Pohodovou dovolenou vody lze strávit i doma, bazén představuje investici na...

Pohodovou dovolenou vody lze strávit i doma, bazén představuje investici na řadu let. | foto: Albixon

Dopřejte dětem i sobě moře na zahradě. Třeba malé, ale bezpečné

  • 29
Lidé teď více než kdy jindy pečlivě vybírají, kde stráví léto. Bojí se rizikových zemí i viru zika. A tak není divu, že stoupá zájem o domácí dovolenou, a tím i o bazény či vířivky. Zvlášť když „malé slané moře“ lze mít na zahradě u domu či na chatě.

Ještě před pár lety by nikdo nevěřil, že čeští turisté budou mít větší zájem o Slovensko než o Chorvatsko, že bude klesat zájem o Turecko i severní Afriku včetně Egypta nebo Tuniska, dříve hodně vyhledávaná místa.

Bazén lze doplnit o zastřešení, které prodlouží dobu jeho využívání třeba na šest měsíců roce.

Ale stejně jako se mění zájem o konkrétní destinace, mění se i priority majitelů bazénů. A že jich v Česku je: na každé třetí zahradě rodinného domu nebo chaty najdete trvale umístěný bazén, takže se jejich počet odhaduje přibližně na půl milionu.

K tomu klidně přidejte tak 400 tisíc nafukovacích bazénů. Víc jich v přepočtu na sto tisíc obyvatel mají už jen Francie a Španělsko.

A právě proto, že je v Česku tolik bazénů, je nejvyšší čas vyzkoušet si znalosti o jejich provozu a používání i formou soutěže, jejímž partnerem je bazénový specialista, společnost Albixon.

Čím čistit

Pokud jde o úpravu vody, pak zatím vede bezchlorová, založená na bázi aktivního kyslíku, ale přibývají i modernější a bezpečnější způsoby, od UV lamp, ionizátorů až po solonizační jednotky. Bez kvalitní úpravy a čištění vody totiž nemá bazén smysl.

Snem každého majitele bazénu je mít neustále během koupací sezony křišťálově čistou vodu. Toho lze docílit několika způsoby. Ten „klasický“ spočívá v používání chlorových tablet nebo přípravků na bázi chloru (chlornan sodný).

Ten však může někomu způsobovat alergické reakce, svědění kůže, pálení očí, zarudnutí kožních poranění, podráždění sliznice a podobně. Nevýhodou je také přímý vliv chlorování na zvyšování hodnoty pH vody v bazénu. Hlavně tam, kde jsou malé děti, nebývá chlor optimálním řešením.

1. Prvním bezchlorovým postupem je dezinfekce pomocí elektrolýzy chloridu sodného (NaCl - sůl bez přidaného jódu). Princip této metody je založený na rozkladu chloridu sodného bezpečným elektrickým proudem. Úprava vody solí efektivně vyčistí bazén, sůl navíc působí příznivě na pokožku těla.

2. Další možnost představuje dezinfekce ionizací, tedy forma úpravy vody pomocí iontů mědi a stříbra (které mají přirozené antiseptické účinky). Tato úprava je spolehlivá, ale přesto se u této formy úpravy vody neobejdete bez malého množství přidaného chloru (ionizátory vyčistí až 95 % bazénové vody, takže stačí přidat minimální množství chlorové chemie).

3. Mezi fyzikálními metodami je nejúčinnější dezinfekce ultrafialovým zářením. Používá se však jen u menších objemů vody v rodinných bazénech, nezaručí vám však, že nedojde k opětovnému infikování vody.

Dezinfekce UV zářením neovlivňuje barvu, chuť ani vzhled vody. Jejím používáním lze snížit potřebu dalších chemických zásahů, i když bez nich se stejně neobejdete. Díky nízkým pořizovacím a provozním nákladům stojí tento systém za zamyšlení. Během úpravy vody totiž nevznikají žádné škodlivé látky.

4. Velmi komfortním způsobem úpravy vody v bazénu jsou zařízení označovaná jako solničky nebo solonizační jednotky. Pracují na principu elektrolýzy, kdy se do bazénové vody rozpustí 0,4 – 0,5 % koncentrace soli, což odpovídá přibližně slanosti našich slz nebo fyziologického roztoku. Obsah soli v mořské vodě je kolem 3,5 procent.

