Barvy: jak se v nich vyznat a kterou vybrat

  • 7
Léto je v plném proudu a hezké počasí přímo láká k pracím kolem domu. Objevila se totiž rezavá místa na plotě, okna jsou také oprýskaná, podobně i lavička na zahradě. Co s tím? Natřít! Může se to zdát zcela jednoduché, ale i natírání skrývá určitá úskalí. Samému natírání, ať už dřeva či kovu, musí předcházet kvalitní příprava, která je základem úspěchu.
Neméně důležité jsou samozřejmě i správné barvy, laky, ředidla, tužidla, štětce a další pomocné přípravky. Zapomínat nesmíme ani na vhodné počasí. Pro zasychání nátěrů je totiž ideální teplota kolem 20 stupňů. Nižší teplota znamená výrazně pomalejší zasychání, přičemž by se mohl natřený povrch poškodit. Zcela určitě by se nemělo natírat za deště a velmi horkého počasí.

Než se začne lakovat
Natírání dopadne dobře pouze při správné předúpravě podkladu. "Pokud jde o renovační nátěr, je nutné především dokonalé odstranění starých nátěrů," říká Václav Trnka z firmy Colorlak. Z dřevěného podkladu odstraníme starý nátěr třemi různými způsoby - mechanicky, tepelně nebo chemicky. Mechanicky barvu či lak odstraníme broušením nebo škrábáním, ale opatrně, aby se dřevo nepoškodilo. "Pro dřevo je však nejšetrnější metodou odstraňování starého nátěru za použití horkého vzduchu," upozorňuje Trnka.

Nátěr změkne, a pak se dá seškrábnout ocelovou špachtlí. Chemicky se odstraňují pomocí odstraňovačů starých nátěrů. Nanesou se na barvu pomocí štětce a po výrobcem doporučené době se rozpuštěný starý nátěr seškrábne ocelovou špachtlí či drátěným kartáčem. Stejný postup lze uplatnit i u kovového podkladu. Kov musí být před natíráním ošetřen především proto, aby se co nejvíce zamezilo korozi.

"U špatně předpřipraveného kovového povrchu se může rez později šířit i pod nátěrem, tím dochází ke znehodnocení nátěru," vysvětluje Trnka. Nejúčinnější ochranou proti novému rezivění jsou potom kvalitní ochranné podkladové nátěry.

Která barva je ta správná?

Na trhu je plno nejrůznějších nátěrových hmot. Která barva je však k čemu? Vždyť barvy a laky nejsou jen tak náhodně smíchané složky. Většinou na sebe dokonce navazují celé nátěrové systémy. Základový, podkladový a vrchní nátěr se musí navzájem doplňovat. Proto je vhodné tyto řady dodržovat a používat je tak, jak doporučuje výrobce. "Není dobré ani směšovat nátěrové hmoty různých výrobců," doplňuje Trnka.

KOLIK VRSTEV NÁTĚRU
napouštědlo
* nové dřevo - dvě vrstvy
* staré dřevo - jedna vrstva

základní barva
* jedna až dvě vrstvy vrchní barva
* minimálně dva nátěry

jednovrstvé barvy
* minimálně dva nátěry

POSTUP PŘI NATÍRÁNÍ DŘEVA:

krycí nátěr
1. odmastit, přebrousit
2. napouštědlo
3. základní barva
4. vrchní barva

lazurovací nátěr
1. odmastit, přebrousit
2. napouštědlo
3. lazurovací lak

POSTUP PŘI NATÍRÁNÍ KOVU:

1. očistit, odrezit, odmastit
2. základní barva - antikorozní
3. vrchní barva

ROZDĚLENÍ NÁTĚROVÝCH HMOT
Lazurovací laky

Zajišťují ochranu dřeva a současně upraví barevný tón. Struktura dřeva zůstává zachována.
* vodou ředitelné - například: Fortelux aqua (Colorlak), Telux (Barvy Tebas)
* rozpouštědlové - například: Luxol (Balakom), Lusonol Plus (Colorlak), Oversol (Commenda)

Bezbarvé laky

Jde o transparentní ochranné nátěry především na dřevo.
* vodou ředitelné - například: Parket aqua (Colorlak), Parketol (Balakom), Apurex satin (Barvy laky Lanškroun)
* rozpouštědlové - například: Celomat (Colorlak)

Základní barvy

neboli "základovka" - barevné, krycí nátěry, zajišťují ochranu podkladu a připraví povrch pro nanášení vrchního nátěru.
* vodou ředitelné - například: Ekorex lignal (Barvy laky Lanškroun), Aquacol Primer (Colorlak)
* rozpouštědlové - například: Balaprim (Balakom, Oknol základ (Balakom), Protex (Balakom), Synorex (Colorlak), Syntepur primer (Colorlak), Axapur primer (Colorlak)

Vrchní barvy (email)

Barevné, krycí nátěry, se nanášejí na základní nátěr a vytvářejí žádaný barevný vzhled.
* vodou ředitelné - například: Aquacol lesk (Colorlak), Aquacol okno (Colorlak), Aqinol (Balakom), Balakryl (Barvy Tebas)
* rozpouštědlové - například: Universal (Balakom), Oknol (Balakom), Syntecol univerzal (Colorlak), Profi okno (Colorlak)

Jednovrstvé barvy

neboli "jednošichtovky" - barevné, ochranné a krycí nátěry, zajišťují ochranu podkladu (u kovu antikorozní ochranu), tvoří uzavřený nátěrový systém a současně vytvářejí žádaný barevný estetický vzhled - tedy základní i vrchní nátěr v jednom.
* vodou ředitelné - například: Aquarex (Colorlak)
* rozpouštědlové - například: Rezolux (Balakom), Protirez (Colorlak)

Ředidla

Jsou specializovaná na různé barvy. Doporučuje se použít ředidlo doporučené výrobcem barvy. Špatně zvolené ředidlo může způsobit, že se barva srazí, špatně se roztírá a podobně.

Tužidla

Používají se do polyuretanových nátěrových hmot - například: tužidlo U 7002 (Colorlak), přípravky sloužící k odmaštění povrchu předmětu před jeho natíráním a k očištění pracovních pomůcek - například: toluen technický (Colorlak).

Pomocné přípravky

Mezi ně patří například odstraňovače starých nátěrů - například: Anti Color 50 (Colorlak), Aluxal (Sindat Plzeň).

Napouštědla

Jsou určena pro ochranu dřeva proti dřevozabarvujícím houbám a plísním, částečně i pro ochranu materiálu vůči vlivům povětrnosti. Jsou vhodná pro venkovní i vnitřní použití. například: Fungistop (Colorlak)

Poznámka: Nátěrové hmoty = barvy na kov, dřevo, minerální podklady (beton, asfalt apod.), plasty aj.


barevná místnost