosti čisticích míst od revizní šachty z železobetonových skruží na trase ležaté kanalizace zřídili ještě jednu revizní a čisticí šachtu z tvrdého PVC. Výkop postupně zaváželi po vrstvách a hutnili.

V dalším průběhu výstavby zbudovali přípojky plynu, vody a elektřiny. Plynovou přípojku a elektropřípojku vedli ve společném výkopu s dostatečným odstupem mezi sebou. Elektropřípojka je vedena vodičem CYKY 4Bx16 do domovního rozváděče. Venkovní plynovodní potrubí je provedeno z vysokotlakého polyetylenu PE 32.

Propojení s vnitřním plynovodním potrubím provedli 1,5 metru od domu pomocí speciální spojky. Vodovodní přípojka je realizována z potrubí vysokopevnostního polyetylenu IPE 40 a byla vedena v samostatném výkopu a ukončena v nice pro vodoměr.

Provedení zemních prací u těchto přípojek bylo obdobné jako u kanalizace s tím, že do výkopu plynu a elektro vložili stavebníci výstražný pás barevné fólie (na plyn žlutý a na kabel červený).

Pozor! Při napojování plynového PE potrubí s domovním rozvodem se musí použít originální spojka, která je určena pro spojování v zemi. Na všechny provedené přípojky musí být vypracovány revizní zprávy, popř. tlakové zkoušky nebo zkoušky těsnosti.

Okapový chodník

Okapový chodník okolo domu je tvořen pásem nasypaného kačírku, ohraničeného parkovými obrubníky. Šířka je 50 centimetrů a je přerušen v místech venkovní terasy a schodů. Při provádění se nejprve osadily lapače střešních splavenin, tzv. gajgry. Byly osazeny pod úroveň oblázků a napojeny na kanalizační dešťové roury, které jsou zaústěny do předem vybudovaných vsakovacích jímek.

Veškeré zásypy stavebníci pečlivě hutnili. Po vyměření tvaru okapového chodníku do betonového lože osadili parkové obrubníky. Na dno natáhli pás geotextilie, na který pak navezli vrstvu kačírku frakce 22-32 mm. Kačírek byl předem propláchnut a povrch hráběmi urovnán.

Inženýrské sítě zvyšují cenu, bez nich to ale nejde

Pokud teprve o svém novém domě přemýšlíte, vězte, že inženýrské sítě přivedené k hranici pozemku jsou nutností. Jejich dodatečné přivedení až k pozemku je totiž velmi nákladné, problematické a finančně náročné, proto si zjistěte, zda se v dané lokalitě nacházejí a jaké jsou možnosti jejich napojení (sítě mohou být již přetížené, v důsledku čehož napojení není možné - informace vám poskytne stavební, případně obecní úřad nebo správci daných sítí).

Chybějící rozvody inženýrských sítí vás od koupě pozemku nemusí odradit, ale mohou ovlivnit cenu pozemku, protože investice do stavby budou vyšší. Nepříjemné může být, když se některé sítě v dané lokalitě vůbec nenacházejí. Například pokud není v obci rozvod plynu, ještě to není na překážku, lze ho nahradit jinými zdroji, elektřinou, případně speciálními plynovými nádržemi na jeho uskladnění.

Pokud v daném místě není veřejná kanalizace, může ji nahradit kanalizační nádrž, žumpa nebo čistička odpadních vod. Ve městech to však není tak snadné. Voda a elektřina jsou nejdůležitější. I když pokud neexistuje veřejný vodovod, je řešením vlastní studna (důležitý je rozbor kvality vody), ale bez elektřiny nemůžete začít ani stavět.