„Solničku lze doplnit i o wi-fi modul, takže ji můžete ovládat na dálku přes internet. Užitečná je také sonda Redox, která sleduje míru znečištění bazénu a zcela automaticky dávkuje sůl,“ vysvětluje Alena Rozšafná ze společnosti Albixon.

Domácí „moře“ si lze pořídit na desítky let, je však nutné předem si spočítat náklady nejen na pořízení, ale také na provoz.

Příjemné jako moře
Trend „solniček“ má řadu důvodů. Roztok soli v případě použití solonizačních jednotek nezpůsobuje žádné nepříjemné či alergické reakce, naopak působí příznivě na pokožku stejně jako mořská voda.

Při elektrolýze prochází neškodný elektrický proud mezi elektrodami instalovanými ve filtračním okruhu a z nich se do vody uvolňuje volný chlor, který okamžitě dezinfikuje vodu. Volný chlor nezpůsobuje ve vodě při optimální koncentraci zápach jako chlorové tablety a nemění její chuť.

Systém je maximálně šetrný vůči lidskému organismu a má příznivé účinky na lidskou pokožku. To samozřejmě platí, pokud v bazénu udržujete ideální hodnotu kyselosti vody.

Výhody slané vody:

  • nezpůsobuje alergické reakce a červenání a pálení očí
  • je šetrnější k pokožce, nezpůsobuje vysychání
  • potlačuje růst mikrobů
  • žádné ruční dávkování chemikálie
  • bakterie legionella nemá ráda slané prostředí
  • pozitivně působí na kožní onemocnění, má hojivé účinky
  • má aseptické účinky
  • žádný „chlorový zápach“
  • dezinfekce vody je velmi výhodná z hlediska nákladů
  • nehrozí žádné úrazy a zranění chlorovým granulátem nebo chlorovým louhem

Klidnou dovolenou bez stresu ocení každá rodina.

Sůl však může mít i drobné nevýhody. Sůl poškozuje nerezové části bazénu, které začnou postupem času korodovat. V ohrožení jsou tedy nerezové žebříky, tepelné výměníky, nerezové elektrické ohřevy a další příslušenství. Pokud tedy uvažujete o slané vodě v bazénu, je dobré instalovat všechny tyto části z plastu nebo z titanové oceli.

Solonizační jednotka se snadno instaluje do nových i do již postavených bazénů. Stačí mít technologickou šachtu nebo místo, kde je uložený stávající filtr. Podmínkou je průtok vody o minimální hodnotě 6 m3 za hodinu.

Zařízení na elektrolýzu stojí ovšem v řádu desítek tisíc korun, menší provedení lze už pořídit kolem 25 tisíc. Další investici sice představují náklady na bazénovou sůl, ty jsou však velmi nízké: na jednu sezonu pro bazén s objemem 30 m3 spotřebujete množství asi za 1 500 korun.

Jde o údaj u bazénu, u kterého se na začátku koupací sezony zcela vyměnila voda. Bazén však zůstává dezinfikovaný i v případě dlouhé nepřítomnosti majitele. „Solničku“ proto doporučují odborníci pro „pevné bazény“ jako nejméně náročné zařízení.

Soutěž Moře na vaší zahradě

Nechce se vám investovat do nového zařízení na úpravu a čištění vody? Nemusíte. Stačí, když budete nadcházející tři týdny pečlivě sledovat články věnované této tematice na webu bydlení iDNES.cz, případně se podívat na webové stránky společnosti Albixon.

Celkem ve čtyřech článcích se dozvíte řadu důležitých informací k této problematice. Pokud pak na závěr (v testu zveřejněném 26. 4.) odpovíte správě na všechny tři otázky, máte šanci být zařazení do slosování a vyhrát některou ze tří opravdu atraktivních cen od společnosti Albixon:

Hlavní výhrou v soutěži je automatická solnička Hidrolife s funkcí hlídání pH v hodnotě 42 350 Kč, druhou cenou automatický bazénový vysavač Scrubber v hodnotě 30 250 Kč a třetí cenou solární sprcha Big Happy v hodnotě 7 248 Kč.

Více o soutěži zde.

Zejména s ohledem na děti je třeba volit ten nejsprávnější způsob čištění vody.