Pro dřevěnou fasádu je důležitý povrchový nátěr, který jí vtiskne konečný odstín. Barevná paleta silnovrstvého lazurovacího laku TELUX nyní zahrnuje celkem 14 odstínů

Pro dřevěnou fasádu je důležitý povrchový nátěr, který jí vtiskne konečný odstín. Barevná paleta silnovrstvého lazurovacího laku TELUX nyní zahrnuje celkem 14 odstínů | foto: PPG

Barvou a materiálem fasády můžete vylepšit, ale také zničit i skvělý dům

  • 8
Pro vzhled domu není až tak důležité, z kterého materiálu je postaven. Záleží především na provedení obvodové fasády. Je to podobné jako s make-upem u žen: nesprávný odstín nebo křiklavé barvy zohyzdí i půvabný obličej.

Na fasádu je třeba podívat se ze dvou hledisek. V první řadě má funkci ochrannou, protože zabraňuje přírodním živlům poškodit či jinak narušit vlastní hmotu obvodového pláště domu.

Druhé hledisko je estetické. Možná vás už někdy udeřila do očí zářivě oranžová, citronově žlutozelená nebo ostře fialová fasáda. Teprve pak člověk začne chápat oprávněnost požadavků na barvu fasády, jež některé obce vznášejí vůči stavebníkům.

Při výběru fasádní barvy počítejte také s barvou střešní krytiny, protože plocha střechy není nikterak malá a mohla by s celkovým barevným vyzněním domu pořádně zamíchat

Omítky a úředníci

Obzvláště v některých obcích se může váš estetický záměr dostat do příkrého rozporu s názorem místního stavebního úřadu. U památkově chráněných objektů je dohled úřadu ještě přísnější. Každou stavební změnu (a nová fasáda je změna podstatná) musíte s památkáři konzultovat.

Někde stačí řešit pouze barevnost, ale u starších historických budov památkáři vyžadují předepsané postupy sanace včetně použitých materiálů a skladby omítky. Taková oprava se velmi prodraží, ale lze požádat o dotaci. V žádném případě se do podobných oprav nepouštějte sami, dostali byste se do konfliktu s památkáři a zákonem na ochranu památek.

U běžné výstavby to tak horké není, ale váš projektant by si měl na příslušném stavebním úřadě zjistit, jaké požadavky a omezení (barevnost fasády, provedení plotu, tvar střechy, výška domu) v daném místě panují. Máte-li svědomitého projektanta, tyto problémy nehrozí.

Výrazné odstíny kombinujte s neutrálními

Barevnost omítky by totiž měla být zahrnuta do projektové dokumentace, kterou projektant předkládá stavebnímu úřadu ke schválení. Pokud úřad projekt schválí, souhlasí i s barvou fasády. Kdybyste se však rozhodli barevnost na poslední chvíli změnit, vaše stavba by neprošla kolaudací a mohli byste dostat pokutu za nedodržení projektu.

Netradiční fasády

Plášť domu nemusí tvořit pouze klasická omítka, ale může ji zdobit kamenný, dřevěný, cihlový či keramický kabát. Potkáte-li dům obložený například dřevem, tak máte tu čest se zavěšenou fasádou. Znamená to, že se izolační vrstva pokryje vnějším pláštěm, který ji chrání proti působení počasí.

Technické provedení zavěšených fasád spočívá v použití rastrů z dřevěných latí nebo kovových profilů a kotev, na něž se fasáda upevní. U systémů firem Novabrik či Marmorock se dokonce jedná o samonosné konstrukce, které dokonce zvyšují pevnost obvodového zdiva. Například systém Novabrik se uplatní při rekonstrukcích starších objektů, protože dokáže zaretušovat i velké nerovnosti původní fasády.

Detailní ukázky povrchové struktury fasád

Detailní ukázky povrchové struktury fasád

Ozdobná fasáda

Na připravené rastry se upevňuje vnější plášť, například ve formě desek s vrstvou minerální omítky, vláknocementových prvků, profilovaných prken, plastových či kamenných panelů, betonových kamenů, ale třeba i kovových nebo skleněných tabulí.

Nejčastějším důvodem pro zavěšenou fasádu je snaha o estetické umocnění domu. Díky dobře vybranému fasádnímu systému má i nevýrazný tuctový dům šanci proměnit se v pozoruhodnou hodnotnou stavbu. Tvarově zajímavá stavba se pak může stát nepřehlédnutelnou ozdobou ulice. Ale pozor, i zde číhá drobné úskalí. Pokud to se zdobností fasády přeženete, může vaše nemovitost naopak působit jako dům hrůzy v lunaparku.

Dekorativní omítka

Dekorativní omítka

Obloženo dřevem

Fasáda obložená masivním dřevem se sice řadí do vyšší cenové kategorie, ale na domě vypadá skvěle. Dřevěný obklad navíc časem získá nádhernou stříbřitou patinu, proto je mezi architekty již řadu let v oblibě. Dřevo pro obklad fasády musí být tříděné, vyzrálé, ošetřené proti hnilobě a z rubové strany by mělo mít drážky, které zabrání pozdějšímu kroucení obkladů.

