Betonepox lze nanášet na nejrůznější materiály a podklady, dokonce i na staré...

Betonepox lze nanášet na nejrůznější materiály a podklady, dokonce i na staré obklady nebo nábytek. Vadí mu pouze vlhká stěna. | foto: Kateřina Němcová

Stěrka, která nahradí podlahové krytiny, výmalbu i obkladačky

  • 53
Podlaha v hale i v kuchyni, stěny ve sprchovém koutu, ale také v sauně nebo velké květníky ponořené do malých bazénků plných mořské vody... Vše má společného jmenovatele: povrch upravený speciální stěrkou s označením betonepox.

Moderní materiál, který se začal v tuzemských interiérech objevovat přibližně před pěti lety, si získává stále větší oblibu. "Použili jsme jej dokonce v novém turistickém resortu na Maledivách, a to jak na sloupech a dalších plochách, tak také na velké květníky, které jsou umístěny v bazéncích s mořskou vodou. Betonepox jsme aplikovali také v sauně, kde se teplota pohybuje kolem 100 stupňů Celsia," vypočítává Benjamin Raich z firmy Němec Luxusní povrchy.

Velmi tvrdá epoxidová stěrka je totiž i bez lakování (doporučuje se CC-PU ochranná vrstva laku v matném provedení) odolná vůči vodě, a to i mořské. Lak se používá na podlahách pro zvýšení čistitelnosti povrchu.

Efektně vypadá i kombinace obkladu a stěrky.

Protože stěrka kopíruje podklad, doporučuje se na stěny použít jako vhodný podklad flexibilní lepidlo a síťovinu. Z lepidel jsou vhodné značky Knauf, Weber nebo Mapei, lepidlo musí být pevné. Na podlaze je nutné mít rovný, pevný a suchý anhydrit nebo cementový potěr. Betonepox lze použít i v případě teplovodního podlahového topení.

Při aplikaci se začíná penetrací, následuje jedna vrstva stěrky o tloušťce přibližně 1,5 mm. Na závěr je možné použít lak, ale pouze na podlahu, stěny se nelakují. Je však nutné počítat s tím, že pečlivá aplikace si vyžádá určitý čas, u plochy kolem 30 m2  počítejte přibližně se čtyřmi dny.

Alternativa k obkladačkám

Zejména architekti pak oceňují u betonepoxu flexibilitu i barevnou škálu, byť nejžádanější zůstává stále šedý odstín (základních barev je však 15, variant stovky), materiál dobře evokuje stále žádanou módní betonovou stěrku.

Na rozdíl od ní však betonepoxu nevadí voda, takže třeba při použití ve sprchových koutech nehrozí tmavě šedé "mapy" na zdech jako u klasické betonové stěrky, kde se může dostat voda pod lak a začít vzlínat.

Po "mapách" přicházejí puchýřky, pak se betonová stěrka začne s největší pravděpodobností dokonce loupat.

"Betonepox je zajímavá a moderní alternativa třeba ke keramickým obkladům. Jen bych jej příliš nedoporučoval tam, kde je hodně tvrdá voda a usazuje se výrazně vodní kámen. Při častém nebo dokonce agresivním čištění by pak mohlo dojít k poškození. Počítejte také s tím, že se při aplikaci jasně ukáže ´rukopis´ řemeslníka, je to ruční práce. Na jeho výběru hodně záleží," říká architekt Tomáš Klanc.

Betonepox je možné aplikovat téměř na jakýkoliv podklad, dokonce na staré obkladačky, takže si ušetříte nepříjemnou práci s odstraňováním. Vrstva stěrky se pohybuje kolem 1,5 až 2 mm.

"Původní stěrku neustále zdokonalujeme. Během posledních tří let jsme vyvinuli její další varianty s názvem betonepox soft a betonepox fine," upozorňuje Josef Němec z firmy Němec Luxusní povrchy.

Betonepox odolává i vysokým teplotám, bez problému jej lze tak použít třeba při povrchových úpravách okolí krbu.

Potřebný odstín lze připravit přesně "na míru".

Nepravidelnosti jako přednost

Povrch betonepoxu není zcela hladký, objevují se na něm drobné nepřesnosti, nepravidelnosti a kaverny, přesto však údržba s ohledem na vysokou odolnost bývá bez problémů. Lze jej použít i na fasády domů.

Vysoká odolnost vůči mechanickému namáhání je důležitá hlavně u podlah. Případné drobné poškození povrchu lze relativně snadno odstranit.

Cena se pohybuje podle provedení kolem od dvou a půl tisíc za metr čtvereční.

Betoepox lze použít také na podlahy a barevně sladit s dalším vybavením podle potřeby.