Bazény: tipy a triky, aby dobře sloužily

  • 6
Bazén u rodinného domku či rekreačního objektu, třeba jen malý, je stále oblíbenější. Zvláště když hygienicky nezávadných vodních ploch, kde by se bez obav bylo možné v přírodě za parného dne osvěžit, je už jen poskrovnu. A protože k hlavnímu využití těchto sezonních bazénů (nadzemních i polozapuštěných) dochází hlavně v období školních prázdnin a letních dovolených, je nejvyšší čas na jejich uvedení do provozu.

Voda vyžaduje stálý dohled
Příprava má v podstatě dvojí podobu. První se týká bazénů, které byly přes zimu uskladněny a nyní se znovu instalují a napouštějí čerstvou vodou. Druhou skupinu představují bazény, v nichž voda po minulé sezoně zůstala zakonzervovaná. Ať však jde o ten či onen způsob přípravy bazénu k provozu, hlavní pozornost se vždy soustřeďuje právě na vodu, na její ochranu před různými přírodními mikroorganismy v podobě řas, bakterií a virů.

"Bazén je pro letní zahradu opravdu velké potěšení," říká vedoucí bazénového střediska pražské firmy Kontis Lubomír Konečný ml. "Ale neobejde se bez pravidelné péče o čistotu a nezávadnost vody, a to jak pomocí mechanických prostředků, tak pomocí bazénové chemie." Už sama příprava na letní provoz má prý řadu požadavků, které je třeba respektovat.

Jak tedy postupovat?

* Při každém odzimování bazénu a před jeho novým naplněním vodou je nutné stěny i dno bazénu důkladně očistit a zbavit všech zbylých usazenin a nečistot. K ošetření a obnovení původní barvy a lesku jednotlivých částí je nejlépe použít k tomu určený bazénový čisticí přípravek (například Azuro Clear).

* Po napuštění vody je nutné ihned zahájit filtraci. A to tak, aby obsah vody byl za 24 hodin profiltrován nejméně dvakrát. Podle zkušeností se nejlépe osvědčuje písková filtrace. Má dlouhodobou vysokou účinnost a velmi jednoduchou údržbu. Souběžně s filtrací je nutné odstraňovat plovoucí nečistoty síťkou a usazeniny na dně vysavačem dna.

* Dalším nezbytným úkonem je první ošetření vody chlorovými přípravky (včetně stabilizátoru chloru). Tak se ve vodě zničí zárodky mikroorganismů. Pokud je bazén napouštěn několik dnů, musí se voda ošetřit nejpozději koncem prvního dne napuštění (přípravky Chlor-šok-G, Chlor-stabil).

* Tři až čtyři dny po naplnění bazénu, ale nejpozději do jednoho týdne je potřeba hodnotu pH ve vodě upravit; ideální je v rozmezí 7,2 až 7,6 pH. Této hodnoty dosáhneme pomocí chemických přípravků pod názvem pH-minus nebo pH-plus.

* Už v této době je nutné chránit hladinu vody krycí plachtou. Zabraňuje se tak odpařování už ošetřené bazénové vody a hlavně pronikání nečistot do bazénů z ovzduší. A to listí, různého smetí a také pylu, který se v této době hojně vyskytuje. Ten nejen snižuje účinnost filtrace, ale přispívá ke znehodnocování vody. V chladnějších dnech lze využít i solární plachtu, která napomáhá k udržení vyšší teploty vody.

Chemie střeží čistotu

Splněním těchto hlavních zásad jsou vytvořeny podmínky nutné pro obnovení provozu bazénu. V dalších dnech už bude následovat hlavně čekání na vhodnou chvíli, kdy je možno ponořit se do průzračně čisté vody. Současně však je třeba ihned dodat, že péče o bazén musí neustále pokračovat, a to pravidelnou kontrolou vody pomocí testeru a úpravou bazénovou chemií v intervalu dvakrát týdně. To se týká i bazénů, kde voda byla po sezoně zakonzervována a v minulých týdnech či dnech musela být "oživena".

Co dělat, aby byl bazén stále krásný

Zahradní bazén u rodinného domu, chalupy či chaty bezpochyby přináší radost a užitek. Avšak potěšení není zadarmo. S tím musí počítat i ti, kteří si bazén budou teprve nyní pořizovat a nemají s jeho provozováním praktické zkušenosti. Ani ve snu si nelze představit, že bazén stačí na počátku léta napustit a pak už se v něm až do podzimu bezstarostně šplouchat. Naopak ­ stálá údržba je bezpodmínečně nutná.

