Baťovské domky ve Zlíně byly postaveny ve 30. a 40. letech 20. století.

Baťovské domky ve Zlíně byly postaveny ve 30. a 40. letech 20. století. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Baťovské domky slouží perfektně již 80 let. Přežily všechno

  • 47
Domky vznikaly ve Zlíně zejména ve 30. letech minulého století. Při jejich opravě bývá největším problémem tepelná izolace. Většina domků je postavena dobře, i když to bylo levné bydlení stavěné jen na třicet let.

Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny.

Ve zlínských částech Letná, Podvesná, Zálešná, Nad Ovčírnou, Lazy či Díly tak postupně vyrostlo přes dva tisíce staveb, které dodnes dávají Zlínu jeho charakteristický ráz. První domky měly mansardovou, další už rovnou střechu.

"Bylo zde několik stupňů bydlení. Svobodárny pro svobodné muže, internáty pro mladé a studující a rodinné bydlení. Zde byly nejvyšším standardem jednodomky. Výstavba ale začala čtvrtdomky, kde bydlely čtyři rodiny. Nejrozšířenějším typem pak byly půldomky, kde bydlely dvě rodiny. Každá měla vchod ze své strany a každá tam měla svoji zahrádku," říká zlínská architektka Jitka Ressová.

Nepřehlédnutelné baťovské domky

Podle ní domky po úpravách splňují standardy současného bydlení. "Hodně přesluhují, ale konstrukce bývají celkem zdravé, dřevo pořád funguje a cihly jsou stále nosné. Největší problém není se statikou, ale s tepelnou izolací domků, která nevyhovuje dnešním požadavkům. Je třeba vyměnit všechny vnitřní instalace, zrekonstruovat koupelnu a kuchyni a zateplit dům i střechu," popsala nutné úpravy letitých staveb architektka.

Podle ní je nejlepší, pokud majitel respektuje původnost svého domku. "Nejlepší jsou klienti, kterým se domy líbí tak, jak jsou a nepožadují třeba plastová okna. Shledávají, že bydlení v baťovské zástavbě má své kouzlo. Uvnitř se přitom dá vymyslet spousta zajímavých řešení tak, aby to investorovi vyhovovalo. I když je to založeno na skromnosti, pořád se jedná o pěkné bydlení se zahradou v docházkové vzdálenosti do centra," míní Ressová.

Lesní čtvrt ve Zlíně

Základní rekonstrukce dobových staveb vyjde podle ní zhruba na 300 tisíc korun, podle náročnosti klienta se náklady mohou vyšplhat třeba až ke dvěma milionům. "To v případě, že člověk chce mít všechno nově zaizolované, vyměněné rozvody i topení," dodala architektka.

V minulých letech se při opravách dva baťovské domky zřítily. Loni v listopadu spadlo stavení právě v části Letná, v červenci 2008 se zřítila část domku na Podvesné (viz článek Ve Zlíně se zřítil baťovský domek, nejspíš měl podkopané základy).

Podle Ressové však při dodržení základních statických náležitostí riziko nehrozí. "Jeden z domků jsem viděla asi dva dny před tím, než spadl, a žasla jsem nad tím, jak to takhle může někdo dělat. Byla to velká nedbalost investora a stavební firmy," uzavřela.