Podtitul výstavy je citát architekta Le Corbusiera, který pronesl v roce 1935 při návštěvě Zlína

Podtitul výstavy je citát architekta Le Corbusiera, který pronesl v roce 1935 při návštěvě Zlína | foto: Repro, Dalibor Glück,  MAFRA

Baťův Zlín obdivoval i legendární francouzský architekt Le Corbusier

  • 12
Unikátní výstava přibližuje budování Zlína v meziválečném a raném poválečném období, kdy město dostalo svoji nezaměnitelnou podobu, kterou oceňovali i legendární architekti.

Když v roce 1935 navštívil Zlín geniální francouzský architekt Le Corbusier, specifický styl místní architektury mu učaroval. "Zlín jest zářivým fenoménem," prohlásil uznale muž, považovaný za jednu z legend funkcionalismu.

Tato slova jsou také podtitulem výstavy, která včera odstartovala ve zlínském Domě umění. Představuje zlínskou architekturu v letech 1910-1960. Připravila ji zlínská Krajská galerie výtvarného umění a Národní galerie. Výstava už se konala v Praze a Mnichově. Hlavně v Praze byla neobyčejně úspěšná, vidělo ji přes sto tisíc lidí.

Unikátní výstava přibližuje budování Zlína

Součástí expozice jsou poutače a plakáty na Baťovy boty z celého světa

"Úspěch, který sklidila, nás až zaskočil. Zlínská architektura je očividně pořád velký pojem," říká Radomíra Sedláková z Národní galerie, která na výstavě spolupracuje. Kvůli omezenému rozsahu je ve Zlíně vystavená asi třetina exponátů.

Mezi nimi se ale najdou skutečné perly. "Některé exponáty jako územní plán Gahury z roku 1935 či originály od fotografů Josefa Sudka a Rudolfa Brunera Dvořáka však návštěvníci mohou vidět úplně poprvé," upozornila Sedláková.

Lidé uvidí plány mrakodrapu či Společenského domu

Expozice přibližuje zejména unikátní architekturu v první polovině 20. století či velkorysé projektování zahradního města Zlín.

Návštěvníci si mohou prohlédnout původní plány budov, dobové fotografie, modely staveb, kolekci obuvi z Baťových závodů, firemní plakáty, propagační materiály nebo plány domů pro zaměstnance firmy Baťa.

Unikátní výstava přibližuje budování ZlínaUnikátní výstava přibližuje budování Zlína

Kolektivní dům ve Zlíně

Expozice dokumentuje i obchodní komoditu, na které celý rozmach Zlína stojí - Baťovy boty. Modely a plán Společenského domu, Velkého kina, Morýsových domů, baťovských domků a dalších typických staveb dokumentují rozmach meziválečného Zlína.

"Lidé však uvidí nejen tehdejší architekturu. Udělají si i obrázek o tom, jak probíhala Baťova výchova mladých žen a mužů," uvedla kurátorka výstavy Ladislava Horňáková.

Unikátní výstava potrvá v Domě umění do 29. srpna. "Je to pro nás největší akce roku," přiznal ředitel Krajské galerie ve Zlíně Dušan Mílek. Expozici doprovodí komentované prohlídky.

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY K VÝSTAVĚ

Úterý 20. dubna, 16 hodin
T. Mikulaštík: Umění ve Zlíně ve 30. a 40. letech, grafický kabinet zlínského zámku
Úterý 25. května, 16 hodin*
L. Horňáková: Zlín, model vzorového moderního města
Úterý 1. června, 16 hodin*
L. Horňáková: Osobnosti architektury meziválečného Zlína
Úterý 8. června, 16 hodin*
R. Sedláková: Zlín: vize a skutečnost

* Prohlídky vždy v Domě umění