Možností je zde celá řada: fasádu můžete obložit palubkami spojenými na pero a drážku či zvolit takzvané překládané peření. Další variantou mohou být spáry kryté latěmi. Pohrát si lze též se členěním obkladů, ať už zvolíte vodorovné, svislé, nebo šikmé členění. Ošetříte-li dřevěnou fasádu lazurovací barvou s UV filtrem, vynikne přirozená textura dřeva.

Vysoce elegantní lícové zdivo v jednom z pěti odstínů je součástí zdicího systému KMB SENDWIX

Fasáda z latí, nebo z cihel?

Osobitý charakter získá váš dům použitím laťové odvětrávané fasády, která je vhodná pro moderní dřevostavby. Jde o předsazenou stěnu sestavenou z přesných latí kosodélníkového průřezu, mezi nimiž je ponechána mezera. Mezi laťovou fasádou a vnitřní fasádou tak vznikne 150centimetrová dutina, která chrání vnitřní fasádu před působením povětrnosti a dokáže ukrýt okapní svody, vodiče bleskosvodu či instalaci posuvných okenic nebo stínících rolet.

Fasádní cihly stejně jako keramické pásky jsou u nás rovněž letitou tradicí. Skutečná fasáda z režných cihel je však velmi drahá, a také náročná na přesnost provedení. Na pohled stejně účinkuje levnější varianta lícovek v podobě cihelných nebo keramických pásků. Pásky se upevňují maltou přímo na jádro omítky nosné zdi, při sanaci se lepí na stávající fasádu.

Šedá se dobře kombinuje s výraznými barvami

BOJ PROTI GRAFFITI

Noční můrou mnoha majitelů domů jsou sprejeři, kteří dokážou novou drahou fasádu znehodnotit během několika minut. Tomu můžete předcházet ochrannými nátěry (například GRAFItIX M. P. 2). Bude-li fasáda domu takto ošetřena, odstraníte případné graffiti z téhož místa až pětadvacetkrát, aniž byste byli nuceni fasádní nátěr nějak obnovovat. Bez této preventivní ochrany není možné graffiti z fasádních barev a strukturovaných omítek odstranit bez poškození podkladu.

Preventivní antigraffiti nátěr se nanáší na suchý vyzrálý podklad při teplotě 5 až 25 °C. Nátěr je nutné nanést v rovnoměrné vrstvě, nesmí se objevit nenatřená místa ani místa s přebytkem nátěru. Ochranný nátěr se nanáší rovnoměrně ve dvou vrstvách. Druhá vrstva se provede po 1–2 hodinách, kdy je první vrstva ještě lepkavá.

Namíchejte si!

Nabídka fasádních barev je ohromná, to samé platí i o škále odstínů. Pokud vám základní odstín nevyhovuje, můžete využít bezplatné služby míchání barev. Tuto službu poskytují každé větší stavebniny, které mají takzvané míchací centrum.

Do druhého dne vám tu namíchají odstín přesně podle vašeho přání a také vám pomohou v rozhodování ukázkou valérů ve vzorníku. Po dohodě si lze perfektně promíchanou barvu v malém balení nebo v množství pro celou stavbu odnést i na počkání.

Odborníci doporučují používání tlumenějších a neutrálních barev, které na sebe nepoutají tolik pozornosti. Syté nebo křiklavé barvy by neměly pokrývat celou fasádu, je lepší je kombinovat se světlejšími neutrálními odstíny. Čím je barva světlejší, tím víc světla odráží a fasádní povrch se v létě tolik nepřehřívá.

Barevné vzorníky jsou vynikající pomůckou při výběru odstínu

Cestou správným směrem je světle šedý odstín v kombinaci s výraznější barvou, nebo naopak moderní tmavě šedá doplněná bílou. Šedá patří mezi neutrální barvy, ztělesňuje serióznost a nadčasovost. Šedé barvě ale příliš nesluší osamocenost a doslova si říká o doprovod.

Současné trendy nabádají ke spojení studené šedé s teplými odstíny, třeba oranžovou a žlutou, nebo propojení s přírodními materiály, například se dřevem.

Fasádní nátěry

Nátěrové hmoty pro fasády se rozlišují podle použitého pojiva na akrylátové a silikátové. Akrylátové fasádní barvy můžete nanášet téměř na jakýkoliv podklad i na staré nátěry, tedy pokud mají dobrou přilnavost. V případě, že se podklad drolí, je nutné jej před aplikací akrylátového nátěru odstranit. Nátěr má zhruba patnáctiletou životnost.

Silikátové barvy se používají jen na podklady s obsahem křemíku, například na minerální omítky či staré silikátové nátěry. Životnost těchto nátěrů se pohybuje kolem dvaceti let.

Třetím typem jsou silikonové barvy, které mají střední paropropustnost a masivní vodoodpudivost. Proto jsou vhodné pro stěny orientované na „dešťovou“ stranu, případně do silnice. Hlavní výhodou silikonových barev je schopnost přilnout na soudržný podklad téměř jakéhokoliv druhu. Také jejich životnost je vyšší, zhruba třicet let.

Více se dočtete v časopise Bydlení č.2/2011.