Chátrající jatka v Ostravě stojí vedle marketu majitele - firmy Bauhaus.

Chátrající jatka v Ostravě stojí vedle marketu majitele - firmy Bauhaus. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Hobbymarket zavírá, co bude s historickými jatky v Ostravě?

  • 17
Po letech debat o tom, zda Bauhaus opraví památkově chráněný komplex historických jatek v centru Ostravy, je jasno. Společnost zavírá svou prodejnu a všechny nemovitosti i s jatkami jsou na prodej či k pronájmu.

Když před osmnácti lety radní Moravské Ostravy a Přívozu souhlasili s prodejem dvaceti hektarů pozemků v centru města brněnské společnosti Bauhaus IMMO pro výstavbu hobbymarketu, doufali, že firma také opraví zchátralou industriální památku z konce 19. století - městská jatka.

Byla to jedna z jejich podmínek, jenže se nedostala do kupní smlouvy. I to je důvod, ale ne jediný, proč se jejich naděje nenaplnily a už nenaplní.

Historie městských jatek

1772 - Rozdělení Polska a připojení Haliče k Rakousku přispělo k rozvoji řeznické živnosti v Ostravě. Po zrušení celních bariér lidé z Haliče prodávali v Ostravě velké množství levného masa. Centrum bylo na dnešním Smetanově náměstí.
1881 - V centru města na Porážkové ulici vyrostla městská jatka. Postupně se rozšiřovala a modernizovala: poprvé již koncem století, pak v letech 1924–1925.
1970 - Stará jatka nahradil moderní Masokombinát Martinov. Komplex budov začal sloužit jiným účelům, jejich posledním uživatelem byly Technické služby Ostrava.
2013 - Budova jatek je jako vzácný příklad tradiční průmyslové architektury chráněna státem, ale už třicet let chátrá. Nyní je na prodej.

Firma, která památkově chráněnou budovu dodnes neopravila, ji nyní nabízí k prodeji či pronájmu společně s objektem své prodejny, skladů i pozemků s parkovištěm.

"Současná podoba prodejny již nevyhovuje aktuálním trendům prodeje v tomto segmentu trhu," potvrdil její plánované uzavření mluvčí firmy Tomáš Hanzlík s tím, že ukončení provozu již fakticky probíhá a podle předpokladů potrvá zhruba tři měsíce.

Aleš Pacal, český zástupce společnosti Bauhaus, který má pověření jednat za vlastníka nemovitostí, upřesnil, že asi do konce března bude firma vyprodávat zlevněné zboží, teprve pak obchod zavře.

Zaměstnancům i úřadu práce firma už oznámila, že o práci v Ostravě tak přijde až 43 lidí.

"Vážíme si jich a chceme nabídnout možnost přechodného umístění v jiných pobočkách, především v Praze. Nechceme totiž Ostravu opustit natrvalo, jen jsme stále nenašli vhodné prostory pro výstavbu moderní prodejny," dodal Pacal.

Právě on má jednat se zástupci města i dalšími zájemci o koupi či pronájmu nemovitostí Bauhausu včetně městských jatek, o které se zajímá město.

Firma má zájem prodat či pronajmout vše jako jeden celek, cenu nesdělila, ale může se pohybovat okolo 100 milionů korun. Primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) by rád zachránil jatka, ale prodejnu kupovat odmítá. "Nenašel bych pro to podporu," míní.

Jednání mezi Bauhausem a městem Ostravou o případné koupi jatek zprostředkoval už před časem podnikatel a radní Moravské Ostravy Lukáš Semerák (Hnutí Ostravak). K žádné dohodě ale podle něj dosud nedošlo, navíc se domnívá, že město by udělalo jen dobře, kdyby koupilo jatka i s prodejnou.

"Ostrava má velmi málo kulturních památek a jatka rozhodně patří mezi ty, které bychom měli zachovat. Městu se k tomu nyní nabízí šance, kterou by mělo chytit za pačesy," říká Semerák, který se obává, že pokud všechny nemovitosti získá jiná firma, bude to znamenat definitivní zánik jatek.

Podle něj by se městu vyplatilo odkoupit všechny nemovitosti už proto, aby ovlivnilo další vývoj zajímavé lokality v centru města.

"Sklady u fungujícího hobbymarketu dnes blokují výstavbu prodloužené Porážkové. Pokud nemovitosti koupí město, může opravit jatka, postarat se o výstavbu nové silnice a pak zbývající nemovitosti prodat nebo si tam třeba vybudovat nové středisko správních činností, které mu chybí," přibližuje svůj pohled na věc Semerák. Primátor města má však jiný názor.

"Pověřili jsme náměstka Hrabinu, aby za město jednal s Bauhausem. Věřím, že pro koupi jatek bych v radě i zastupitelstvu podporu našel, ale pro koupi celého komplexu nemovitostí ne. O ničem takovém jsme zatím ani nejednali. Je totiž krize a investoři se sem nehrnou. Už teď máme řadu pozemků, třeba v Mošnově, o které není velký zájem. Vkládat další peníze někam, kde budou roky ležet, to bychom mohli, jen kdybychom měli neomezené zdroje," vysvětlil.

Aleš Pacal netají, že pro firmu by bylo nejjednodušší prodat či pronajmout všechny nemovitosti jednomu zájemci, ale připouští, že všechny možnosti jsou otevřené.

"V příštích dnech budeme jednat se zástupci města i dalšími zájemci. Pokud se najde vážný zájemce jen o obchod a město bude chtít jen jatka, můžeme se vzájemně dohodnout. Nebráníme se žádné možnosti," říká Pacal.

Památkáři: Cenná jatka stojí za záchranu

Podle památkářů jsou jatka jednou z nejvýraznějších a zároveň nejohroženějších kulturních památek v Ostravě. "Je to historicky a architektonicky cenný objekt z režného zdiva. Je zchátralý a vyžaduje generální opravu, ale jeho záchrana je smysluplná. Má výhodnou polohu, může v něm být například obchodní či kulturní centrum," nastínila Marie Bartošová z Národního památkového ústavu.