Můj baťovský domek. Jak se žije ve zlínské dělnické kolonii

  • 49
Třicet let, tak dlouho měly lidem sloužit dělnické kolonie ve Zlíně. Navzdory původním plánům v nich majitelé žijí dodnes. Masová výstavba byla postupně zařazena do chráněné památkové péče. Životní styl, potřeby a nároky na bydlení se ovšem změnily.

Majitelé své milované baťovské domky začali rekonstruovat a přizpůsobovat současnému modernímu stylu. Jak se jim to povedlo, zjistíte na výstavě v Galerii UM (dříve Galerie VŠUP) v Praze 1.

Projekt Jitky Ressové pojmenovaný Můj baťovský domek se věnuje architektuře zlínského baťovského bydlení v dnešní době.

Baťovské domky

Výstava na vybraných devatenácti příkladech zdařilých rekonstrukcí baťovských domků ukazuje možná řešení problematiky úprav domů v památkově chráněném území Zlína.

Návštěvník se ocitne uprostřed urbanismu města a seznámí se s projekty prostřednictvím nákresů, modelů a souboru fotografií Libora Stavjaníka. 

Vše doplňuje zvukový záznam a filmový dokument, jehož autorkami jsou Jitka Ressová a Gabriela Janková. Výstava je pokračováním stejnojmenné výstavy, která proběhla na jaře roku 2012 ve Zlíně.

V soukromém životě musí být zaměstnanec králem

Vize Tomáše Bati vybudovat ze Zlína město pro 50 tisíc obyvatel zapříčinila stavební boom, který si vynutil nejen velkorysé urbanistické stavební řešení, ale především výstavbu domků pro individuální bydlení zaměstnanců firmy.

Od dvacátých let byly zastavovány čtvrti jako Letná, Zálešná, Podvesná, Díly nebo Lesní čtvrť. Výstavba rodinných domů se stala prioritou pro řešení bytové otázky.

INFORMACE

  • Místo: Galerie UM,
    Náměstí Jana Palacha 80, Praha 1
  • Termín: 27. 2. 2014 - 12. 4. 2014
  • Otevřeno: po-so
    10-18 h
  • Vstup zdarma

"Průmyslový zaměstnanec je při své práci služebníkem, musí proto mít takové možnosti soukromého života, aby se cítil ve svém domě králem," vysvětluje v roce 1944 F. L. Gahura naplňování Baťových plánů.

Masová výstavba však měla sloužit jen po dobu třiceti let, navzdory původním plánům slouží obyvatelům města dodnes. Z dělnického bydlení se stalo místo chráněné památkovou péčí, bydlí zde rodiny starousedlíků, jejichž prarodiče byli u Bati opravdu zaměstnáni, stěhují se sem jejich potomci, ale i noví obyvatelé města, kteří jsou hrdi na zdejší architekturu.