* Pravidelně měřit a regulovat pH
Správná hodnota pH má pozitivní vliv na účinnost některých přípravků (zejména chlorových) na úpravu vody, na fungování zařízení i na životnost bazénu. Je-li voda kyselá (kolem pH 6), dochází k rezavění kovových částí bazénu, blednutí barev plastových částí a nátěrů. Naopak zásaditá voda (kolem pH 8,2) způsobuje zákal vody vlivem vylučování vápníku železa a manganu, zápach po chloru, dráždění očí a pokožky, horní ucpání filtru apod.

* Dezinfekcí zajistit hygienicky nezávadnou vodu
Dezinfekce je nejdůležitější částí pravidelné péče o vodu, protože pomocí chloru likviduje vznikající mikroorganismy. Ideální obsah chloru je 0,5 mg/litr vody. Před uplatněním chlorových přípravků je nutno nejdříve zkontrolovat a upravit pH. Při rovnoměrném používání bazénu jsou vhodné pomalu rozpustné tablety nebo granulát (G). Obsah chloru se měří dvakrát týdně, v období horka a při velkém provozu i vícekrát. Šokovou dezinfekci je vhodné použít tehdy, když má voda sníženou kvalitu (je zabarvená, případně je cítit), a také - je-li bazén silně zatížen koupajícími se lidmi či v době parných dnů.

* Nedopustit tvorbu řas
Slizké plochy na stěnách a dně bazénu ­ případně i na dlažbě v jejich blízkém okolí ­ způsobují řasy. A ty jsou živnou půdou pro bakterie. Nápravu lze v tomto případě zajistit protiřasovým přípravkem ALG. Pro nejsnadnější údržbu vody se v praxi osvědčilo používat dezinfekční chlorovou trojkombinaci (přípravek Chlor-Trio). Vedle zajištění dezinfekce současně zabraňuje vzniku řas a odstraňuje pomocí takzvané flokulace (srážení) i nečistoty. Při vysokých teplotách či deštích se však doporučuje přejít na Chlor-T a Chlor-šok-G.

* K udržení vysoké kvality vody napomáhá i to, že do bazénu nebudete vstupovat opocení, se špinavými chodidly nohou, natřeni opalovacími krémy. Vyplatí se osprchování.

* Rada na závěr: může se stát, že bazén nebudete delší čas používat a nebudete se chtít zabývat jeho údržbou. V tom případě upravíte vodu na ideální hodnotu pH a do dávkovače chloru dáte trojnásobnou dávku pomalu rozpustných chlorových tablet Chlor-T. Bazén se zakryje fólií a zajistí se, aby bylo denně spuštěno filtrační zařízení na dobu, kterou doporučuje výrobce tohoto zařízení. Před začátkem dalšího používání bazén zkontrolujte a upravte hodnoty pH a chloru.

JAK SI RYCHLE POMOCI...
... když je voda zakalená
Důvodem mohou být přemnožené bakterie vlivem vysokých teplot, silného deště, akumulace nečistot nebo velkého provozu v bazénu ­ snížený výkon filtru.
Pomoc:
1. Upravíme hodnotu pH na 7,2 až 7,6 použitím přípravků pH-plus nebo pH-minus
2. Uplikujeme šokovou dezinfekci přípravkem Chlor-šok-G
3. Přidáme flokulant
4. Nepřetržitě filtrujeme, až je voda opět čistá

Zdroj: Bazénová chemie Azuro

Nezbytné doplňky k bazénu a jejich orientační ceny

(Jako příklad byl vybrán bazén o obsahu devět krychlových metrů se schůdky za cenu kolem 7500 Kč.)

Písková filtrace Azuro 4m3 11 000 Kč

Skimmer 1000 Kč

Astral 25 Kg 150 Kč

Podložka bazénu 300 A ,B 900 Kč

Hadice prům. 32 mm min. 3,5 m 260 Kč

Kapkový tester 400 Kč

Plovák na chlor 300 Kč

Bazénová chemie Azuro:

* M-Chlor šok G ­ 1 kg 350 Kč
* pH-plus 0,9 kg 140 Kč
* pH-minus 1,5 kg 190 Kč
* ALG l litr 300 Kč
* Chlor TRIO 1 kg 100 Kč

Při každém odzimování bazénu a před jeho novým naplněním vodou je nutné stěny i dno bazénu důkladně očistit a zbavit všech zbylých usazenin a nečistot.